Tüp Bebekte Gebelik Testi Nasıl Yapılır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebekte Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebekte Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Tüp Bebekte Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte gebelik testi, yani tüp bebek beta Hcg, embriyonun rahim içerisine transferinden 12 gün sonra yapılır. Tüp bebek tedavisinde aileler için en öenmli bekleyiş tüp bebekte gebelik testi yapılana kadar geçen süredir.

Tüp bebekte gebelik testi – tüp bebek beta Hcg testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine transfer edilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Rahim içerisine yerleştirilen embriyoya ait hücrelerin B-HCG hormonu salgılaması ve bu hormonun anne kanına geçmesi için yaklaşık 10-12 gün süre gerekir. 12 günden önce uygulanan testlerde sonuçlar kesin olmaz, bu nedenle erken yaptırmaya gerek yoktur.

tüp bebekte gebelik testi

Tüp bebekte gebelik testinde Beta HCG değeri kaç olmalıdır?

Beta-HCG değeri gebelik olmadığında ya da tüp bebek transferi tutmadığında sıfır ya da sıfıra çok yakın 0.1 – 0.001 gibi bir rakam olur. Gebelik oluşmuşsa da değer 10’un üzerinde hatta 50, 100 veya daha yüksek değerlerde çıkar.

Ancak bu yüksek değerler bazen yanıltıcı da olabilir. Bu değerde gittikçe yükselme oluyor mu, kısa bir süre sonra yeni bir kanda B-HCG değerine bakılarak belirlenir. Bu değerin takip edildiği aşamada, zamanı gelince ultrason ile de muayene yapılmalıdır. Dış gebelik, boş gebelik, düşük gibi sağlıksız gebelik durumlarında da HCG değeri yüksek çıkabilmektedir. Bu nedenle bunları ortadan kaldırmak için sonuç ultrason yapılana kadar kesin olarak belirlenmez.

Tüp bebek sonucunda kanda mı idrarda mı test yapılmalı?

Tabii ki öncelik kesinlikle kanda gebelik testi yapılmalıdır. Kanda gebelik testinde ölçülen BETA-HCG hormonu değeri en kesin sonucu gösterecektir. Maalesef idrar testlerin bu kadar güvenilir sonuçlar vermemektedir.

tüp bebekte gebelik testi nedir

Tüp bebekte gebelik testi yapılmadan önce kanama olursa ne yapılmalıdır?

Tüp bebekte gebelik testi yapılmadan kanama yaşansa bile panik olmadan sürenin dolması beklenmelidir. 12 gün sonunda mutlaka tahlil yapılmalıdır. Çünkü kanama olması mutlaka gebeliğin sonlandığı ya da tutmadığı anlamına gelmez. Kanama olduğu halde bile gebelik devam ediyor olabilir.

Tüp bebekte gebelik testinden sonra ultrason yapılır mı?

Tüp bebekte gebelik testi yapıldığında embriyo henüz çok küçük ve ultrasonda görüntüleme yapılamaz. Testten yaklaşık 10-14 gün sonra ancak , gebelik kesesi görülebilir. Kısaca mutlaka ultrason muayenesi yapılmalıdır.

Tüp bebekte gebelik testi nerede yaptırılmalıdır?

Tüp bebekte gebelik testi doktorun istek kağıdı hazırlayarak tavsiye vermesi sonucunda hastanede ya da bir labaratuvarda yapılabilir. Ancak çıkan sonuçları kesinlikle kendiniz değerlendirme yapmadan, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız