Polikistik Over Sendromunda Adet Düzensizliği - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Polikistik Over Sendromunda Adet Düzensizliği
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromunda Adet Düzensizliği

polikistik over sendromunda adet düzensizliği

Polikistik over sendromu (PCOS) doğurganlık çağındaki 10 kadından birini etkileyen bir sağlık sorundur. PCOS’lu kadınların, genel sağlıklarını ve görünümlerini etkileyebilecek hormonal dengesizlik ve metabolizma sorunları vardır. PCOS ayrıca infertilitenin yaygın ve tedavi edilebilir bir nedeni olarak karşımıza çıkar. Polikistik over sendromunda adet düzensizliği yaygın bir sorundur.

Polikistik over sendromu (PCOS) nedir?

Polikistik over sendromu (PCOS), üreme hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanan yaygın bir sağlık sorunudur. Hormonal dengesizlik yumurtalıklarda sorun yaratır. Yumurtalıklar her ay salınan yumurtayı sağlıklı menstruasyon döngüsünün bir parçası yaparlar. PCOS ile, yumurta gerektiği gibi gelişmeyebilir veya ovulasyon sırasında salınamayabilir. Bu sebeple de polikistik over sendromunda adet düzensizliği meydana gelebilir.

Polikistik over sendromu adet düzensizliğine neden olabilir. Düzensiz dönemler aşağıdakilere yol açabilir:

  • İnfertilite (gebe kalmamak). Aslında, PCOS kadın infertilitesinin en yaygın nedenlerinden biridir.
  • Yumurtalıklarda kistlerin (sıvı dolu küçük keseler) gelişimi

Doğurganlık çağındaki (15 ila 44 yaş arasındaki) kadınların% 5 ila% 10’u polistik over sendromuna sahiptir.  Ancak polikistik over sendromu, ergenlik çağından sonraki her yaşta olabilir. Tüm ırk ve etnik kökenden kadınlar PCOS için risk altındadır.

Polikistik over sendromunun belirtileri nelerdir?

Polikistik over sendromunda adet düzensizliği yaygın bir sorundur. PCOS’lu kadınlar dönem sayısını kaçırabilir veya daha az periyot görebilir (yılda sekizden az). Adet kanaması 21 günde bir veya daha sık meydana gelebilir. PCOS’lu bazı kadınlar hiç adet görmemektedir.

Yüzde veya vücutta çok fazla tüylenme, meydana gelebilir. Buna “hirsutizm” denir. Hirsutizm PCOS’lu kadınların% 70’ini etkiler.

  • Akne,
  • Göğüs ve sırt üstünde kıllanma,
  • Kafa derisinde saç dökülmesi,
  • Kilo alma veya kilo verme zorluğu
  • Cildin, özellikle de boyun kırışıklarında artış,
  • Kasık ve göğüs altının koyulaşması,
  • Kısırlık

 

polikistik over sendromunda adet düzensizliği belirtileri

Polikistik over sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Çoğu uzman, genetik de dahil olmak üzere birçok faktörün rol oynadığını düşünülmektedir;

Polikistik over sendromu nedenleri

Yüksek androjen seviyeleri:

Androjen hormonları bazen “erkek hormonları” olarak adlandırılır, ancak tüm kadınlar az miktarda androjen salgılamaktadır. Androjenler, erkek tipi kellik gibi erkek özelliklerinin gelişimini kontrol eder. PCOS’lu kadınların estrojenlere oranla daha fazla androjenleri vardır. Östrojenlere “kadın hormonları” da denir. Kadınlarda normal androjen seviyesinin üstünde olması, adet dönemi boyunca yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olabilir ve saç dökülmesine ve sivilceye neden olabilir.

Yüksek insülin seviyeleri:

İnsülin, yediğiniz gıdanın enerjiye dönüştürülmesini kontrol eden bir hormondur. İnsülin direnci, vücudun hücreleri insüline normal tepki vermediğinde görülür. Sonuç olarak, insülin kan seviyeleri normalden daha yüksek olur. PKOS’lu bir çok kadın, özellikle aşırı kilolu veya obez olan, sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip, yeterli fiziksel aktivite alamayan ve diyabet öyküsüne sahip olan (genellikle tip 2 diyabet) insülin direncine sahiptir. Zamanla, insülin direnci tip 2 diyabet oluşturabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız