Normal Doğumun Avantajları Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

normal doğumun avantajları

Bebekler bu dünyaya iki yoldan gelebilir; Gebe kadınlar, vajinal doğum yapabilir veya Sezaryen ile cerrahi bir doğum yapabilirler, ancak nihai hedef güvenli bir şekilde sağlıklı bir bebek doğurmaktır.

Bazı durumlarda, tıbbi nedenlerle vajinal doğum riskini arttıran bazı faktörler tespit edilebilir. Bir kadın, çoğul gebelik bekliyorsa ya da anne adayının şeker hastalığı, yüksek tansiyonu, gebeliği zorlaştıran bir enfeksiyonu (Örneğin, HIV veya uçuklar gibi), hamilelik sırasında plasenta ile ilgili sorunlar mevcut ise sezaryen doğum yapılması gerekebilir.

Anne için vajinal yani normal doğumun avantajları

  • Vajinal doğum yapmak, anne için fiziksel olarak yorucu ve zorlayıcı olabilen uzun bir süreçtir. Ancak vajinal doğum yapmanın faydalarından biri, anne adayının hastanede kalış süresinin kısalması ve iyileşme süresinin daha kısa sürede sağlanmasıdır.
  • Normal doğumda daha az olan riskler ise; ciddi kanamalar, yara izi, enfeksiyonlar, anesteziye reaksiyonlar ve daha uzun süreli ağrı, cerrahiye bağlı riskler olarak sayılabilir.
  • Anne adayının anesteziden uyanma gibi zaman kaybı yoktur. Bu sebeple de doğumdan kısa süre sonra emzirmeye başlayabilir.

 

normal doğumun avantajları ve dezavantajları

Anne için normal doğumun dezavantajları

  • Bir vajinal doğum sırasında fetüs doğum kanalı boyunca hareket ederken vajinanın çevresindeki cilt ve dokular gerilebilir ve yırtılma riski vardır. Germe ve yırtılma şiddetliyse, kadının dikişlere ihtiyacı olabilir veya idrar ve bağırsak işlevini kontrol eden pelvik kasların zayıflamasına veya yaralanmasına neden olabilir.
  • Bir vajinal doğumdan sonra, vajenası ve anüsü arasındaki perineadaki uzun süre ağrı yaşayabilir.

Bebek için normal doğumun avantajları ve dezavantajları

  • Normal doğum, annenin bebeği ile ameliyat olmuş bir kadından daha erken temasa sahip olması ve emzirmeyi daha erken başlatabilmesini sağlar.
  • Normal doğum sırasında, sürece katılan kasların yeni doğanın akciğerlerinde bulunan sıvıyı sıkıştırma olasılığının daha yüksektir. Normal doğumda bebeklerin solunum sorunlarına daha az maruz kalma ihtimalini doğurması nedeniyle avantajlıdır. Normal doğum ile doğan bebekler, bağışıklık sistemlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.
  • Eğer bir kadın uzun bir doğum süreci geçirmişse veya bebek iri ise ve vajinal yolla doğmuşsa, Stanford Tıp Fakültesi’ne göre çürük kafa derisi veya kırık bir köprücük kemiğine sahip olma riski artmaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız