Mikroenjeksiyon Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Mikroenjeksiyon Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Mikroenjeksiyon Nedir?

Mikroenjeksiyon Nedir?

Mikroenjeksiyon, tüp bebek tedavisi kapsamında uygulanan bir döllenme işlemidir. Mikroenjeksiyon özellikle erkek kaynaklı kısırlıklarda gebelik oranlarının artmasını sağlayan devrim niteliğinde bir gelişmedir. Mikroenjeksiyon yönteminde alınan sperm ve yumurta hücreleri arasından en kalitelisi seçilir. Daha sonra seçilen tek bir sperm hücresi yumurta hücresine enjekte edilir. Özellikle sperm sayı ve kalitesinde şiddetli düşüş olan ya da hiç sperm hücresi olmayan erkeklerde testislerden elde edilecek tek bir sperm hücresi ile gebelik sağlanabilir.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek yönteminin farkları nelerdir?

Klasik tüp bebek yönteminde yumurta hücresinin etrafına binlerce sperm hücresi koyulur. Bu sperm hücrelerinden bir tanesi yumurtayı döller. Bu döllenme şekli, kadının tüplerinde olan döllenme ile aynıdır. Bu döllenme yöntemi IVF olarak adlandırılır.

Mikroenjeksiyon yönteminde ise seçilen tek bir yumurta hücresine, tek bir sperm hücresi enjekte edilir. Bu aşamada döllendirme zorla gerçekleşir. Ancak döllenme şansı daha yüksektir.

mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon tekniğinin avantajları nelerdir?

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme şansı daha yüksektir. Sperm sayısı az ya da Mikro TESE yöntemiyle sperm elde edilmiş hastalar için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Azospermi hastalarında döllenme şansı elde edildiği için birçok çift çocuk sahibi olma şansını yakalamıştır.

Mikroenjeksiyon nasıl uygulanır?

Mikroenjeksiyon yönteminde en kaliteli sperm hücreleri tercih edilmelidir. Sperm hücresinin kuyruğu hareketsizleştirilir. Bu kuyruğa çok duyarlı olan mikroskopik enjektör yardımı ile sperm alınır. Alınan sperm hücresi, enjektör aracılığı ile yumurta hücresine koyulur. Uygulamadan önce yumurta hücresinin etrafından yabancı maddeler temizlenir. Olgun yumurta metafaz 2 aşamalı olarak yapılır, metafaz 2 aşamasında olan yumurta hücresi tercih edilerek döllenme için işlem tamamlanır.

mikroenjeksiyon kimlere yapılır

Hangi hastalar mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi için uygun olabilir?

  • Sperm hücresi olmayan azospermi hastalarına
  • Yalnızca Mikro TESE ile sperm elde edilebilecek hastalara
  • Sperm morfolojisinde %95 oranında bozukluk olan hastalara
  • Antisperm-antikor olan çiftlerde
  • Klasik tüp bebek yöntemiyle başarı elde edilememiş hastalara
  • Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalara
  • Sebebi bilinemeyen kısırlık problemi yaşayan çiftlere

Mikroenjeksiyon yöntemi uygulananlarda hamilelik şansı nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde gebelik şansı, klasik döllenmeye göre daha fazladır. Ancak başarı şansı her çiftte farklı olmaktadır. Yumurta ve sperm hücresinin kalitesi, embriyo kalitesini belirlemektedir. Bu sebeple de embriyonun kalitesine göre gebelik şansı ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber rahmin gebelik için uygun olup olmaması ya da anne adayının yaşı, gebelik şansını belirlemektedir. Yaşa göre değişebilse de döllenme şansı çoğunlukla  %50-80 arasında seyretmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız