Tüp Bebek Merkezi - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek Merkezi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek Merkezi

tüp bebek merkezi

Günümüzde kısırlık sorunları giderek artmaktadır. Yaşam şartlarının değişmesi, kısırlık sonlarını tetikleyebilecek hayat tarzlarının benimsenmesi, beslenme koşullarının değişmesi, kullanılan ilaçlar ve artan hastalıklar sebebiyle her 100 çiftten 15’i kısırlık tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple de ülkemizin birçok yerinde tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Merkezlerin başarı oranları, birbirinden farklı olmaktadır. Fakat genellikle tüp bebek tedavisinde başarı oranı %40-60 oranlarındadır. Bu aşamada unutulmaması gereken; her çiftin kısırlık sonunu farklı olduğu ve bu sebeple de uygulanması gereken tedavi yöntemlerinin farklı olduğudur. Merkezlerin başarı oranlarının farklı olmasının en büyük sebeplerinden biri de merkezin kullandığı teknolojik altı yapılardır. Merkezin laboratuar koşullarının iyi olması, tüp bebek ekibinin deneyimli olması, doktorun tecrübeli olması, merkezin hijyen koşulları, başarı oranları hakkında hastaya doğru bilgi verme, gibi faktörlerle başarı oranları belirlenmektedir.

tüp bebek merkezi

Tüp bebek merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüp bebek merkezi seçerken çiftlerin en çok dikkat etmesi gereken konu ve güvenebilecek ben bir doktor tercih etmektir. Tedavi süresince çift aklına takılan her soruyu doktorlarına sonra bilmeli, doktorun kararlarına güvenebilmeli ve doktor talimatlarına uyabilmelidir. Çift merkezin ilgisinden ve doktorun başarısından şüphe duyuyorsa strese girecek ve doktorun verdiği kararları sorgulamaya başlayacaktır. Stres, tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu sebeple ilk olarak güvenilir bir doktor ve güvenilir bir merkez tüp bebek tedavisi için tercih etmelidir. Ardından tüp bebek merkezinde tedavi görmüş diğer çiftlerle iletişime geçilmeli, o çiftlerden referans istenmelidir.

Merkez seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör ise merkezin hijyen koşullarıdır. Bununla beraber her merkez farklı başarı oranlarına sahip olsa da çiftin dikkat etmesi gereken en önemli nokta; merkezin eve canlı bebek götürme oranlarıdır. Bir tüp bebek merkezinin eve canlı bebek götürme oranları yüksek ise o merkezin başarı oranı da yüksek demektir.

Anne ve baba adayı, tedavi süresince kafalarına takılan en ufak sorularda dahi açıklayıcı cevaplar almalıdır. Merkezin çifte tedaviden önce her aşama hakkında bilgilendirmesi, gerekli açıklamalar yapması ve çifte gereken ilgiyi ve hizmeti sağlaması oldukça önemlidir.

Uygulanan tedavi her tüp bebek merkezinde aynı mıdır?

Tüp bebek tedavisi, aşamalardan oluşur. Aşama sayıları merkezde her kaynakta farklı verilebilir. Ancak uygulanan aşamalar her merkeze standarttır. Ancak her çiftin kısırlık sorunu farklı olduğu için uygulanması gereken yöntemler de değişmektedir. Bu sebeple tedavi yöntemlerini çiftin kısırlık durumuna bakılarak karar verilmelidir. Bir çift için mikro Tese yöntemi gerekirken, diğer çift için genetik tanı yöntemlerine başvurmak gerekebilir.  Bu sebeple her çifte uygulanan tedavi farklıdır, ancak uygulanan tedavi yöntemleri yani: yumurtalıkların uyarılması, yumurtalıkların toplanması, döllenme aşaması, anne adayına rahmine embriyo transferi ve gebelik testi aşamaları her tüp bebek merkezinde aynıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız