Mikro Tese Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Mikro Tese Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Mikro Tese Nedir?

 

mikro tese

Mikro Tese Testis’ten Mikrocerrahi yöntemlerle sperm Alınması anlamına gelir. Bu, skrotumdaki küçük bir orta hat insizyonu yoluyla gerçekleştirilen ve bir veya her iki testisin görülebileceği bir operasyonu kapsar. Cerrah, 20x büyütme sağlayan mikroskop altında testis (ler) i incelemekte olup, seminiferöz Tüpler – küçük testis dokuları – dilate edilir ve bu nedenle sperm ihtimali daha yükselir.

Cerrah daha sonra bu alanları çıkarır ve laboratuvarda sperm varlığı için onları incelemeye alınır. Sperm bulana kadar veya testisin tüm bölgelerini inceleyip biyopsi yapana kadar testikül (ler) in farklı alanlarını incelemeye devam edilir.

Kimlere Mikro Tese uygulanır?

Bu prosedür genellikle diğer SSR teknikleri başarısız olduysa veya bozuk arı sperm üretiminden dolayı ejakülde sperm yoksa uygulanabilir. Bu son durumda testiküler cerrahi, önceki tıbbi tedavi, genetik bir problem veya diğer erkek faktör infertilite sorunlarının sonucu olabilir. Danışman bu prosedürün sperm elde etme olasılığı yüksek olup olmayacağını önerebilir.

mikro tese yöntemi

Mikro Tese nasıl uygulanır?

Doktor ilk olarak hastayı inceler ve hormon analizi, kromozom analizleri (özellikle Y kromozomuna bakan) ve viroloji taraması gibi uygun testleri yapar. Mikro Tese dahil olmak üzere tüm cerrahi sperm alımı vakaları günlük ameliyatı içermektedir; bu nedenle hasta aynı gün eve gitmektedir. Genellikle, IVF döngüsünden önce Mikro Tese yapılır ve alınan uygun spermler dondurulabilir ve ileride IVF tedavi döngülerinde kullanılmak üzere saklanabilir.

Mikro Tese’nin avantajları nelerdir?

Bu teknolojik gelişme, bir yumurtayı milyonlarca yumurta başına bir sperm seviyesine dölleme ihtiyacı duyan sperm sayısını azalttı. Bu, çok düşük sperm sayımına sahip olanların, başka yollarla iyileştirilemeyen yeni bir etkili düşünme yöntemi olduğu anlamına geliyordu. Aynı zamanda, testislerin nasıl çalıştığına dair anlayışımızı yeniden incelememize de yol açtı.

Obstrüktif Azospermi (NOA) adı verilen, sperm üretimiyle ilgili problemler yüzünden ejakülatta sperm olmayan erkeklerin, aslında testisin içinde küçük bir sperm üretim cepleri olabilir. Nitekim, NOA’lı erkeklerin% 60’ından fazlası, aslında bebeği oluşturmak için IVF / ICSI ile birlikte kullanılabilen testisin içinde az miktarda sperm üretmektedir. Sperm üretim yetersiz erkeklerin testislerinde sperm tespit etmek için Mikrocerrahi Testiküler Sperm Ekstraksiyonu veya “Mikro-TESE” adlı yeni bir cerrahi teknik geliştirilmiştir.

Testis tübülleri mikroskopik yapıdıklarından çıplak gözle ayırt edilemezler. Bununla birlikte, testis biyopsisi sırasında tübülleri incelemek için bir ameliyat mikroskopu kullanarak “daha iyi” ya da daha normal görülen tüpleri seçerek kaldırabilir. Yara izi veya fibrotik tüpten daha “dolgun” tüberkülozda sperm bulma şansının yüksek olduğunun çok farkındadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız