Miyom Nedir, Çeşitleri Nelerdir? Miyom Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyom Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

miyom

Miyom, kadında kısırlık sebepleri arasında yer alırlar. Miyomlar, rahim duvarının dokusundan kaynaklanır ve rahimde meydana gelirler. 1 santimetreden, 15 santimetreye kadar farklı büyüklüklerde olabilen miyomlar çoğunlukla iyi huyludurlar, nadiren kötü huylu karakter sergileyebilirler. Kadın genital organında en sık karşılaşılan tümörler olan miyomlar, 35 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık olarak % 25’inde görülebilmektedir. Miyomların oluşumunda ve büyümesinde kadınlık hormonlarının etkili olduğu düşünülmekte ve bu fikre istinaden miyomların üreme çağı içinde ve özellikle de gebelik döneminde büyüdüğü görülmektedir. Bu bağlamda eğer kadın hormon ilacı kullanmıyorsa menopoz döneminde miyomların küçülmesi beklenmekte ve genelde de küçülmektedir. Zira menopoz döneminde küçülmeyen miyomların kötü huylu olduğundan şüphe edilir. Bununla birlikte miyomlar, rahim duvarında yerleştikleri yer ve tabakaya göre kadında farklı şikayetlere sebep olmakta ve sınıflandırılmaktadırlar.

Miyom çeşitleri nelerdir?

  • Submuköz miyomlar:

Miyomlar arasında en nadir karşılaşılan miyomlardır. Submuköz miyomlar rahmin iç tabakasında oluşur ve rahim boşluğuna doğru büyüme gösterir. Büyüdüklerinde döl yatağının genişlemesine ve tüplerin tıkanmasına sebep olabilmektedir. Submuköz miyomlar bazı durumlarda o kadar çok büyüyebilir ki, rahim ağzından geçip vajinanın içine doğru sarkabilir. Miyom çeşitleri içinde kadında en fazla kanamaya Submuköz miyomlar yol açar ve bu kanamalar da adet dönemini uzatır, kanamanın miktarını artırır. Rahim iç tabakasına yerleşen miyomlar, tüpleri kapatılabildiğinden doğal yolla gebeliği engelleyebilmekte, tüpleri tıkamasa da rahim iç tabakasında bozulmalara yol açtığı için bu alana yerleşen gebeliğe zarar verebilmektedir.

  • İntramural miyomlar:

Rahmin orta kas tabakasına yerleşen bu miyomlar, kadınlarda en sık karşılaşılan miyom türüdür. İntramural miyomlar, adet kanamasının miktarının artmasına ve süresinin uzamasına sebep olmaktadırlar. Adet kanamasının normalden fazla olması dolayısıyla kadında kansızlık, halsizlik, yorgunluk sorunları görülebilmektedir. İntramural miyomlar kadında karın ve kasık ağrılarına, rahimde büyümeye ve mesaneye baskı uygulandığı için de sık sık idrar çıkma gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Özellikle rahimde ve karında şişkinliklerle kendini belli eden bu miyomların belirtileri kilo alma ya da gebelik ile karıştırılabilmektedir.

  • Subseröz miyomlar:

Rahmin dış tabakasından kaynaklanırlar ve dışa doğru büyüme gösterirler. Bu miyomlar büyüdüklerinde genellikle çevredeki organlara baskı yaparlar. Diğer miyom türleri gibi kanamaya sebep olmazlar, ancak rahimde dolgunluk, şişlik hissi, karın ağrısı ve mesaneye uygulanan baskıdan dolayı sık sık idrar çıkma gibi şikayetlere sebep olurlar.

  • Saplı miyomlar:

Rahim içinde ya da dışında oluşan miyomlardan bazıları bir sap ile dokuya tutunurlar ve sap üzerinde büyürler. Saplı miyomlar şikayetler ve sebep olduğu sorunlar açısından bakıldığında diğer miyomlarla aynıdırlar. Ancak nadiren de olsa sapın kendi etrafında dönmesi sonucunda miyomda hasar oluşur ve o alandaki kanlanma bozulur.

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyomlar üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak dörtte birinde görülen genellikle iyi huylu tümörlerdir. Kadınlarda bu kadar sık rastlanan miyomların pek çoğu her hangi bir şikayete yol açmaz ve belirti vermez. Bu sebeple de miyomlar genellikle ya fark edilmez ya da başka bir rahatsızlığı muayenesi esnasında tesadüfen teşhis edilir. Miyomların yaklaşık olarak % 20’sinde ise kadınlar ciddi olarak rahatsızlık yaşarlar, önemli şikayetlerle doktora başvururlar. Bunlar öncelikle adet kanamalarının çok uzun sürmesi, yoğun ve pıhtılı olmasıdır. Zamanında doktora başvurulmadığında bu uzun süreli kanamalar kadında kronik kansızlığa sebep olabilmektedir. Bunun dışında şiddetli karın, sırt, bacak ve kasık ağrıları, adet döneminde ve cinsel ilişki esnasında ağrı, sıklıkla idrara çıkma ve kabızlık da miyom belirtisi olarak değerlendirilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız