Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi ve Nedenleri - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi ve Nedenleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi ve Nedenleri

tüp bebek sonrası adet gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

In vitro fertilizasyon yardımcı üreme teknolojisi. Ivf, doğurganlık sorunlarını tedavi etmek ve bir çocuğun kavranmasına yardımcı olmak için kullanılan bir prosedürdür. Olgunlaştırma döneminde yumurtalar yumurtalıklardan alınır ve bir laboratuarda sperm tarafından döllenir. Birkaç gün sonra döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta uterusa implante edilir. İn vitro fertilizasyonun bir döngüsü yaklaşık iki hafta sürer.

Peki, tüp bebek sonrası adet gecikmesi ve nedenleri nelerdir?

Hamilelik Hala Olasıdır

Hamile kalacağınızı düşünüyorsanız, 48 saat bekleyin ve bir evde hamilelik testinin hCG düzeylerini algılayabilmesi için erken olabilmesi için bir test daha yapın.

Çok Fazla Stres

Başarısız IVF sonucunda stres altında olmanız mümkündür ve bu stres gecikmiş periyotlara neden olabilir. Eğer çok fazla stres altındaysanız ve sakinleşmeniz ve dinlenmeniz için bir yol bulmanız gerekiyorsa, bu aşamada meditasyon gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

IVF’yi seçen kadınlar, kolaylıkla kendi IVF sikluslarından geçmelerine ve başarı oranlarını arttırmalarına yardımcı olduklarından bu programla mükemmel sonuçlar alıyorlar.

Hormonal dengesizlik

Bazı kadınlar IVF döngüleri sırasında doğurganlık ilaçları alarak kendi dönemlerini eksik yaşayabilir. Döneme geç kalmamanız konusunda doktorunuzla konuşun. Bazı doktorlar, erken gebeliğin tespitinde daha doğru olan kan testi yapabilirler.

Yumurta toplama aşaması

Kalan küçük folliküllerin yumurta alınmasından sonra büyümeye devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu follikül uterin astarınızı desteklemek için hormon üretmeye devam edebilir, bu nedenle döneminiz ertelenebilir. Doğal devir ivf veya dondurulmuş embriyo transfer döngüleri, gecikmiş periyot ihtimalleri daha azdır. Kaçırılmış / geç dönem: vücut ağırlığı düşük, obezite, ağırlık ya da egzersiz, emzirme, stres, hastalık, yeme bozuklukları (bulimia ya da anoreksi), anovulasyon döngüsü (yumurta salınmamıştır), seyahat, perimenopoz, Sadece menstruasyona başlama, hormon usulsüzlükleri, uyuşturucu kullanımı, ilaçlar (doğum kontrolü) veya tıbbi problemler adet gecikmesine yol açabilir.

Stres

Kadın üreme sistemi de etkilenebilir. Aslında bazı kadınlar için stres, düzensiz ya da kaçırılmış dönemlere neden olabilir. Stres seviyeleri arttıkça menstrüel periyodun geçici olarak durması, sekonder amenore olarak bilinen bir durum söz konusudur.  Ancak amenore ile birkaç ay uğraştıysanız, doktorunuz sağlık geçmişinizi sorabilir ve hormon düzeylerini kontrol etmeyi de içeren çeşitli testler yapabilir. Gebelik, kistler, tümörler, hormon eksiklikleri ve stres dışında faktörler neden olabilir. Stres ve dönemler arasındaki ilişki hakkında çok şey bilinmiyor. Bununla birlikte, stres kesinlikle, vücudun ana bezi olan ve vücudun ana bezi olan pituitary bezi kontrol eden hipotalamusun işleyişini bastırmada önemli rol oynar; bu da tiroid ve adrenal bezleri ve yumurtalıkları kontrol eder; Hepsi hormonları yönetmek için birlikte çalışırlar. Yumurtalık disfonksiyonu, östrojen üretimi, ovulasyon veya diğer üreme süreçlerinde sorunlara neden olabilir. Östrojen, uterus astarına yardımcı olan ve gebelik için vücudu hazırlayan önemli bir hormondur. Yumurtalıklar düzgün çalışmıyorsa, yan etki, kaçırılmış periyotlar veya düzensiz periyodlar da dahil olmak üzere adet döngüsünü gerektirebilir. Stres, hormon üretmekten sorumlu beynin bölümünü etkileyebileceğinden, adet döneminin sıklığı ve süresinde değişikliğe yol açabilecek hormonal seviyeleri patlatabilir.

Stres seviyenizi azaltmak veya etkili baş etme mekanizmalarını bulmak vücudunuzun adet dönemine geri dönmesine yardımcı olabilir. Bir terapistle konuşmak ya da muhtemelen anksiyete karşıtı ilaç almak ailenin stresini azaltabilir ve stres belirtilerini yönetmenize yardımcı olabilir ve sonunda sisteminizin düzene dönmesine izin verebilirsiniz. Stresin gündelik hayatınızdan tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir, ne de istemezsiniz. Aşırı stres ile baş edebilmek için sağlıklı yöntemler bulmak vücudunuzun doğal işleyişine zarar vermesine izin vermenin en iyi yoludur. Tüp bebek tedavisinde stres, yaygın olarak yaşanmaktadır. Bu sebeple de tedavi sonucunda yaşanan  stres adet gecikmesine yol açabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız