Sezaryen Doğum - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Sezaryen Doğum
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sezaryen Doğum

sezaryen doğum

Sezaryen doğum; ikiz gebelik, annedeki yüksek tansiyon, makat geliş, plasenta ile ilgili sorunlar, göbek bağı veya pelvis şekli ilgili durumlarda da uygulanmaktadır. Vajinal doğum bebeği veya anneyi risk altına sokacak olduğunda sezaryen uygulanır.

Sezaryen doğum ortalama olarak 45 dakika ila bir saat sürer. Kadın, spinal ya da genel anestezi altında olacak şekilde doğum yapabilir. Mesaneyi boşaltmak için üriner kateter kullanılır ve daha sonra karın cildi sterilize edilir. Daha sonra yaklaşık 15 cm’lik bir kesik  genellikle annenin alt karnından yapılır. Daha sonra uterusta ikinci bir kesi ile açılır ve bebek dünyaya getirilir. Kesikler daha sonra dikilir. Sezaryen doğum, fetüsün annenin karnında ve uterustaki bir kesiden alındığı cerrahi bir prosedürdür.

Sezaryen doğumun uygulandığı durumlar ise:

  • Bir kadın birden fazla bebeğe hamileyse,
  • Vajinal doğum, normal olarak ilerlemiyorsa ve doğum komplikasyonları meydana gelmiş ise,
  • Bebeğin sağlığı tehlikede ise,
  • Bebek iri ise,
  • Gebelik diyabeti mevcut ise,
  • Bebek baş geliş ile gelmiyorsa,
  • Annenin HIV veya herpes gibi bir enfeksiyonu varsa,
  • Plasenta ile ilgili sorunlar varsa,
  • Anne adayı özellikle sezaryen doğum talep ediyorsa sezaryen uygulanabilir.

 

sezaryen doğum hangi durumlarda uygulanır

Anne için sezaryen doğumun avantajları

Kadın, vajinal doğum için uygunsa ancak sezaryen doğum yapacaksa, sezaryen doğumun avantajları pek fazla değildir. Ancak sezaryen doğum için tıbbi gereklilikler varsa anne ve bebek sağlığı için oldukça avantajlıdır.

Anne için sezaryen doğumun dezavantajları

Sezaryen ile doğum yapmış anne adayı, vaginal doğum yapmış bir kadına kıyasla, genellikle ortalama iki ila dört gün daha uzun süre hastanede kalır. Sezaryen doğumdan sonra, insizyon bölgesinde ağrı ve daha uzun süren iyileşme dönemi gibi daha fazla fiziki şikâyet riskini arttırır.

Sezaryen doğumda kan kaybı riski ve enfeksiyon riski daha yüksektir. Operasyon sırasında bağırsak veya mesane yaralanması veya kan pıhtısı oluşabilir. Doğumdan sonra iyileşme süresi daha da uzundur çünkü bir kadın cerrahi yara çevresindeki cilt ve sinirlerin sıklıkla en az iki ay iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğundan, karnında daha fazla ağrı ve rahatsızlık olabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız