Polikistik Over Sendromu Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Polikistik Over Sendromu Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Nedir?

polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu, kadınlar arasında yaygın olan, hormon bozukluklarından birisidir. Polikistik over sendromunda yumurtalıklarda aynı anda gelişmeye başlayan bir çok Folikül mevcuttur. Fakat bu yumurtaların aynı anda gelişmesi imkansızdır. Bu sebeple birçok Folikül gelişemeden ultrasonda kistik yapılar olacak şekilde görüntülenir. Polikistik over sendromunda, erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasına sebep olan durumlar söz konusudur.

Polikistik over sendromu, düzenli olarak çalışmaya ve çevresinde ufak kistlerin oluştuğu yumurtalığın tanımlanmasında kullanılmaktadır. Polikistik over sendromu olan kadınlarda düzensiz adet görülmektedir. Erkeklik hormonlarının fazla salgılanması sebebiyle erkek tipi kullanma söz konusu olabilir. Sivilceler, ciltte yağlanma ve kilo alma belirtileri söz konusu olabilir. Polikistik over sendromu hastalar, gebe kalmak da güçlük çekebilir.

Polikistik over sendromu nasıl teşhis edilir?

Sağlıklı bir kadının yumurtalıkların da her ay düzenli olarak bir yumurta üretilir ve bu yumurta olası bir gebelik için tiplere bırakılır. Salgılanan hormonlar sayesinde de kadınlar her ay düzenli olarak adet görmektedir. Polikistik over sendromunda iste yumurtalıklar düzenli olarak yumurta üretilemez. Bu sebeple de adet düzensizlikleri meydana gelmektedir. Rahim içi tabakasının düzensiz olarak kalınlaşması ve aşırı kanamalar hastanın hayat kalitesini düşürebilmektedir.

Kadınların yaklaşık olarak yüzde 15’inde Polikistik over sendromu mevcuttur. Genetik faktörlerin etkisinin oldukça büyük olduğu hastalık, her kadında farklı şikayetlerle kendini gösterebilir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda adet düzensizlikleri çoğunlukla ergenlik döneminden itibaren başlar. Bazı kadınlarda yalnızca adet düzensizliği söz konusu olurken, bazı kadınlarda kıllanma belirtisi çok şiddetli yaşanabilir. Polikistik over sendromu şiddetlenmesindeki en önemli faktör beslenme alışkanlıkları ve kilodur.

polikistik-over-sendromu

Polikistik over sendromunun tedavisi nasıldır?

Polikistik over sendromunun tedavisi yaşam tarzını değiştirmesi ile başlar. Adet düzensizliği, kıllanma gibi belirtileri olan kadınlarda en etkili tedavi yöntemlerinden biri doğum kontrol ilaçlarıdır. Doğum kontrol ilaçları sayesinde yumurtalıklardan salgılanan erkeklik hormonu hafif iletilir. Bu sayede vücutta yeni tüylerin çıkması engellenmiş olur. Polikistik over sendromunda tedaviden yanıt alabilmek için altı ay ile bir yıl arasında beklemek gereklidir. Eskiden oluşmuş tüylerini dökülmesini sağlayacak herhangi Bir yöntem mevcut değildir. Ancak doktor ile beraber lazer epilasyonla karar verilebilir ve tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi sağlanabilir.

Polikistik over sendromunda yumurtlama gerçekleşmediği için kısırlık sorunları meydana gelebilir. Şayet kadın çocuk istiyorsa tedavisi için yumurtlama sağlayan ilaçlar kullanılması gerekebilir. Ancak herhangi bir belirtide yapılması gereken en etkili tedavi yöntemi iyi bir diyetisyen ile beraber ideal kiloya ulaşmak ve bu kilonun korunmasını sağlamaktır. İdeal kilonun koruması ile hormonal denge düzene oturtulacaktır. Kilo alımı ile beraber belirtileri şiddetlendiği görülmektedir.

Polikistik over sendromunun tedavisi uzun vadede sonuç vermektedir. Bu sebeple hastaların sabırlı olması ve beslenme düzenine dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Polikistik over sendromunda tedavinin amacı nedir?

  • Kan dolaşımında ki erkeklik hormonu düzeyini azaltmak
  • Hastanın hamilelik istemesine bağlı olarak yumurtlama tedavilerine başlamak
  • Rahim içi tabakası olan endometrium koruması
  • Bir daha kilonun muhafaza edilmesi
  • İnsülin direnci kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına önlemek.

Yorumlar

Bir yorum yazınız