Plasenta Nedir, Ne İşe Yarar? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Plasenta Nedir, Ne İşe Yarar?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Plasenta Nedir, Ne İşe Yarar?

plasenta nedir

Plasenta, gebelik sırasında rahmin astarına tutulan bir organdır. Anne karnındaki bebeğin kan akışını anne kanından ayrı tutar ve ikisi arasında bir bağlantı sağlar. Bağlantı, plasentaya doğmamış bebeğinizin kendi başına gerçekleştiremediği işlevleri yerine getirmesini sağlar. Plasenta bebeğinize göbek kordonu ile bağlanır. Bebeğiniz amniotik kese adı verilen, membranlardan yapılmış bir sıvı içerisinde bulunur.

Plasenta görevi nedir?

Oksijen ve besinler kan dolaşımınızdan plasentaya geçer. Oradan, göbek kordonu, doğmamış bebeğinize oksijen ve besin maddeleri taşır. Karbon dioksit gibi bebe ait atık ürünler göbek kordonu boyunca plasentaya ve daha sonra kan dolaşımına geri gönderirler. Plasenta, bebeğinizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan hormonlar üretir. Plasenta bebeğinizin rahimdeyken enfeksiyona karşı birtakım koruma sağladığı için çoğu bakteri karşısında korunuyor. Ancak, bebeğinizi virüslerden korumaz. Alkol, nikotin ve diğer ilaçlar plasentayı da geçebilir ve doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamileliğinizin sonuna doğru, plasenta antikorları size gönderir ve doğumdan sonra yaklaşık üç ay bağışıklık kazandırır. Bununla birlikte, yalnızca sizin sahip olduğunuz antikorları geçmektedir.

Bebeğim doğduktan sonra plasentaya ne olur?

Bebeğiniz doğduktan sonra, daha fazla kasılma plasentayı vajinadan dışarı doğru iter. Ebe size kasılmaları uyarmak için bir ilaç sunacak ve plasentayı dışarı çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bebeğinize doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede emzirirseniz, rahmin kontraksiyon ve plasentayı dışarı itmesine yardımcı olur.

plasenta ne işe yarar

Plasenta ile ilgili problemlerin belirtileri nelerdir?

  • Vajinal kanama
  • Karın ağrısı
  • Şiddetli sırt ağrısı
  • Hızlı uterus kontraksiyonları

Plasental problemlerin riskini azaltmak için ne yapabilirim?

  • Hamileliğiniz boyunca düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin.
  • Yüksek tansiyon gibi herhangi bir sağlık durumunu yönetmek için doktorunuzla birlikte çalışın
  • Sigara kullanmayın.
  • Daha önce bir gebelik sırasında plasental bir sorun yaşadıysanız ve başka bir hamilelik planlıyorsanız, durumunuzu tekrarlama riskini azaltmanın yolları hakkında uzmanınızla görüşün. Geçmişte rahmin üzerinde ameliyat olup olmadığınızı doktorunuza bildirin.

Plasenta yemek

Bazı insanlar, plasenta yemenin doğumdan sonraki süreçte yaşanacak şikayetlerden kurtulmanıza yardımcı olduğuna ve lohusalık depresyonunun engellendiğine inanıyor. Yine de, bu teoriyi destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yok. Ayrıca, plasentanızı yemenin ne kadar güvenli olduğuna dair bir kanıt yok.

Yorumlar

Bir yorum yazınız