Umutların Tükendiği An! - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Umutların Tükendiği An!
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Umutların Tükendiği An!

tüp bebek yaptıranlar

Hayatın her aşamasında dua eden, şükreden bir insan oldum. Çevremde yaşanan her olayda yardıma koştum, elimin ermediği yerde de takdir-i ilahi dedim. İşte çocuk hayali ile yanıp tutuştuğum o yıllarda da en sonunda takdir-i ilahi diyerek umutların tükendiği anları yaşadım. Ta ki Doktor Kadir bey ile tanışıncaya kadar…

Aralık 2014’de evlenmiştik, hiç aklımıza çocuğumuzun olamayacağı gelmemişti. Ben çok aşırı zayıftım ve bir türlü kilo da alamıyordum. Biraz sinirli yapım vardı. Hatta eşim hep ‘’kendi kendini yiyorsun’’ diyordu. Meğerse durum çok başkaymış da biz fark edene kadar durum daha da ilerlemiş.

Birkaç yıl düzenli cinsel hayatımızla bebek beklentimiz aynı oranda yüksekti. Adet düzensizliğim falan da yoktu. Korunmuyorduk da ama bir şeyler ters gidiyordu. Bizden sonra evlenen tüm arkadaşlarımızın birer birer bebekleri olmaya başladığında artık yeter ama dediğimi hatırlıyorum. Doktor araştırmalarına başladık ve meşhur bir doktorun merkezine yollandık.

Hikayemizi en ince ayrıntısına kadar dinleyen doktorumuz, bizim vakit kaybetmemize gerek olmadığını (!) düşünerek hemen tüp bebek tedavisi önerdi. Ben de işte internet sağolsun, çok araştırma yapmış birçok hikaye okumuştum. Bizim öncelikle muayene olmamız ardından testler tahliller yapılması gerekiyordu. Sevgili meşhur doktor bunlara vakit kaybı diyerek, bizi hemen tüp bebek işlemleri için hazırlamaya davet etti. Benim ise içim hiç rahat değildi. Araştırmalarıma devam ettim tabii…Derken Kadir Savan ile daha önce tüp bebek deneyimi, aşılama deneyimi yaşayan kadınların yazılarını okudum. Hemen telefon ile aradım ve ağlayarak başıma gelenleri anlattım. Beni hemen danışmak üzere merkezlerine davet ettiler. Çok şaşırmıştım çünkü ücret almayacaklarını ama hikayemizi dinlemek istediklerini, belki yardımcı olabileceklerini söylediler! İnanılmaz rahatlamıştım ve ertesi gün eşimle Kadir beye gittik.

Kadir bey bizi tüm detayları ile anlattığımız hikayemizi kesmeden dinledi. Arada bir kaşlarını kaldırıyordu ama asla yorum yapmadan dinledi. Daha sonra bize sakin ve tek tek açıklamarı ile son derece rahatlattı. Doktor olmaktan önce insan olmak önemliydi, o gün bunu anladım. Herkes bu konuda maalesef başarılı olamıyordu. Ticari konuya çok yatkın olan tüp bebek tedavisi için biz hastalar yeşil banknotlara dönüşüyorduk.

Kadir bey beni muayene etti. Eşimi de ürolog bir arkadaşına yönlendirdi. Muayenede bir sorun çıkmadı ama yumurtalıklarda yumurta üretiminde azlık gördü. Yine de buna müdahale etmeden önce hormon ve detaylı kan tahlillerini istedi. Gerçekten de detaylı kan tahlilimde tiroid hormonunda sorun vardı, çok fazla çalışıyordu. Benim kilo alamamam, sinirli halim hep bundan kaynaklanıyormuş. Beni hemen bir endokrinologa yönlendirdi. Bir süre tedavi olacaktım, ama sonra işler düzelecekti.

Gerçekten de öyle oldu, hormon seviyesi düzene oturdu ve ondan sonra bizi detaylı inceleme aşamasına aldı. Bu sefer de maalesef yumurtalarım yılların verdiği hormonal düzensizlik nedeni ile kaliteli değildi. Bu aşamada artık önce aşılama ardından da tüp bebek tedavisi önerdi. Ancak aşılama yönteminde yumurtaların kalitesi düşük olduğu için başarı oranının da düşük olduğunu kesinlikle belirtti. Biz de aşılama yöntemi ama sonuç olumsuz oldu.

Tüp bebek tedavisi için çok gergindim ama şimdiki aklım olsa sakin kalmayı isterdim ama işler öyle değil tabii… Hormon ilaçları ile yumurtalıkların uyarılması ile başlayan yolculuk, gün aşırı Kadir beyin muayeneleri ile devam etti. Bir sabah muayene sırasında yumurtaların büyüdüğünü ve fazla sayıda olduğu müjdesini verdi. Artık sıra çatlatma iğnesine gelmişti. Gece yarısı iğne olacak yeri ararken çok komiktik ama mutluyduk. 2 gün sonra yumurtalarım toplandı, tam 13 yumurta toplanmıştı. Bana göre az gelse de (odada beklerken kadınların yumurta sayıları inanılmazdı), doktoumuz memnundu. Eşimin spermleri de çok kaliteli ve hareketliymiş, ne konular değil mi… Sonunda labaratuvar ortamında bir araya geldiler ve bir sabah çalan telefonla tam 3 adet embriyomuz olduğunu ilettiler. Sıra embriyo transferindeydi!

Yaşımdan dolayı sadece 1 adet embriyo yerleştirebildiler ama ben çok emindim tutacaktı. İşlem sonrası sadece tuvalet için yerimden kalktım sanki hapşırsam kaçacak gibi geliyordu! Tam 10 gün bekledik ve sonunda hayatımda ilk defa pozitif sonuçla evime döndüm… Tutmuştu!

Şimdi tüp bebek kızım 5 yaşında ve tam bir mucize! Kadir Savan hayatımızı değiştirdi ve bize umudu gerçek yaptı…Ne desek boş, Allah olmayanlara da versin ve doktorun da insan olanını nasip etsin…

Asla vazgeçmeyin…

Yorumlar

Bir yorum yazınız