Tüp Bebek ve Aşılama Arasındaki Fark Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tüp Bebek ve Aşılama Arasındaki Fark Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tüp Bebek ve Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

tüp bebekte aşılama

Tüp bebek ve aşılama arasındaki fark;

Aşılama yöntemi, yani tıbbi literatürde, İntrauterin inseminasyon (IUI) ve tüp bebek tedavisi yani in vitro fertilizasyon (IVF), bir çiftin hamile olma şansını artıran doğurganlık tedavisinde yaygın olarak kullanılan iki yöntemdir.

Tüp bebekte aşılama, yıkanmış ve konsantre hareketli spermlerin bir kadının rahmine doğrudan aktarıldığı bir işlemdir. Bu prosedür, kadının ovulasyonuna göre zamanlanır ve ovülasyonun saptanmasından hemen sonraki günlerde bir ila iki defa yapılabilir. Ovülasyondan sonra bir kadının yumurtası fallop tüpü tarafından alınır ve orada sperm bekler. Tüp bebekte aşılama, yumurtanın beklediği yere yakın yüksek kaliteli sperm konsantrasyonlarına sahip olduğundan, yumurta ve spermlerin birbirlerini bulma şansları artar.

Tüp bebek tedavisi ise çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olmak için günümüzde kullanılan en başarılı doğurganlık tedavisidir. Tüp bebek işleminin temel bileşenleri, bir defada birden fazla yumurta üretmek için yumurtalıkların uyarılmasını, yumurtalıklardan yumurtaların çıkarılmasını (yumurta toplama), yumurtaların laboratuarda döllenmesini ve daha sonra ortaya çıkan embriyoların uterusa yerleştirilmesini içerir (Embriyo transferi). IVF’den gebelik şansı, öncelikle kadının yaşına, infertilitenin nedenine ve IVF laboratuvarının kalitesiyle ilgili faktörlere bağlıdır.

tüp bebek ve aşılama arasındaki fark nedir

Tüp bebek – İn vitro fertilizasyon

In vitro fertilizasyon (IVF), bir kadının yumurtalıklarından yumurta (opu) çıkarılan bir prosedürdür. Bir laboratuar prosedüründe sperm ile döllenir ve daha sonra döllenmiş yumurtalar (embriyo) kadının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek kısırlık sorunu olan çiftlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olmak için kullanılan yardımcı üreme tekniklerinden (ART) biridir. Bir yıl doğum kontrolünü kullanmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra bir kadın gebe kalamazsa infertiliteden şüphelenir. Kısırlığın nedenlerinden bazıları kadınlarda fallop tüpleri, hormonal dengesizlik veya diğer sorunlar olabilir. Erkekte ise, düşük sperm sayısı veya kalitesiz sperm infertiliteye neden olabilir.

IVF, infertil çiftin hamile olma şansını artırmak için olası birçok yöntemden biridir. Kullanımı infertilite sebebine bağlıdır. Fallop tüpünde tıkanma veya kadında endometriozis veya düşük sperm sayısı veya kalitesiz düşük sperm varsa IVF seçeneği olabilir. Tüp bebek öncesi denenebilecek tıkanmış tüpler veya endometriozis için cerrahi gibi bu koşullar için olası diğer tedaviler de vardır.

tüp bebekte aşılama nasıl yapılır

Aşılama nedir?

Aşılama yöntemi, hızlı hareket eden spermleri daha yavaş veya hareket eden spermlerden ayırmak için bir laboratuar prosedürü içerir. Eşinizin spermleri, alındıktan sonra yıkanır ve döllemeye hazır hale getirilir.

Hangi durumlarda aşılama tedavisi uygulanır?

  • Cinsel ilişkiye engel teşkil edebilecek sorunlar varsa,
  • Açıklanamayan infertilite, hafif endometriozis veya bir erkek partner hafif doğurganlık sorunları mevcut ise, aşılama tedavisi önerilir.

Aşılama yöntemi 4 defa uygulanmış ancak sonuç alınamamışsa tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız