Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler Neler? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler Neler?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler Neler?

tüp bebek tedavisinde yapılan testler

Tüp bebek tedavisinde yapılan testler, sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir. Bununla beraber tüp bebek tedavisinde yapılan testler, uygun tüp bebek tedavisi yönteminin belirlenmesine de yardımcı olmaktadır.  Doğurganlık kliniklerinde tam doğurganlık geçmişiniz çekilecek ve bir muayene gerçekleştirilecektir. In vitro fertilizasyonun (IVF) dikkate alınması gerekmeden önce yapılabilecek basit tedavilerin olabileceği düşünülmekted

Tedaviye kabul edildikten sonra hem sizin hem de uygunsa eşinizden kan testleri alınır. Bunlara HIV ve Hepatit B & C testleri dahildir ve Rubella’ya (Kızamık) karşı bağışıklığınız olduğundan emin olmak için taranacaktır. Hormon profiliniz de değerlendirilecektir. Bu, adet döngüsünün başında alınmış bir kan örneği yoluyla yumurta elde etmek ve herhangi bir hormon dengesizliği tespit etmek için herhangi bir zorluk olup olmayacağını görmek için yapılır.

Tüp bebek tedavisinde yapılan testler, Teşhis testi kapsamlı bir değerlendirme ve teşhis için gerekli bilgileri sağlar ve konseptten önce potansiyel kaygıları belirlememize ve ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. Bu, sırayla, anne babanın, gebelik ve bebeğin sağlığını korur.

Aşağıda listelenen bilgiler bir infertilite değerlendirmesinde testin amacını açıklamaktadır.

tüp bebek tedavisinden önce yapılan testler

Tüp bebek tedavisinde yapılan testler

 • Rubella Titresi ve Aşı
 • Varicella
 • HIV
 • HTLV I & II Antikoru
 • HIV I ve II Antikoru
 • Hepatit B (HBsAG) / Hepatit C
 • SYPHILIS (RPR)
 • Kan Türü, Rh ve Antikor
 • Tam Kan Sayımı, Metabolik Kimya Taraması, Hemoglobin a1c ve D Vitamini Düzeyi
 • Tiroid Fonksiyon Testi ve Prolaktin Seviyesi
 • Yumurtalık Rezervi Testi-Follikül Uyarıcı Hormon, Estradiol, Anti-mulleran hormon (AMH)
 • Kromiffen
 • Klamidya / Gonore
 • Semen Analizi
 • İdrar Lüteninizasyon Hormonu Testi
 • Histerosalpingogram (HSG)
 • Sonohisterografi (SHG)
 • Endometrial Biyopsi

1 ) Rubella

Kızamıkçık bulaşıcı bir virüstür ve genellikle düşük dereceli ateş, üst solunum yolu semptomları ve diffüz kırmızı döküntülere neden olur. Çocukluk çağında bu enfeksiyon genellikle hafiftir. Bununla birlikte, gebelik sırasında kontrat yapılıyorsa, bu hastalık körlük, kalp kusurları, işitme bozuklukları, kas-iskelet bozuklukları ve mental retardasyon gibi gelişmekte olan fetüs üzerinde ciddi etkilere neden olabilir. Rubella bağışıklığı için test edilmediyse, bunun yapılmasını öneriyoruz. Bağışıklık yoksa, Kızamıkçık için aşı yaptırmanızı ve daha sonra gebe kalmaya çalışmadan bir ay beklemenizi öneririz.

2 ) Varicella

Suçiçeği olarak da bilinen Varicella, anne için ciddi sonuç doğuran ve gebeliğin ilk 20 haftasında fetusa bulaşırsa ciddi doğum kusurlarına neden olabilen Varicella zoster virüsünün -3 insan herpes virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır ve Doğum sırasında gönderilirse yenidoğan komplikasyonları meydana gelebilir. Bağışık değilseniz, Varicella için aşı yaptırmanızı öneririz. Aşı, dört hafta ara ile iki doz halinde verilir. İlk dozunuzdan ikinci doza 30 güne kadar hamile kalmamanız çok önemlidir. Bu nedenle, o zaman korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve bu 60 günlük süre için de doğurganlık tedavisini ertelemelisiniz.

3 ) HIV

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. Yıllardır HIV’e sahip olmak ve bunu bilmemek ya da hasta hissetmek mümkün değildir. Kendiniz için erken yardım almak ve bebeğe bulaşma riskini azaltmak için HIV taraması yapılmalıdır.

4 ) HTLV I & II Antikoru, HIV I & II Antikoru, Hepatit B (HBsAg), Hepatit C ve Sifiliz (RPR)

Bunlar kan, vücut sıvıları veya doğum yoluyla başkalarına bulaşabilecek bulaşıcı hastalıklardır. Bireyin bu virüslerden herhangi birinin varlığına karşı taranmasını sağlayan basit bir kan testi mevcuttur. Çalışmalarımızın bir parçası olarak bu testleri gerektiririz. Tohumlama (IUI) veya IVF yapmak için eyalet yasası (HSC 1644) eşinizin bu testleri yaptırmasını ister.

5 ) Tam Kan Sayımı, Metabolik Kimya Taraması, Hemoglobin a1c ve D Vitamini Düzeyi

Bu, altta yatan sağlık durumlarını (örn., Anemi, diyabet, böbrek veya karaciğer hastalıkları, vb.) Tespit etmek için kapsamlı bir başlangıç ​​taramasıdır.

6 ) Tiroid Fonksiyon Testi ve Prolaktin Seviyesi

Tiroid bezi metabolizmayı kontrol eder. Kan testi adet döngüsünü ve / veya doğurganlık tedavisine yanıtınızı etkileyebilecek herhangi bir tiroid işlev bozukluğunu saptamak için yapılır. Bu aynı zamanda hamileliği de etkileyebilir.

7 ) Yumurtalık Rezervi Testi-Follikül Uyarıcı Hormon, Estradiol, Anti-mulleran hormon (AMH)

Bir kadının “yumurtalık rezervi” ni saptamak için testler yapılabilir ve adet döngüsünü etkileyebilecek veya tedaviye muhtemel zayıf tepki gösterebilecek herhangi bir hormonal dengesizliği (veya türleri) hariç tutabilir. Tipik olarak bu testler bir kadının döngüsünün üçüncü günü yapılır. Bazı FSH seviyeleri, başarılı gebelik şansının iyi bir göstergesidir.

8 ) Kromiffen

Kadın, FSH ve östradiolü test etmek için kendi döngüsünün üçüncü gününde kan çeken klomifen (Clomid) challenge testini alabilir ve daha sonra beş gün süreyle 100 mg klomifen sitrat (beşinci ila dokuzuncu günleri arasında) alır Döngü) ve döngüsünün 10. gününde testi tekrarlayın. Meydan okumadan önce ve sonra FSH seviyelerinin karşılaştırılması, tedaviye cevabın öngörülmesine yardımcı olabilir.

9 ) Klamidya / Gonore

Klamidya, erkek veya kadın genital bölgede enfeksiyona neden olabilen bir organizmadır. Farklı Chlamydia suşları da göz veya akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Bir kişi bir Chlamydia enfeksiyonu geçirdiğinde, vücut enfeksiyonu savuşturmak için antikorlar yaparak tepki verir. Bu antikorlar, enfeksiyon geçtikten sonra bile kişinin kanında kalabilirler.

İntrauterin inseminasyonlara (IUI) veya Gamete Intra Fallopya Transferinde (GIFT) giden çiftler, önceden bir enfeksiyon veya tüp hasarından şüpheleniliyorsa, ACAb için test edilebilir. Olumlu bir test, bir kişinin hayatında bir süre meydana gelen bir Chlamydia enfeksiyonu olduğunu gösterir. Siz veya eşinizin testi olumlu sonuç verirse, enfeksiyonunuzun yeterince tedavi edildiğinden emin olmak için ikinize de antibiyotik tedavisi uygulanır.

Kadınlar için pelvik bir muayene sırasında serviksten kültürler alınır. Bir erkek eşi test etmek için bir sperma örneği toplanır. Her iki ortak da olumlu sonuçlar verirse, her iki ortağı da antibiyotiklerle tedavi edilir.

10 ) Semen Analizi

Semen Analizi, bir erkeğin temel değerlendirmesidir. Değerlendirilen parametreler: sperm hacmi, viskozite (kalınlık), sayı, hareket (motilite) ve şekiller (morfoloji). Bu başarı için en iyi tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

11 ) İdrar Lüteninizasyon Hormonu Testi

Lüteinizan hormon zirveleri (dalgalanmalar) yumurtlamadan yaklaşık 24-36 saat önce idrarda tespit edilebilir. Evde yumurtlama tahmini idrar test kitleri Clear Blue, First Response ve diğer markalar ovulasyon oluştuğunu tahmin etmede yardımcı olur. Bu, cinsel ilişkiye girmek için en uygun zamanı belirlemek veya Intrauterine Döllenme (IUI) planlamak için kullanışlıdır.

12 ) Histerosalpingogram (HSG)

HSG, uterin boşluğun normal görünüp görünmeyeceğini ve Fallopian Tüpleri açık olup olmadığını gösterebilen bir röntgen prosedürüdür. İyot boyası, rahim boynu kanalından rahim içine enjekte edilir. Kanamalar menstrüel kanamanın sona ermesi ve 12. gün döngüsünden önce gerçekleştirilir.

13 ) Sonohisterografi (SHG)

SHG, uterin boşluğun implantasyon için normal görünüp görünmeyeceğini gösterebilen bir ultrason prosedürüdür (ofiste yapılır). Tuz enjeksiyon rehberliği altında rahim ağzı vasıtasıyla uterusa enjekte edilir. Menstrüel kanama 12. döngüye kadar bittikten sonra SHG’ler gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi yaklaşık yarım saat sürer ve sonuçlar muayene tamamlandıktan sonra yorumlanır.

14 ) Endometrial Biyopsi

Mikroskopik değerlendirme için uterusun astarından (endometriyum) küçük bir doku ekstre edilmiştir. Sonuçlar, başarılı implantasyon için endometriyumun uygun aşamada olup olmadığını gösterir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız