Tüp Bebek Öncesi ve Sonrası Beslenme - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Öncesi ve Sonrası Beslenme
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Öncesi ve Sonrası Beslenme

tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme

Tüp bebek tedavisinde beslenme, başarı oranlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme kapsamında uzak durulması gereken besinler ise:

 1. Rafine edilmiş ve işlenmiş karbonhidratlar

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme kapsamında kaçınılması gereken gıdalardır. Bunlar, hormonal dengesizliklere yol açan insülin seviyelerini etkiler.

 1. Rafine şeker

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme kapsamında tüketilmemesi gereken besinlerden biridir. Şeker, karbonhidratlardan farklı olarak davranır. İnsülindeki dramatik değişiklikler insülin direnci vakalarına yol açabilir ve insülin direnci doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

 1. Doymuş yağ ve trans yağ:

IVF tedavilerinde; Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme kapsamında kesinlikle bu gıdalardan kaçınmanız gerekir. Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndaki bir beslenme ve epidemiyoloji doçenti olan araştırmacı Jorge E. Chavarro, MD, yüksek oranda doymuş yağ ve çoklu doymamış yağ tüketiminin IVF başarısını düşürdüğünü açıkladı. Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan yapılan bir başka araştırmada, doymuş yağ alımını kesen kadınların IVF yoluyla bebek sahibi olma şansının daha iyi olabileceği ortaya koyuldu. Hızlı besinler, doymuş yağ, trans yağlar, sodyum; kolesterol ve obezite sorunlarına yol açabilir. Bu faktörler, kısırlığa sebep olabilir.

 1. Kahve

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme konusunda kahve, uzak durulması gereken içeceklerin başında yer almaktadır.

 1. Deniz Ürünleri ve Balıklar

Cıva bakımından yüksek balıklar, tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme programına kesinlikle katılmamalıdır. Cıva, ciddi doğum kusurlarına yol açabilir; bu nedenle, tüp bebek tedavisinde uzak durulması gerekmektedir.

 1. Çiğ Yumurta

Gıda zehirlenmesine ve diğer hastalıklara neden olan Salmonella denilen bakteri içeren çiğ yumurta, tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme kapsamında kesinlikle tüketilmemelidir.

 1. Alkol

Doğurganlığınızı arttırmaya çalışırken, alkol tüketimi, çok sayıda yumurtlama yetmezliğine neden olabilir. Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme konusunda alkol yasak olan içecekler arasındadır.

tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme nasıl olmalı

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme programına alınması gereken besinler ise:

 • İhtiyacınız olan tüm besin maddelerini almak için her besin öğesinden tüketilmelidir.
 • Tam tahıllı ekmek, tahıl, meyve ve sebze gibi lif açısından zengin besinler tüketilmelidir.
 • Tüp bebek öncesi ve sonrası, günlük diyetinizde yeterli miktarda vitamin ve mineral bulunduğundan emin olun. Her gün yeterli miktarda vitamin ve mineral elde ettiğinizden emin olmak için doğum öncesi vitamin takviyesi almanız gerekip gerekmediği hakkında doktorunuza danışın.
 • Günlük diyetinizde 1000-1300 mg kalsiyum aldığınızdan emin olmak için günde en az dört porsiyon süt ürününü ve kalsiyum açısından zengin besinleri tüketin.
 • Her gün 27 mg demir aldığınızdan emin olmak için günde en az üç porsiyon demir bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Portakal, greyfurt, çilek, papaya, brokoli, karnabahar, yeşil biber, domates gibi C vitamininden zengin besinlere, tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme programında yer verin.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağsız sığır etleri ve baklagiller (lima fasulyesi, siyah fasulye, ve nohut) gibi her gün en az bir iyi folik asit kaynağı tüketin.
 • Her gün en az bir vitamin A kaynağı tüketin. A vitamini kaynakları; havuç, balkabağı, ıspanak, su kabağı, pancar yeşillikleri, kayısı olarak sayılabilir.
 • Günde en az 3 litre su için.

Tüp bebek öncesi ve sonrası beslenme: Sağlıklı yumurta ve sperm için diyet

Ne yediğiniz, genel sağlığınız ve doğurganlığınız üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Vücudunuz, yediğiniz gıdalardaki besin maddelerini ve hücreleri onarmak için aldığınız takviyeleri, hormonlar üretir ve nihai olarak sağlıklı yumurta ve sperm üretir. Birçok bakımdan doğurganlık ne yediğinize bağlıdır. İyi beslenme; dengeli bir protein, karbonhidrat, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral içeren bir diyet anlamına gelmektedir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni aşağıdakileri içermektedir:

 • Bol bol taze meyve ve sebzeler,
 • Karmaşık karbonhidratlar; kahverengi pirinç, yulaf ve kepekli ekmek gibi tahıllı ürünler,
 • Organik gıdalar,
 • Balık, fındık, tohumlar,
 • Liften zengin beslenme düzeni,
 • Katkı maddeleri, koruyucular ve yapay tatlandırıcılardan kaçınmak,
 • Kafeinin azaltılması veya tamamen bırakılması,
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmak.

Yorumlar

Bir yorum yazınız