Tüplerin Tıkalı Olması Tüp Bebek Tedavisine Engel mi? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüplerin Tıkalı Olması Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüplerin Tıkalı Olması Tüp Bebek Tedavisine Engel mi?

tüplerin tıkalı olması

Tüplerin tıkalı olması infertilite vakalarının önemli bir yüzdesini oluşturur. Bazen, tüpler tıkanabilir veya hastalık veya enfeksiyon sonucu kapanmış olabilir.

Yumurtalardan birinden bir yumurta salındığı zaman yumurtalıkları uterusa bağlayan dar kanal olan fallop tüplerinden birinin içinden geçer. Normalde, yumurta, gebelik sırasında fallop tüplerindeki sperm ile birleşecek ve döllenmiş yumurtalar uterusa devam edecektir. Bununla birlikte, fallop tüpleri son derece kırılgandır. Eğer tüplerin tıkalı olması söz konusuysa, yumurtanın sperm tarafından döllenmesine imkan yoktur.

Fallop tüpleri, endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık, enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi hastalıklar tarafından hasar görebilir. Tüplerin tıkalı olması tüp bebek tedavisine engel değildir. Yumurta ve sperm tüp bebek tedavisinde zaten laboratuar ortamında döllendirildiği için tüplerin tıkalı ya da açık olması soru oluşturmaz.

Tüplerin tıkalı olması ve tüp bebekte gebelik

Fallop tüplerinizin tıkalı olup olmadığını belirlemek için doktorunuz bir laparoskopi veya histerosalpingogram (HSG) önerebilir. Bir HSG testinde, sıvı boya kateter vajinadan (rahim ağzı) rahim içine sokulur. Ardından, bir tıkanma olup olmadığını veya boya karın içine serbestçe akıp geçmediğini görmek için röntgen ışınları alınır. HSG’nin diğer bir yöntemi, röntgen filmi yerine boya ve ultrason yerine salin ve hava kullanır. Fallop tüplerinizle ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuz hasarı gidermek veya tüplerin blokajını kaldırmak için ameliyat önerebilir. Ardından da tüp bebek tedavisi söz konusu olabilir.

tüplerin tıkalı olması tüp bebek tedavisine engel mi

Normal yumurtlarsanız, doktorunuz fallop tüplerini tamamen atlayan yardımcı üreme tekniklerini de düşünebilir. Bunlar, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI), doğrudan uterusa suni dölleme (IUI) ve in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek içerebilir. Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı tedavidir.

Tüplerin tıkalı olması nedir?

Fallop tüpleri, uterusun her iki yanında birer adet ince tüp olup, olgun yumurta yumurtalıklardan uterusa yol açar. Bir tıkanıklık yumurta tüpün altından aşağıya doğru gitmesini engellediğinde, kadının tıkanmış fallop tüpü vardır. Bir veya iki taraftan oluşabilir.

Tübal faktör infertilitesi olarak da bilinir ve infertil kadınların% 40’ında infertiliteye neden olur. Tüp bebek uygulanmasının en yaygın sebeplerinden biri tüplerin tıkalı olmasıdır.

Tüplerin tıkalı olması kısırlığa neden yol açar?

Her ay, yumurtlamanın gerçekleştiği zaman yumurtalıklardan birinden bir yumurta çıkarılır. Yumurta yumurtalıktan, tüpler vasıtasıyla uterusun içine doğru yol alır. Sperm, rahim ağzından serviksten ve yumurta almak için fallop tüplerinden geçmek zorunda. Gübreleme genellikle yumurta tüp içinden geçerken gerçekleşir. Fallop tüplerinden biri veya her ikisi de tıkanırsa, yumurta uterusa ulaşamaz ve sperm yumurtaya erişemez, böylece döllenme ve hamilelik engellenir. Bu sebeple de tüplerin ikisi de tıkalı olan kadınlar tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymaktadır.

Borunun tamamen tıkanmaması, sadece kısmen de yapılması mümkündür. Bu, tüp gebelik veya ektopik gebelik riskini artırabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız