Yumurtlama Takibi Nasıl Yapılır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Yumurtlama Takibi Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Yumurtlama Takibi Nasıl Yapılır?

yumurtlama takibi nasıl yapılır

Yumurtlama ve menstrüel siklüslerin kadından kadına değişmektedir. Bu sebeple de her kadının kendi adet düzenine göre yumurtlama takibi yapılmaktadır. Gebe kalmak istemek ya da gebelikten korunmak için yumurtlama takibi yapmak çok önemlidir.

Yumurtlama takibi için yumurtlama dönemlerinizi kontrol edin

Menstrüel döngü yani adet döngüsü genellikle 28 günde bir yaşanır. Ancak bu durum adetleri düzenli olan kadınlarda geçerlidir. Yumurtlama 14. günde veya yakınında gerçekleşebilir.

Kadınlarda yumurtlama dönemi belirtileri

  • Düzenli takvim tutmak

Telefon uygulamaları ya da kağıt üzerine tüm belirti ve adet dönemlerini yapmak oldukça önemlidir. Bu sayede adet kanaması, servikal mukus değişiklikleri ve bazal vücut sıcaklığı (BBT) değişikliklerini, hastalık, seyahat, stres ve cinsel ilişki yaşanmış günler gibi doğurganlığı etkileyen diğer faktörlerle takip etmeniz kolaylaşacaktır.

  • Servikal mukusu takip etmek

Servikal mukus, yumurtlama döneminde artış gösterir. Bu sayede yumurtlama takibi yapılabilir.  Adet kanamalarınız bittikten sonra, vajinanızdan gelen akıntılar kontrol edilmelidir. Menstrüasyondan birkaç gün sonra vajinada kuruluk söz konusu olabilir. Yumurtlama dönemi yaklaştığında, daha fazla vajinal nemlenme söz konusu olmaktadır ve servikal mukusunuz yoğunlaşır veya kremsi veya yapışkan olur. Yumurtlamadan birkaç gün önce veya bazı durumlarda yumurtlama gününde, servikal mukusunuz farklı bir görünüm alır ve çiğ yumurta akılarının tutarlılığına sahiptir. Bu, en verimli mukus türüdür. Yumurtlama dönemi bu şekilde anlaşılabilir.

  • Bazal vücut ısısı

Menstrüel siklüsünüzün ilk birkaç haftasında vücut sıcaklığınız oldukça tutarlı kalır. Ancak, ovülasyon sırasında, lüteinizan hormonlar yükseldiğinden, sıcaklık (BBT) genellikle hafifçe (bir dereceden az) artar. BBT’nizdeki artış ovulasyon oluştuğunu söyler.

Bir bazal termometre alabilirsiniz. Sıcaklığınızı her gün uyandıktan sonra aynı saatte ölçün. Bazal vücut ısı arttığında yumurtlama takibini yapabilirsiniz. Bu ısı, sonraki adet döngüsünü başlatarak dönemin ilk gününde düşer.

yumurtlama takibi

Yumurta takibi adetin kaçıncı günü yapılır?

Hamilelik için en iyi zaman, yumurtlamadan dört gün önce ve yumurtlamadan bir gün sonra cinsel ilişki gerçekleştiğinde olur. İçki içme, stres ve seyahat gibi değişiklikler yumurtlamayı ve Bazal vücut sıcaklığını etkileyebilir. Bu aşamada yumurtlama takibi daha zor olabilir.

Bazı kadınlar yumurtalık günü yaklaştıkça veya göğüs hassasiyetinde değişiklikler olduğu için libidoda bir artış olduğunu fark ettiler. Bu belirtilerle birlikte serviks veya vajinadaki değişiklikler de ovulasyonun yakınında fark edilebilir hale gelebilir.

Kadınlarda yumurtlama kaç gün sürer?

Yumurtlama genellikle adet döngüsünün yarısı boyunca gerçekleşir – ortalama döngü, bir periyodun (gün bir) ilk gününden sonraki periyodun ilk gününe kadar 28 günlük sürer. Ancak, gebelikle ilgili her şeyde olduğu gibi, burada geniş bir yelpazede normal var (23 ila 35 gün arasında herhangi bir yerde) ve kendi döngüsü aydan aya değişebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız