Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Tedavisi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Tedavisi

tüp bebek tedavisinde sperm tedavisi

Tüp bebek tedavisi veya aşılama, tohumlama gibi yapay bir gübrelemenin bir şeklidir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamamın birçok nedeni olabilir.

Aşağıdaki durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır:

  • Kadın fallop tüplerini kapattı ya da hasar görmüştür
  • Erkeğin sperm kalitesi düşüktür
  • Kadın adayda endometriozis söz konusudur

Tüp bebek tedavisi, gebelik için aşılamaya göre daha büyük bir olasılık verir. IVF yani tüp bebek tedavisi, kadının yaşına bağlı olarak% 30-40 oranında hamilelik şansı verirken, aşılama da kadının yaşına bağlı olarak% 10 şans verir.

Tüp bebek ile kadın hormon stimülasyonunu alır ve yumurta yumurtalıklardan alınır ve sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurta rahmine geri konur. Bu işleme yardımcı olmak için aşağıdaki tedavilerden birine veya birkaçına sahip olmanız gerekebilir:

  • ICSI, sperm hücresinin yumurtaya yardım ettiği yerlerde – düşük kaliteli spermlerle birlikte kullanılır
  • TESA, erkek testislerinden sperm hücreleri çıkarmak için küçük bir işlem – sterilize edilmişse kullanılır
  • FER, kadının önceden dondurulmuş yumurtalarının çözülüp rahimde yeniden implante edilmesi
  • Döllenmiş yumurtaların her zamanki gibi beş güne kadar in vitro tutulduğu Blastosist transferi

IVF (in vitro fertilizasyon) doğurganlık sorunları olan çiftlerin bebek sahibi olmalarına yardımcı olan bir tekniktir. Prosedür sırasında kadının yumurtalıklarından bir yumurta çıkarılır, erkeğin spermli bir laboratuar çanağında döllenir ve döllenmiş yumurta veya embriyo daha sonra büyümek ve gelişmek için kadının rahmına yerleştirilir.

Adam, sperm sayısının düşük olması ya da sperminin hiç bulunmaması halinde, örneğin kalıtsal bir hastalık nedeniyle ya da kanser sonucu ortaya çıktığı zaman, canlı sperm, doğrudan testisden alınarak biyopsi ile alınmalıdır. Bu daha sonra ya doğrudan taze sperm olarak kullanılır ya da ileride kullanmak üzere dondurulur. Prosedüre intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) adı verilir ve spermi bir laboratuar çanağındaki yumurtaya eklemek yerine, yumurta içine tek bir sperm enjekte etmeyi içerir.

ICSI prosedüründe taze sperm kullanılıyorsa, başarılı bir hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için her iki eşinle ilgili olayların senkronize edilmesi gerekir. Ancak dondurulmuş sperm kullanılabilirse, bu durum genel IVF sürecini bir takım açılardan önemli ölçüde basitleştirir. Örneğin, zamanlama açısına göre, adam spermini önceden verebilir ve konum açısına göre, biyopsi, kadınların katılmaları gereken klinikte ya da cerrahide yer alması gerekmeyebilir. Prosedür, taze sperm kullandığında, erkek, ya yumurtanın kadından alındığı gün veya aynı gün içinde testis biyopsisine girmeli ve bu da onlar için uygun olmayabilir.

Dondurulmuş sperm kullanılıyorsa adam biyopsi yapabilir ve eğer sperm bulunursa, daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Ardından çift için uygun bir zamanda kadın yumurtalarını hasat eder ve spermin yumurta içine enjekte edildiği ICSI’nin geri kalan kısmı yerinde olabilir. Yumurtaları hasat edilmeden önce, yumurtalıklarını canlandırmak için 7-10 gün boyunca her gün hormon enjeksiyonuna tabi tutulmalıdır. Ve yumurtalar hasat edilmeye hazır olduğunda, doktor onları ultrason tarayıcı ile bulur ve çok ince, içi boş bir iğne ile çıkarır.

Hiç sperm olmaması nasıl tedavi edilir?

Bir tıkanıklık önceden enfeksiyon, ameliyat, prostatik kistler, vas deferens’in (CAVD) yaralanması veya konjenital yokluğundan kaynaklanabilir. Doğumsal yokluk vakaları haricinde tıkanıklığı olan çoğu olgu mikrocerrahi veya endoskopik rekonstrüksiyon ile tamir edilebilir. Vazektomi nedeni ile değil, tıkanıklık için mikrocerrahi rekonstrüksiyonu yapılan serilerde, spermin ejaküle dönüşünü göstermektedir. Obobospermi, tıkanmaya bağlı olmayan, obstrüktif olmayan azoospermi olarak adlandırılan vakalarda tıbbi tedavi bazı erkeklerin ejakülat sperm geliştirmesine yardımcı olabilir (örneğin Kallman sendromu, hiperprolaktinemi; varikosel gibi reversibl durumlar); Çoğu durumda, biyolojik bir ailenin kurulması için tek umut, destekli üreme ile testisten alınan sperm kullanmaktır. Obstrüktif olmayan azoosperminin en zor yönlerinden biri, erkeklerin yalnızca% 50-60’ında kullanılabilir testis spermine sahip olmasıdır. Ek olarak, testis boyutu, boşalmış sperm öyküsü, serum FSH düzeyi veya biyopsi okuma gibi tanınmış klinik özellikler, spermin testisden çıkıp çıkmayacağını kesin olarak tahmin etmemektedir. Alternatif olarak, tıkanıklığı olan hastalar, sperm alımına girebilir ve gebe yardımcı üreme teknolojisini kullanabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız