Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi

Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi

Tüp bebek iğneleri, tüp bebek tedavisinde kullanılan bir ilaç yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde en önemli aşama olan yumurtalık uyarma aşamasında kullanılan, özel dozlarda belirlenen hormon iğneleri, yumurtalıklarda yumurtaların fazla sayıda üretilmesi içindir.

Tüp bebek iğneleri nasıl ayarlanır?

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşaması olan yumurtalık uyarılma aşamasında, öncelikle vücut tarafından üretilecek yumurta sayısından fazla yumurta üretilmesini sağlamak için FSH ve HMG içeren hormon iğneleri verilir. Doktor tarafından verilen bu iğneler, düzenli bir şekilde yumurtalıkların uyarılması ve daha fazla folikülün gelişimi sağlamak için gereklidir. Gelişen folikül sayısı tüp bebek tedvisinin başarı oranı açısından da önem taşır. Bu nedenle bu hormon iğnelerinin başlama dozu kadının yaşı, kilosu, önceki tedavilerdeki yaşadıkları, herhangi bir hastalığı olup olmadığı ile yakından ilgilidir.

tüp bebek iğneleri

Tüp bebek iğneleri ne zaman yapılır?

Tüp bebek iğneleri, folikül gelişim takibi ile kanda östrojen düzeyi ve ultrasonografik muayenede folikül sayısı ve boyutları ölçülerek yapılır. Tüm bu verilerin bir arada değerlendirilmesi ile FSH ve HMG içeren hormon iğnelerinin dozu belirlenmektedir. Foliküller büyüdükçe kandaki östrojen düzeyleri yükselmektedir.

Bazı durumlarda kan LH ve progesteron hormonları da ölçülerek de detaylı veri elde edilmektedir. Yumurtalıkların düzenli takibi ile belirlenen iğne düzeni, günlük ya da gün aşırı olabilir. Yaklaşık 8-10 gün süren bu aşamanın ardından foliküllerin en büyüğü 18-20 mm boyutuna ulaştığında, HCG iğnesi yani halk arasında çatlatma iğnesi ile yumurtalar olgunlaşma aşamasına geçer. Bu iğneden yaklaşık 34 ila 36 saat sonra da yumurtalar ameliyathane ortamında hafif bir anestezi altında iğne ile toplanır.

Toplanan embriyolar uygun ortamın hazır olduğu embriyoloji laboratuvarına alınır. Ultrasonda takip edilen her folikülden yumurta çıkacağo garantisi maalesef yoktur.

tüp bebek iğneleri ne işe yarar

Tüp bebek iğneleri ile çok yumurta elde edilir mi?

Tüp bebek iğneleri ile çok fazla sayıda yumurta elde dilecek diye bir garanti yoktur. Bu iğneler kadınların yumurtalıklarında olan folikül üretimini belli bir kapasitede arttırmak içindir. Her kadında yüksek folikül sayısı elde edilecek ya da her folikülden sağlam yumurta çıkacak diye bir kural yoktur.

Bazı kadınlarda yüksek doz iğneler yapılsa bile, tek folikül gelişmesi bilr yaşanabilir. Ya da az sayıda oluşan foliküllerden çok yumurta elde edilebilir. Genellikle ileri yaş ya da yumurtalık kapasitesi zayıf olan kadınlarda olabilen bu durumda başarı şansının düşük olması olasılığı yüksektir.

Bazı durumlarda da yumurtalıkları çok fazla tedaviye yanıt veren kadınlar olabilir. OHSS olarak adlandırılan, hiperstimulasyon yani aşırı uyarılma sendromu ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda, yumurtalar toplanır ve sağlıklı gelişen embriyolar dondurulabilir ve embriyo transferi iptal edilebilir. Böylece gebelik aşamasında hastanın durumunun daha da kötüleşmesi engellenmiş olur. Hastanın sağlığı ve sağlıklı bir hamilelik yaşaması için tüm detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız