Polikistik Over Sendromu Ağrı Yapar mı? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Polikistik Over Sendromu Ağrı Yapar mı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Ağrı Yapar mı?

polikistik over sendromu ağrı yapar mı

Yaklaşık on kadından birinde polikistik over sendromu gelişir. Polikistik over sendromu bazen Ovarian Androjen Excess olarak adlandırılır, çünkü yumurtalıklar erkek hormonu üretmeye başlamaktadır. Polikistik over sendromu ağrı yapar mı, sorusu oldukça merak edilmektedir. Ancak polikistik over sendromu ağrı yapar mı, sorusundan önce polikistik over sendromunun ne olduğunu bilmek de fayda var.

Polikistik, basitçe yumurtalıklarda birden çok kist bulunduğu anlamına gelir. Bu kistler yumurtalıkta küçük, sıvı dolu, her biri yaklaşık dört milimetre çapında keselerdir. Bunlar, follikül olarak adlandırılmaktadır. Kadınların çoğunda, polikistik yumurtalıklar yalnızca adet dönemleri ile ilgili küçük sorunlara neden olur. Bununla birlikte, polikistik yumurtalıklara sahip kadınların yaklaşık dörtte biri hafiften çok şiddete kadar değişen sorunlara sahip olabilir. En yaygın semptomlar uygun olmayan veya fazla tüy büyümesi, akne ve yağlı cilttir; Aşırı kilolu olma; Eksik veya çok düzensiz adet önemleri ve infertilite olarak sayılabilir.

Peki, polikistik over sendromu ağrı yapar mı?

Düzensiz adet dönemi sebebiyle ağrı yaşanabilir. Bu durum oral kontraseptif hap kullanarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, aşırı kilolu kadınlarda durum daha yaygındır ve bu grupta haplar kontrendikedir (yani önerilmemektedir). Bu hastalar, rahmin astarını büyüten yüksek miktarda kadın hormonu östrojen üretirler.

Polikistik over sendromu ağrı yapar mı, sorusu bu vakalarda evet olarak cevaplanabilir. Bu hastalarda çok ağır, uzun kanamaya neden olabilir ve tedavi edilmezse, çok nadiren rahmin astar kanserine neden olabilir. Bu nedenle, bu belirli kadının grubunun progesteron tabletlerinin iki haftalık bir dönemini takip eden her üç ayda bir çekilme kanaması geçirmesi önerilir. Spironolakton, anti-androjen özellikli zayıf bir diüretiktir ve bu, COCP’nin kontrendike olduğu hirsutizm ve / veya akne bulunan kadınlarda kullanılabilir.

polikistik over sendromu ve ağrı nedenleri

Polikistik over sendromu neden meydana gelir?

Bu kesin olarak bilinmiyor, ancak doktorlar tarafından, anne veya baba tarafından geçilebilecek bir genetik bağlantı olduğu söyleniyor. Polikistik over sendromu ‘un temel nedeni hormonların dengesizliğidir. Dengesizlik genellikle vücudun kandaki şeker seviyelerinin düzenlenmesinden sorumlu olan bir hormondur. Polikistik over sendromu ‘lu hastalar, özellikle aşırı kilolu olmaları durumunda, hayatın ilerleyen zamanlarında diyabet sorununa maruz kalabilir.

Polikistik over sendromunu teşhis etmek için hangi testler yapılabilir?

Ultrason taramasında bulunan polikistik yumurtalıkların kombinasyonu ve yukarıda tarif edilen semptomlar genellikle teşhis amaçlıdır. Bununla birlikte, kan testleri, erkek hormon seviyelerini (androjenler) ve ayrıca lüteinize edici hormon (LH) olarak adlandırılan hipofiz bezinden yüksek seviyede hormon seviyeleri gösterecektir. Bazı kliniklerde insülin seviyeleri de ölçülebilir.

Tedaviler obezite, tüylenme, menstrüel düzensizlikler ve infertilite sorunlarına yöneliktir. Kozmetik seçeneklerin yanı sıra tıbbi terapiler de dahildir. Tedavi, kadının ihtiyaçlarına bağlıdır. Aşırı kıllanma, epilasyon kullanarak tedavi edilebilir.

Klomifen veya tamoksifen içeren kısırlık tabletleri, döngünün başında alınması için reçete edilebilir. Bu, yumurtlamayı teşvik edebilir ve genellikle hamile kalmak isteyenler için yeterlidir. Bazı dirençli vakalarda hormon enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulabilir ancak bunun uzman bir birim tarafından çok dikkatle izlenmesi gerekiyor.

Yorumlar

Bir yorum yazınız