Vajinismus ve Tüp Bebek Tedavisi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Vajinismus ve Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Vajinismus ve Tüp Bebek Tedavisi

vajinismus tüp bebek tedavisine engel mi

Bir kadının cinsel ilişki kabiliyetini etkileyen duruma vajinismus denir. Bunun nedeni, PC (pubokoksizma) kas adı verilen alt pelvik kasda kondüsyonlu bir kas refleksidir, bu da klempleri tıkar, penetrasyonu çok acı verici ya da çoğu zaman imkansız hale getirir. Vajinismus, tüp bebek tedavisi uygulanması gerektirebilir.

Evliliğin başarısızlığa uğraması (bazı durumlarda vajinaya spermanın kalması yetersizliği) bazı çiftlerin bebek sahibi olmamasının nedenlerinden biridir. Cinsel işlev bozukluğunun stresine ek olarak, artık gebe kalamama ile de baş etmek zorundalar.  Cinsiyete ulaşamama nedeni eşin bir problemi olduğu zaman bu özellikle geçerlidir. Olduğu gibi, kocasını cinsel olarak tatmin edememesi yüzünden başarısız olduğunu düşünür. Bir bebeğe sahip olmak da geleneksel olarak kadının sorumluluğudur, cinsel yetersizlik ve infertilitenin çoğaltıcı etkileri aşılmaz gibi görünen bir problem yaratır.

Bazı evlilikler, cinsel ilişki kuramama stresinden dolayı bozulurken, bazı çiftler cinsel ilişki olmadan mutlu bir şekilde birlikte yaşamaktan çok mutlu olurlar; çünkü birbirlerini severler. Bununla birlikte, genellikle bir aile planlamak istediklerinde tıbbi yardım isteyeceklerdir.

Tıbbi olarak, bir kadının cinsel ilişkide bulunma kabiliyetini etkileyen durumun adı vajinismus olarak adlandırılır. Aynı zamanda tamponları yerleştirmesini ve jinekolojik muayene edilmesini önler. Bunun nedeni, PC (pubokoksizma) kas adı verilen alt pelvik kasda kondüsyonlu bir kas refleksidir, bu da klempleri tıkar, penetrasyonu çok acı verici veya çoğu zaman imkansız hale getirir. Bu, vajinismus gibi, vücudumuzu acıdan korumak için tasarlanmış bir refleks reaksiyonudur. Vajinismus olan bir kadın, ağrı penetrasyon ile gelmesini bekler ve bu nedenle zihni otomatik olarak PC kaslarına kapanarak sıkışması için bir sinyal gönderir, böylece penetrasyonu imkansız veya çok acı verici hale getirir. Vajinismusun şiddeti kadından kadına değişir.

Birincil vajinismus, bir kadın hiç cinsel ilişki kuramamış veya herhangi bir tür penetrasyona erişemediğinde ortaya çıkar. Genellikle gençlerin ve kadınların yirmili yaşlarının başlarında keşfedildiği zaman, kadınların çoğunluğu tampon kullanmaya, cinsel ilişki kurmaya veya ilk kez bir pap smear yapmaya çalışacaktır.  Vajinismus’tan muzdarip olan bir kadın problemi tedavi etmek isterse o zaman pek çok farklı şekilde bunu yapabilir. Vajinismusun herhangi bir psikolojik zemini yoksa, tek başına fiziksel muayene sorunu çözmek için yeterli olabilir. Buna sansasyon odaklı egzersizler, vajinayı keşfetmek ve vajinal dilatatörleri içeren duyarsızlaştırma da dahildir.  

Vajinismusun tedavi süreci genellikle uzun bir süreçtir ve sabır, güç ve kararlılık gerektirir. Bununla birlikte, vakaların% 99’unda, Başarıyla tedavi edilir. Birçok kişi düşük benlik saygısı, güvensizlik ve genellikle depresyon gibi vajinismus ile ilişkili duygusal sorunları hesaba katmaz; bu nedenle kadınların profesyonellerden yardım almayı seçmesi durumunda, o kişiyi bulmaya çalışmalıdırlar.

Vajinismus, vajinal penetrasyonu önleyen veya zorlayan bir şey olan perivajinal kasların (vajinanın daha düşük bir kısmı) istemsiz daralması anlamına gelir. Küçük bir kadın nüfusu etkileyen bir cinsel işlev bozukluğudur, ancak Sexology and Gynaecology üzerine yapılan bir tedaviden sonra düzeltilebilir. Düzeltildiğinde kadın cinsel rahatlığını artırabilir ve kadının annelik isteğini yerine getirmesini engelleyen engelleri yıkabilir.

vajinismus ve tüp bebek tedavisi

Vajinismusun sebepleri nelerdir?

İçeri girmenin imkânsızlığı psikolojik veya organik kökene sahip olabilir veya bir tanesinin bile bir diğerinin yan ürünü olabilir.

  • Psikolojik olarak indüklenen vajinismus

Vajinismus, çocukluk travmaları (cinsel doğayla ilişkili olması gerekmeyebilir), dogmatik bir eğitim veya cinsel eğitim derslerinden yoksun bir eğitim gibi kadının ruhundan kaynaklanabilir.

Kendi vücudumuzun ve eşinle ilgili bilgi eksikliği, gebe kalma korkusu (tokofobi olarak bilinir) veya cinsel yaşamın ilk evrelerinde bir dizi başarısızlık yaşanması, bu rahatsızlığı tetikleyebilecek nedenlerden bazılarıdır.

İlk kez nüfuz etmeye çalışıldığında, ağrılı bir cinsel ilişki yaşama endişesi cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir.

  • Cinsel ilişki girişiminde bulunduğu zaman başvurulan ağrı

Vajinismus ağrılı cinsel ilişkilerle ilişkilidir

  • Fizyolojik olarak indüklenen vajinismus

Vajinanın istem dışı daralması ve sevk edilen ağrı fiziksel bir köke sahip olabilir ve psikolojik bir yaklaşımla desteklenen bir jinekolojik tedavi gerektirir.

Vajinal bakteriyel enfeksiyonlar ve genital ülser ağrılı cinsel ilişkiye ve dolayısıyla vaginismusa neden olabilir. Östrojenin kan seviyelerindeki düşüş, örn. Menopozda vajinal kuruluğu artırır ve ağrılı bir sansasyona neden olabilir.

  • Bartholin bezinin iltihabı

Vajinanın her iki yanında bulunur ve yağlanmasına katkıda bulunur. Enflamasyonla değişebilir ve bu nedenle sürtünme nedeniyle ağrıya neden olabilir.

  • Kürtaj, travmatik doğum veya tecavüz vajinismusa neden olabilir.

vajinismus tedavisi

Vajinismus tedavisi

Vajinismus, tüm tellerindeki disfonksiyona değinmek için, özel psikologlar ve jinekologlar arasındaki birliktelikle muamele edilmelidir. Pelvik taban egzersizleri ile birlikte çift terapi de önemlidir. Bunlardan bazıları, annenin pelvik kas sistemini izlemesine yardımcı olan Kegel egzersizleri. Gevşeme ve nefes alma teknikleri de öngörülmüştür ve vajinal dilatatörlerin ilerleyici kullanımı da tavsiye edilmektedir. Bu egzersizler karşı tarafın yardımıyla yapılmalıdır çünkü bu rahat bir ortam yaratır.

Birçok durumda, disfonksiyon, ağrı sırasında ağrı yaşayan disparoni’ye neden olabilir. Bu sadece bir kez ya da birden çok kez ortaya çıkabilir. Bu, penetrasyon ve ağrı arasında bilinçsiz bir ilişki yaratarak vajinanın refleks kontrüksiyonunu tetikleyebilir. Ortaya çıkan disparoni-vajinismus kısır döngüsü cinsel ilişkileri engelliyor. Bu gibi durumlarda hoş ve kaygısız cinsel ilişkileri elde etmek için bir seksolog ziyaret etmek çok önemlidir.

Vajinismus hastalarına aşılama yapılır mı?

Bu gibi hastalara tüp bebek ya da aşılama tedavisi uygulanabilir. Tüp bebek tedavisi, aşılama tedavisinden daha zor bir yöntemdir. Bu sebeple de uygun  koşulların yerine getirilmesi durumunda tüp bebek yerine aşılama yöntemi uygulanabilir. Bir zamanlar suni dölleme olarak bilinen intrauterin inseminasyon (IUI), spermin kadının rahminde suni yollarla bırakılması işlemidir. Birçok çift için IVF’ye daha az invaziv ve daha uygun bir alternatiftir. IUI’yi açıklamak size sürecin genel bir görünümünü verecektir. Bununla birlikte, yapılan tek yapay dölleme işlemi IUI değildir. IUI’ya ek olarak, doğurganlık sorunları olan bireyler, intravajinal tohumlama (IVI), intraservikal dölleme (ICI) veya intratübal inseminasyon (ITI) denemeyi seçebilir. IUI’de kullanılan sperm ilk önce doğru şekilde hazırlanmalıdır. Bu işlem sperm yıkama olarak bilinir.

Sperm yerleştirme

IUI işlemi, çok ince bir esnek kateter serviks içerisine sokulduğunda ve yıkanmış sperm uterusa enjekte edildiğinde gerçekleşir.

Çoğu kadın, IUI’yi pap smear’a sahip olmakla aynı doğrultuda oldukça ağrısız görmektedir. Bundan sonra bazı kramplar olabilir, ancak sıklıkla IUI’den ziyade yumurtlamayla alakalı olduğunu hissediyoruz. Kateter sıklıkla hissedilmez, çünkü serviks yumurtlama için biraz açıktır

Aşılama tedavisi kimler uygundur?

IUI şu durumlarda kullanışlıdır:

  1. Kadın servikal bir mukus problemine sahiptir: Bir intrauterin dölleme (IUI) ile sperm serviksini baypaslar ve uterus boşluğuna doğrudan girer.
  2. “Uyarılmış sikluslar” : Gebelik şansı, bir IUI ile doğal ilişki içinden daha iyidir.
  3. Vajinismus: Bu genelde iktidarsızlık (ereksiyonu başaramama ve bakım yapamama) ve vajinismus (vajinal penetrasyonun mümkün olmadığı şekilde vajinal kasların istemsiz bir spazmı) gibi psikolojik problemlerden ötürüdür; Veya penisin düzeltilmemiş hipospadias gibi anatomik sorunları; Ya da paraplejik ise.
  4. Açıklanamayan infertilite için, IUI tekniği yumurta ve sperm toplantısının şansını arttırır.

Aşılama tedavisinin başarı oranı nedir?

IUI’nin başarı oranı birkaç faktöre bağlıdır. Öncelikle infertilite sorununun nedeni önemlidir. Örneğin, normal sperm sayımında cinsel ilişki kuramayan erkekler, zayıf sperm sayımı için IUI geçiren hastalardan daha yüksek başarı şansına sahiptir. Buna ek olarak, kadın faktörler önemli rol oynamaktadır. Kadın 35 yaşından büyük ise, başarılı bir hamilelik şansı önemli derecede azalır. Genellikle, bir döngünün içinde düşünme şansı% 10-15; Ve kümülatif gebelik oranı 4 tedavi döngüsü boyunca yaklaşık% 50’dir. (Hatırlayın, bir ay içinde bebek üretmek için Doğa’nın verimliliği yaklaşık% 15-25’tir). Bununla birlikte, eğer IUI bir çift için çalışacaksa, genellikle 4 tedavi döngüsü içinde olur. Bu zamana kadar gebelik sonuçlanmazsa, sizin için çalışan IUI şansı çok uzaktır. Azalan geri dönme noktasına ulaştınız ve IUI ile devam etmemeniz ve tüp bebek seçeneğini keşfetmeniz gerekir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız