Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?

tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır: Gebelik dönemi yaklaşık olarak 40 hafta olsa da, doğumların çoğu 38. Gebelik haftasında gerçekleşmektedir. Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır sorusuna gelecek olursak, anne adayının son gördüğü regl tarihine göre hesaplanmaktadır.  Bununla birlikte, çok az sayıda anne, tam olarak ne zaman adet kanaması gördüklerini ya da gebe kaldıklarını bilmektedir.  Uzmanlar tarafından anne karnındaki bebeğin tahmini doğum tarifini hesaplamak için kullanılan yöntem, son döneminizin ilk gününden itibaren geçerlidir. Ortalama uzunlukta adet döngüsü olan kadınlar için, o gün genellikle gebeliklerden yaklaşık iki hafta önce gelir ve bu da gebeliklerin neden 40 hafta sürdüğünü açıklar. Bu yöntem, menstrüel döngünüzün gerçekte ne kadar sürdüğünü veya ne kadar gebe kalacağınızı düşündüğünüzü hesaba katmaz.

Doğum tarihi hesaplama

Bir gebelik normal bir süre sonra (yaklaşık 40 hafta) sona erdiğinde “term gebelik” veya “tam süreli gebelik” olarak bilinir. Bir bebek hamileliğin 37 haftasının tamamlanmasından önce doğmuşsa, bu erken doğum olarak kabul edilir. Çok erken doğmak bebek için çeşitli risklerle ilişkilendirilir. 40 haftadan biraz uzun süre devam eden gebeliklere ise geç gebelik denir. 42 haftadan daha uzun süre devam eden bir gebelik, post-term, uzun süreli veya gecikmiş gebelik olarak adlandırılır. Bu tanımlar ülkeler arasında değişebilir.

Miadından sonra meydana gelen doğumların riskleri ise:

  • Plasenta, ile ilgili sorunlar
  • Enfeksiyon gelişme riski
  • Doğum sırasında beklenmedik problemler

 

son adet dönemine göre tahmini doğum hesaplama

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Doğum tarihini belirlemek için son görülen adet tarihi ve yapılan muayeneler oldukça önemlidir. Unutulmaması gereken bebeğin doğum tarihini veya “tahmini doğum tarihinin” kesinlikle doğru olarak bilinmeyeceğidir.

Tahmini doğum tarihini hesaplamak için; son adet dönemi ve doğum öncesi bebeğin kaç haftalık olduğu, ne kadar büyük olduğunu görmek için ultrason taramaları yapmak gerekmektedir.

Son adet dönemine göre doğum tarihinin hesaplanması

Her kadın ve her hamilelik farklı olmasına rağmen, gebelik süresi her zaman 40 hafta (veya 280 gün) olarak kabul edilir. Bu 40 haftanın başlama tarihi, adet döneminin ilk günüdür. Ancak bu tahmin çok güvenilir değildir çünkü kadınlar bu tarihi net olarak hatırlamayabilir.

Bu yaygın hatalar genellikle tahmini doğum tarihinin yanlış hesaplanmasına yol açabilir. Bunu önlemek için, doktorlar ve ebeler bazen erken hamilelikteki ultrason taramalarının sonuçlarına dayanarak tahmini doğum tarihini belirler.

Ultrason muayenesi ile tahmini doğum tarihi hesaplama

Ultrason (ultrasonografi olarak da adlandırılır) bebeğin vücudundan çıkıp bir görüntü haline dönüşen ses dalgalarını içerir. Bu, rahim içinde (rahim) neler olup bittiğini ve bebeğin ne kadar büyük olduğunu görmek için kullanılır. Bebeğin büyüklüğü, doğmamış bebeğin kaç haftalık olduğunu tahmin etmek için kullanılabilir.

Hamileliğin ilk birkaç haftasında gelişmekte olan bebekler (embriyolar) boyutları birbirine çok benzer. Bu, hamileliğin ilk üç ayında (ilk on iki hafta) ultrason taramalarına dayanarak, kesin tarihin oldukça doğru olarak tahmin edilebileceği anlamına gelir. Ancak, ultrasonlara dayanan tahminler tam olarak doğru değildir, çünkü bebeğin boyutu yalnızca kaç haftalık olduğuna değil, çeşitli faktörlerden etkilenir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız