Ölü Doğum, Anne Karnında Ölen Bebek - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Ölü Doğum, Anne Karnında Ölen Bebek
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Ölü Doğum, Anne Karnında Ölen Bebek

anne karnında ölen bebek

Bir bebek gebelik sırasında herhangi bir zamanda ölebilir. Bununla ilgili ne yapabileceğiniz, 18 hafta öncesinde mi yoksa sonra mı öldüğüne bağlıdır.   Bebeğiniz aniden hareket edip tekmelemeyi bıraktıysa, bu ölü doğumun klasik bir işaretidir. Bebeğin hala yaşayıp yaşamadığını belirlemek için ultrason denilen bir test kullanılır. Çoğu durumda, doğum ölü doğumdan sonraki iki hafta içinde başlar.

Anne karnında ölen bebek ve düşük

Ölü doğum, hamile bir kadının bebeği doğal nedenlerden ölen rahmin 20. haftasından sonra herhangi bir zamanda öldüğünde kullanılan terimdir.. Ölü doğum aynı zamanda bebeğin doğum sırasındaki kaybını tanımlamak için de kullanılır. Ölü doğumların en az yüzde 50’si, bebeğin ölüm nedeni belirlenemez. Gebeliğin 20. haftasından önce meydana gelen düşük sırasında bebek aynı zamanda doğal nedenlerle ölür.

Anne karnında ölen bebek belirtileri nelerdir?

Anne karnında ölen bebek ve çoğu düşükler gebeliğin 12. haftasından önce gerçekleşir. Düşük sırasında, vajinadan kanama veya lekelenme veya diğer doku ve sıvı maruziyetleri ile birlikte karında ve alt sırta kramplar yaşayabilirsiniz. Düşük rahmin enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, ateş ve titreme, vücut ağrısı ve kalın, kötü kokulu vajinal akıntı dahil diğer belirtiler olabilir.

ölü doğum anne karnında ölen bebek belirtileri

Kadınların hamilelikte erken kanama ve lekelenme, bazen ağır kanama görülebilir.  Bazı bebekler doğmadan önce rahimde (rahimde) ölürler (intra-uterin fetal ölüm denir). Hamileliğin son yarısı sırasında veya intrapartum ölüm olarak bilindiğinde doğum sırasında nadiren olabilir. Doğum ve doğum sırasında ölen bebek doğduğunda buna ölü doğum denir. Eğer bir bebek hayatta doğarsa, ancak yaşamın ilk 4 haftasında ölürse buna bir yenidoğan ölümü denir.

Anne karnında ölen bebek nedenleri nelerdir?

Bilinen nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Bebeğin anormalliği
  • Enfeksiyon
  • Plasenta ile ilgili sorunlar – plasenta praevisi veya plasentadan kanama
  • Zayıf büyüme
  • Bazen otopside dahi neden bulunmaz.

 

anne karnında ölen bebek nedenleri

Bebeğiniz doğumdan önce ölürse ne olur?

Bir bebeğin ölümü ultrason muayenesi ile teyit edilebilir. Doktorunuz, doğum eylemi kendiliğinden başlayıncaya kadar bekleme seçeneklerini tartışır veya prostaglandin jel, hormon damlası veya başka seçeneklerle doğum eylemi başlatır. Ağrı kesme yöntemleri ve destek kişileri seçimi de dahil olmak üzere doğum planı da tartışılacaktır. Doktorunuz, bebeğinizin beklenen boyutunu ve görünümünü tanımlayabilir.

Doktorunuz büyük olasılıkla bebeğinizin neden öldüğünü öğrenmek için bir otopsinin (ölüm sonrası muayene) yapılmasını önerir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız