Tüp Bebek Zorlukları Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Zorlukları Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Zorlukları Nelerdir?

tüp bebek zorlukları

Tüp bebek zorlukları: Tüp bebek tedavisi, günümüzde teknolojik olarak oldukça ilerlemiş ve çiftlerin günlük yaşantısını etkilemeyecek konuma gelmiştir. Uzun vadede ve kalıcı herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Ancak kullanılan ilaçlar, çeşitli ve geçici yan etkilere sebep olabilir. Bunun dışında fiziksel olarak herhangi bir zorluğu yoktur ve anne adayı herhangi bir ağrı ya da acı hissetmeden tedaviyi tamamlar. Yapılan enjeksiyonlar sebebiyle iğne acısı dışında ciddi ve rahatsız edici bir acı söz konusu değildir. Tüp bebek zorlukları genellikle psikolojik kaynaklı olmaktadır.

1) Psikolojik tüp bebek zorlukları

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler, çocuk sahibi olmak için maddi ve manevi anlamda güçlük çekebilir. Tedavinin sonucunun kesin olmaması (hiçbir yardımcı üreme yönteminde başarı garantisi söz konusu değildir), verilen emeklerin boşa gidebileceği endişesi, çocuk sahibi olma konusunda yaşanan endişeler ve tedavi sırasında yaşanabilecek sorunlar gibi faktörler, çiftleri psikolojik anlamda zorlamakta ve strese sokmaktadır. Bu aşamada bilinmesi gereken tüp bebek tedavisine gerçekçi beklentilerle başlamaktır. Gerçekçi beklentilerle beraber iyimser olmak da unutulmamalıdır. Elbette her zaman için başarısız olma riski mevcuttur ancak başarısızlık riski, başarılı olma şansından daha azdır. Bu sebeple de anne ve baba adaylarının tedavi süresince iyimser ve çözüm odaklı olması başarı oranının artmasını sağlayacaktır.

tüp bebek zorlukları nelerdir

2) Fiziksel tüp bebek zorlukları

Tüp bebek zorlukları fiziksel olarak ciddi boyutta değildir. Tedavinin hiçbir aşamasında hastanede kalmak gerekmemektedir. Yapılan muayene ve tetkiklerden sonra anne adayı günlük yaşantısına geri dönebilir. Yaşanabilecek fiziksel tüp bebek zorlukları ise OHSS olmaktadır. OHSS, yumurtalıkların aşırı uyarılması anlamına gelir.

3) OHSS nedir?

OHSS, yani yumurtalıkların aşırı uyarılması, tedavi sırasında kullanılan ilaçlara vücudun aşırı yanıt vermesi sonucu meydana gelir. Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklar uyarılır, bu sayede birden fazla yumurta elde edilebilir. Ancak yumurtalıkların aşırı uyarılması sebebiyle yumurtalıklardan aşırı yanıt alınabilir. Bu durumda tedavi, OHSS tedavi edilene kadar ertelenir. Genellikle OHSS hafif formda yaşanmaktadır. Bu sayede kısa sürede tedavi sağlanabilmektedir. Özellikle polikistik over sendromuna sahip hastalarda OHSS görülme riski yüksektir.

4) Tüp bebek tedavisi kansere yol açar mı?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kullanılan ilaçların ya da tedavi yöntemlerinin kansere yol açmadığı bildirilmiştir. Kullanılan ilaçlar, yumurtalıkların uyarılması için uygulanmaktadır. Çocuk sahibi olmamak kadınlarda meme, rahim ve diğer genital kanserlere yol açabilmektedir. Tüp bebek tedavisi, kansere yol açan ya da kanseri tetikleyen bir tedavi değildir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız