Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

polikistik over sendromu tedavi edilmezse ne olur

Polikistik over sendromu, genç kızları ve kadınları etkileyebilecek yaygın bir sağlık problemidir. Polikistik over sendromu ‘a neden olanları kimse gerçekten bilmese de, hormon dengesizlikleri kaynaklıdır.

Hem kızlar hem de erkekler cinsellik hormonları üretirler, ancak farklı miktarlarda üretmektedir. Kadınlarda yumurtalıklar, östrojen ve progesteron ve ayrıca androjen hormonu üretirler. Bu hormonlar yumurta bırakıldığında bir kadının menstrüel döngüsünü ve yumurtlamasını düzenler. Androjenler bazen “erkek hormonları” olarak adlandırılsa da, her dişi onları üretir.

Polikistik over sendromu  olan hastalarda; yumurtalıklar normalden yüksek androjenler üretir ve bu yumurta oluşumu ve bırakılmasına müdahale edebilir. Bazen yumurta olgunlaşması yerine, sıvı dolu küçük keseler olan kistler gelişir. Ovulasyon sırasında serbest bırakılan bir yumurta yerine, normal menstrual döngüde olduğu gibi, kistler yumurtalıklarda birikir ve büyüyebilir. Polikistik over sendromu’lu hastalar her ay bir yumurta yumurtlamadığından veya bırakmadığı için düzensiz veya kaçırılmış dönemlere sahip olabilir.

1930’lu yıllarda ilk olarak Polikistik over sendromu (Stein-Leventhal sendromu olarak bilinir) kabul edildi, ancak doktorlar bunun sebebinin kesin olduğunu söyleyememektedir. Araştırmalar, Polikistik over sendromu’un vücuttaki artmış insülin üretimiyle ilişkili olabileceğini ileri sürmektedir. Polikistik over sendromu’lu kadınlar aşırı miktarda insülin üretebilir ve bu da insülin üreterek fazladan erkek hormon salgılamaya yol açar.

Polikistik over sendromunda tedavi sağlanmazsa?

Polikistik over sendromu düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, hastayı bir sürü sağlık sorun riski altına sokabilir. Polikistik over sendromu’lu hastaların infertilitesi, aşırı tüy büyümesi, akne, obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon, rahim kaynaklı anormal kanama ve kansere yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

İyi haber şu ki, Polikistik over sendromu için hiçbir tedavi mevcut olmasa da, tedavi edilebilir. En önemli adım, sorunu teşhis etmektir, çünkü Polikistik over sendromu tedavisi almak hastanın ciddi sorunlar geliştirme riskini azaltır.

polikistik over sendromu tedavi edilmezse

Polikistik over sendromu belirtileri neler?

Polikistik over sendromu’un önemli bir işareti düzensiz ya da kaçırılmış dönemlerdir; çünkü durumun yumurtalıklar üzerindeki etkileri hastanın yumurtlamayı bırakmasına neden olabilir. Bununla birlikte, kadının menstruasyon döngüsünün ilk hale gelmesinden sonra 2 yıla kadar sürebilir, çünkü genç kızlarda Polikistik over sendromu işareti olarak cevapsız dönemleri tanımak zor olabilir. Dengesiz hormon seviyeleri, bir kızın tüm vücudunda, yalnızca yumurtalıklarında değil, değişikliğe neden olabilir.

Doktorlar Polikistik over sendromu gösterebilecek diğer işaretleri de araştırıyorlar:

  • Çok ağır periyotlar veya adet düzensizliği
  • Kilo alma, obezite veya normal bir kilo verme zorluğu,
  • Hastanın yüzü, göğüs, karın, meme başı bölgesi ya da sırtında ekstra tüy gelişimi. Bu duruma hirsutizm denir.
  • Saç dökülmesi
  • Sivilce ve tıkanmış gözenekler
  • Boyun, koltukaltı veya göğüs çevresinde koyu renkli, kalınlaştırılmış cilt (akantozis nigricans olarak adlandırılır)
  • Yüksek tansiyon, yüksek kolestrol veya diabetes mellitus (kanınızdaki yüksek şeker seviyeleri)
  • Erken ergenlik belirtileri gösteren kızlar (örneğin, 8 yaşından önce koltuk altı veya kasık saçlı kızlar gibi), daha sonra PCOS tedavisi alma riski altında olabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız