Tüp Bebek Tedavisinde Klomen Etkisi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Tedavisinde Klomen Etkisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Klomen Etkisi

tüp bebek tedavisinde klomen etkisi

Tüp bebek tedavisinde klomen etkisi, hastalar tarafından araştırılan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Tüp bebek tedavisi, günümüzde başarı şansının yükselmesi halen geliştirilmektedir. Klomen, yumurtalık bırakmak için yumurtalıklarınızı uyaran bir ilaç tedavisidir. Polikistik over sendromu (PCOS) gibi sorunların yol açtığı düzensiz ya da eksik dönemleriniz varsa (yumurtlama bozukluğu), doktorunuz gebe kalma probleminiz varsa onu almanızı tavsiye edebilir. Klomifen sitrat tek başına veya metformin adı verilen başka bir ilaçla birlikte verilebilir. Yumurtlama bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilecek diğer ilaçlar gonadotropinler içerir. Klomifen sitrat kullanılarak yapılan ovulasyon stimülasyonu iyi belirlenmiş etkili bir tedavidir.

Yumurta üretiminizi artırmak için tüp bebek tedavisi ya da aşılama yöntemi (IUI) gibi doğurganlık tedavisine başlamadan önce klomifen sitrat da reçete edilebilir.

Klomifen sitratın başarı oranı nedir?

Hamilelik oranını etkileyebilecek faktörler şunlardır:

  • Cinsel ilişki sıklığı
  • Yaş ve kilo
  • Polikistik över sendromunuz olup olmadığı
  • Eşinizin sperminin sayısı, şekli, hızı ve hareketliliği (hareket etme yeteneği)

Doktorunuz, tedaviye başlamadan önce tüm bu faktörleri göz önüne alacaktır çünkü düşük bir klomifen dozu yeterli olmayabilir. Size, farklı bir ilaç kombinasyonu kullanmayı düşündüğünüz ya da önermenize yardımcı olması için dozu artırabilir.

Klomifen sitrat nasıl etki eder?

Klomen, vücudunuzdaki östrojen hormonunun etkisini bloke eder. Bu engelleme etkisi, vücudunuzu, ovülasyon için gerekli olan iki hormonun seviyesine çarparak hile yapar. Bu diğer iki hormon şunlar:

  • Follikül uyarıcı hormon (FSH)
  • Ve lüteinize edici hormon (LH)

FSH yumurtalıklarınızdaki yumurtaların olgunlaşmasına ve salınmaya hazır hale gelmesine neden olur. LH, yumurtalıklardan bir veya daha fazla olgun yumurta bırakmasını tetikler. Yumurta, fallop tüplerinden birine aşağıya hareket ettirir.

Ne zamana kadar klomifen sitrat almak zorunda kalacağım?

Genellikle menstrüel siklüsünüzün başında beş gün boyunca hap formunda klomifen alırsınız. Başlangıçta düşük bir doz olan 50 mg sıklıkla kullanılır ve bu dozda yumurtlamadığınız takdirde sonraki tüp bebek tedavisi siklüslerinde artacaktır. Düzenli menstrüel siklüsünüz varsa, hapları döneminizin başlamasından beş gün içinde, genellikle iki ila altı günler arasında almaya başlayacaksınız.

Herhangi bir adet görmüyorsanız veya döngünüz çok düzensiz ise, doktorunuz hamile olmadığınızı kontrol edecektir.  Progesteron, üreme siklusunuzu düzenli tutmak için östrojen ile çalışır. Yumurtlama, genellikle, son hapınızı aldıktan sonraki beş gün ile 12 gün arasında gerçekleşir.

Yumurtlamakta olduğunuz halde altı ay içinde hâlâ gebe kalmıyorsanız, fallop tüplerindeki bir sorun ya da eşinizin spermiyle ilgili bir sorun gibi, kontrol etmek için başka bir doğurganlık sorununuz olabilir. Ne yazık ki, bazı kadınlar klomifen sitratına cevap vermiyor. Normal dozdaki klomifen hakkında yumurtlamıyorsanız, doktorunuz önümüzdeki iki ay içinde dozun arttırılmasını önerebilir. Hâlâ günde 100 mg ila 150 mg arasındaki dozlarda yumurtlamıyorsanız, “klomifene dayanıklı” olarak adlandırılacaksınız. Bu genellikle üç monitör döngüde tanımlanabilir, bu nedenle doktorunuza hangi ilaçların veya cerrahi seçeneklerin açık olabileceğini sorun.

Klomifen Sitrat bir anabolik / androjenik steroid değildir. Ancak sentetik östrojen olduğu için seks hormonları grubuna aittir. Okul tıbbında Clomiphene Sitrat genellikle yumurtlamayı tetiklemek için kullanılır. Klomifen Sitrat ayrıca hipotalamohypofizyal testis ekseni üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Daha fazla gonadotropin salmak için hipofizi uyarır, böylece FSH (follikül stimüle edici hormon) ve LH (lüteinizan hormon) daha hızlı ve daha yüksek bir salınım meydana gelir. Bu durum, endojen (vücudun kendi) testosteron seviyesinin yükselmesine neden olur. Kombifen Sitrat, özellikle anabolik / androjenik steroid alımından dolayı vücudun kendi testosteron üretimi bastırıldığında etkilidir. Çoğu durumda, Clomiphene Sitrat testosteron seviyesini ve spermatogeneziyi (sperm gelişimini) 10-14 gün içinde normale döndürebilir. Bu nedenle klomifen sitrat esas olarak steroidlerin kesilmesinden sonra alınır. Şu anda, testosteron üretimini kuvvet ve kas kütlesi kaybının en aza indirgenmesi için olabildiğince hızlı bir şekilde normal seviyeye getirmek son derece önemlidir. Klonifen Sitrat HCG ile kombine edildiğinde veya HCM alımından sonra Klomifen sitrat kullanıldığında daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Yumurtlama ve klomen

Ovulasyon, kadın üreme sisteminin olgun bir yumurta ürettiği aylık süreçtir. Ovulasyon sırasında beynin hipofiz bezi iki hormon açığa çıkarır: follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH). Birlikte, bu hormonlara gonadotropinler denir. FSH, her biri bir yumurta içerecek olan yumurtalıklarda folikül gelişimini teşvik etmek için hipofiz bezi tarafından gönderilen bir ‘mesajcı’ görevi görür. LH, yumurta salınımını tetiklemekle (yumurtlamadan) sorumludur.

Adet döngüsünün ilk yarısı boyunca yumurtalık follikülleri, uterus astarının (endometriyum) büyümesini uyaran östradiol hormonu ve spermlerin yüzdüğü halde yardımcı olan sulu servikal mukus üretimini üretir. Yaklaşık iki hafta sonra, hipofiz LH hormonunda bir artış geçirerek yumurtlamayı tetikler. Bu aşamada, şu anda corpus luteum olarak bilinen folikül progesteron hormonu üretmeye başlar ve rahim astarının olası gebeliklere hazır hale gelmesine yardımcı olur. Yumurtlamadan iki hafta sonra gebelik oluşmazsa korpus luteum progesteron üretimini durdurur, endometrium kaybolur ve menstrual kanama oluşur.

Klomifen, beyinde östrojen reseptörlerine bağlanan ve aşağı yukarı FSH seviyelerinin yükselmesine neden olan, sentetik bir kimyasaldır (aşağıya bakınız). Gonadotropinler FSH ve LH insan protein hormonları ile aynıdır ve enjeksiyon yoluyla verildiğinde, hipofiz bezini baypaslar ve doğrudan yumurtalıkları uyarır.

Klonifen Sitrat tedavisi ve tüp bebek

Clomiphene, güvenilirliği, etkililiği ve nispeten düşük maliyeti nedeniyle güvenilen uzun bir oral ilaçtır. Clomiphene, devrenin ikinci yarısı boyunca progesteron sekresyonunu arttırarak ve adet döngüsü uzunluklarını daha öngörülebilir yapmak suretiyle, luteal faz defekti adı verilen bir durumu gidermek için, var olmayan ya da düzensiz menstrüel döngüleri tedavi etmek (yumurtlamanın başlatılması) için kullanılır. Kommiphene, halihazırda yumurtlayan kadınlarda ovulasyonu artırmak için de kullanılabilir (ovülasyon artışı).

Clomiphene Citrate nasıl çalışır?

Klomifen, beynin hipofiz bezini, artmış miktarda follikül stimüle edici hormon (FSH) ve LH’yi (luteinize edici hormon) salgılarlar. Bu hareket yumurtalık folikülünün büyümesini uyarır ve böylece yumurtlamayı başlatır.

Normal menstrüel döngüsü sırasında sadece bir yumurta salınır. Klomifenin kullanılması sıklıkla yumurtalıkların döngü başına iki veya üç yumurta üretmesine neden olur. Klomifen oral yoldan 5 gün süreyle alınır ve sadece alındığı ay boyunca etkindir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını uygun hastalarda  iyileştirebilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız