Tüp Bebek İlaçları Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?

Tüp Bebek İlaçları Nelerdir?

Tüp bebek ilaçları, ilaç sanayinin teknolojik gelişmeler ve yeniliklerle ortaya çıkardığı tüp bebek işlemleri sırasında her aşamada gerekli olan önemli ilaçlardır. Her yeni üretilen ilaç, kısırlıkla ilgili bir çok etkeni ortadan kaldırabilmekte, birçok çiftin de bebek sahibi olma olasılığını arttırabilmektedir.

Tüp bebek ilaçları nasıl etki eder?

Kadınlarda bulunan yumurtlama işleminde az sayıda yumurta oluşması, yumurtaların kendiliğinden çatlayamaması, rahim içinde zamanla gelişmiş ya da doğuştan gelen anomaliler, tüplerde tıkanıklık, erkek sperm sayısında düşüklük ve sperm kalitesinde bozukluk gibi temel üremeye engel teşkil eden durumlarda tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmek mümkün olabilmektedir. Ancak doğal yollarla gebelik oluşamayan çiftlerin tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmeleri için de tedavi öncesinde ve sonrasında kullanması gereken her aşamaya uygun olarak belirlenen dozlarda alınması gereken tüp bebek ilaçları bulunmaktadır.

tüp bebek ilaçları nasıl ayarlanır

Tüp bebek ilaçları nasıl ayarlanır?

Tüp bebek ilaçları belirlenmeden ve doz ayarlaması yapılamadan önce, tedaviye alınacak çiftlerin özellikle kadının yaşı, mevcut hormonal durumu, jinekolojik ve ultrasonografik muayene verileri değerlendirilmelidir. Oluşan genel duruma göre kadının alacağı tüp bebek ilaçları belirlenir ve dozları ayarlanır.

Tüp bebek ilaçları kısırlığa neden olan iç ve dış etkenlere göre farklılık gösterir. Farklı verilecek ilaçların yanı sıra, değişmeden herkesin kullanacağı rutin ilaçlar da bulunmaktadır.

Tüp bebek ilaçları neden kullanılır?

Tüp bebek ilaçları, tüp bebek tedavi işelminden önceki aşamada ilk olarak yumurtalıkların uyarılması için kullanılır. Tüp bebek ilaçları kullanımının temel amacı, yumurtalıklarda yeterli olgunlukta ve çok sayıda yumurta üretimini sağlamaktır, bunun da sonucu gebelik olasılığının artmasıdır.

tüp bebek ilaçları neden kuıllanılır

Yumurtalıkların uyarılması için yumurta üretimini tetikleyen FSH (folikül stimülesini sağlayan hormon) ve bununla beraber LH (yuteinize eden hormon) kullanılır. Ayrıca tedavide, embriyonun rahim içine tutunabilmesi için de hormonal ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer doğal yollarla gebe kalınmış olsaydı, yumurtalıklarda doğal olarak salgılanan progesteron hormonu kendiliğinden üretilecek ve rahim duvarı kalınlaşacaktı. Bu şekilde rahimden beslenerek tutunacak embriyolar için bu ilaç önemlidir.

Tüp bebek ilaçları içinde önemli bir yeri olan uyarılan yumurtalıkların bir yandan da baskılanması için Decapeptyl, Subrefact, Synarel ile yumurtaların daha yavaş ve kontrol altında gelişmeleri sağlanır. Kontrol altına alınmayan yumurtalar çok hızlı olgunlaşır ve toplama işlemi yapılamadan çatlar, vücuttan atılır.

Yumurtalıkları kontrol altında tutmaya yarayan ilaçlar, yumurtalık tetikleyici ilaçlar başlanmadan önce alınır. Böylece yumurtalıklardaki hormonlar normal seviyeye gelir ve daha sonrasında uyarıcı ilaçlar ile yumurta gelişimi kontrol altında tutulur.

Yumurtaların olgun hale gelmesini sağlayan Human Koryonik Gonadotropini, kısaca ‘’yumurta çatlatma iğnesi’’ olarak tanınır. Yumurta toplama işleminden yaklaşık 36 saat öncesinde kadına kalçadan enjekte edilir. 36 saatlik süre sonunda, folikül çatlayarak yumurtanın çıkması sağlanır. Büyüyen foliküller içindeki yumurtayı olgunlaştırıp döllenmeye hazırlayan ve progesteron salgısını başlatan Human Koryonik Gonadotropini dir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız