Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

tüp bebek için sperm sayısı

Tüp bebek için sperm sayısı, tüp bebek tedavisi sırasında gerekli ve önemli başrol oyuncularından biridir. Tabii sadece sperm sayısı değil, sperm ile ilgili başka önemli detaylar da tedavi öncesinde göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüp bebek için sperm sayısı ile ilgili olarak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan rakamlarda verilen alt limit 15 milyon/mm, toplam semen örneğinde ise 40 milyon/mm spermdir. Verilen bu sayının altında sperm sayısına sahip olan erkeklerde, bebek sahibi olabilme süresi gittikçe uzuyor, hatta olasılıklar en aza iniyor.

Tüp bebek için sperm sayısı yeterli kriter mi?

Tüp bebek için sperm sayısı ile ilgili olarak özellikle belirtmemiz gerekir ki, bebek sahibi olabilmek için erkeklerin sadece yüksek sayıda spermi olması gerekli fakat aynı zamanda yeterli de değil. Yani, sperm sayısının yanı sıra spermlerde hareketlilik ve yine spermlerde varolabilen şekil bozuklukları da çok önemlidir.

Semen örneğinde 100 milyon spermi olan fakat bu spermlerinin %30 kadarı hareketli olan bir erkek ile, 50 milyon spermi olup bu spermlerin %60 oranında kısmı hareketli olan kişinin çocuk sahibi olma şansı farklı değil. Ayrıca bir de bu hareketli spermlerin ne kadarının normal bir şekil yapısına sahip olduğu da son derece önem taşımaktadır.

tüp bebek için sperm sayısı kaç olmalı

Tüp bebek için sperm sayısının yeterli bir özellik olduğunu düşünen çiftler, genellikle bu detayı öğrendiklerinde çok şaşırıyorlar. Ancak incelenen örneklerde eğer 100 spermden 4’ü normal olarak değerlendirilmişse, sonuç normal olarak kabul edilir. Yani, erkek tarafından üretilen 100 spermden %95’i üretim sırasında hatalı olarak çıkabiliyor. Son yıllarda bir de bu parametrelere, spermin taşıdığı genetik materyalin, yani DNA’nın da ne kadar hasarlı olup olmadığının kontrolü eklenmiştir.

Tüp bebek için sperm sayısı nasıl arttırılır?

Tüp bebek için sperm sayısı arttırmak için çeşitli yöntemler vardır. Erkekte oluşabilen bazı hormon eksikliklerinde, bu hormonların belli bir süre dışarıdan takviye edilerek verilmesi sperm sayısını belirgin olarak arttıracaktır. Süt hormonu gibi bazı spesifik hormonların da çok salgılanması sperm üretimini bozabilir, spermin kalitesini düşürebilir. Ayrıca bazen vücutta oluşan yoğun iltihaplar da sperm sayısını ve özellikle sperm hareketini azaltabilmektedir. Öncelikle bu tip sorunların teşhis edilmesi ve uygun tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılması gerekir.

Tüp bebekte sperm sayısı arrtırmak için beslenme değişiklikleri, kilo ve yaşam alışkanlıkları gibi faktörler ele alınmalıdır. Özellikle önce stresli bir yaşamın kortizol salgısını arrtıracağını ve bunun da sperm üretimini olumsuz yönde etkileyebileceğini bilmek gerekir. Stresten uzak kalmalı, düzenli egzersiz yapmalı ve düzenli uyku uyumalısınız. Sigara, alkol gibi sperm üretimini olumsuz etkileyecek etkenlerden de uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız