Menopoz - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Menopoz
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Menopoz

menopoz

Menopoz, kadınların yumurtalık fonksiyonlarının tükenmesi ve bunun sonucunda da artık adet görmemek anlamına gelmektedir. Bir kadının kesin olarak menopoza girebilmesi için 12 ay boyunca adet görmemesi gerekmektedir. Menopoz teşhisi yalnızca bir doktor tarafından koyulabilir. Adetlerin kesilmesine sebep olan menopoz dışındaki faktörlerin yapılan muayene ve tetkiklerle elenmesi oldukça önemlidir. Menopoz döneminde yaşanan belirtiler; Östrojen hormonunun daha az salgılanması kaynaklı olarak yaşamaktadır. Ülkemizde menopoz yaşı 45-55 arasındadır. Gelişmiş ülkelerde ise menopoz yaşım 49’dan itibaren başlamaktadır. Fakat menopoz belirtileri bu yaşlardan daha önce ortaya çıkabilir.

Menopoz döneminde cinsel hayat devam edebilir. Toplum tarafından bilinenin aksine menopoz döneminde rahmin işlevi bitmez. Menopoz dönemi yumurtalıkların işleminin sona ermesi sebebiyle yaşanmaktadır.

Premenopoz ve postmenopoz nedir?

Adetlerin hala devam ettiği ancak menopoz dönemine yaklaşılan döneme premenopoz denilmektedir.  Adetlerden kesiminden döneme ise postmenopoz denilmektedir.

Kadınım 40 yaşından sonra menopoz dönemine yaklaşması ve östrojen hormonunun yavaş yavaş azalması sebebiyle adet düzensizliği yaşanabilir. Bazı kadınlarda menopoz öncesi dönemde de menopoza ait belirtiler görülebilir. Menopoz öncesi dönemde adetler düzensizleşir, adet kanamaları az olabilir, adetler arası seyrekleşebilir. Bu dönemde Ateş basmaları, terleme ve uyku problemleri söz konusu olabilir.

menopoz

Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopoz belirtileri her kadında farklı şiddette ve farklı şekilde yaşanabilir. Ancak genellikle görülen belirtiler aşağıdaki gibidir.

  • Sıcak basması:

Menopoz dönemi kaynaklı olarak yaşanan sıcak basmaları vücudun üst kısmında ve yüzde hissedilmektedir. Sıcak basması yüzde ve göğüs bölgesinde kızarıklıkları yol açabilir. Menopoz döneminde yaygın olarak görülen sıcak basmaları düşen östrojen hormonu kaynaklıdır.

  • Gece terlemeleri:

Menopoz döneminde gece terlemeleri de menopoz kaynaklı belirtiler arasındadır. Uyku sırasında şiddetli ateş basması ile beraber yoğun terleme yaşanabilir. Bu durum gece terlemesi olarak ifade edilir. Gece terlemeleri kadında uyku sorunlarına yol açabilir.

  • Vajinada kuruluk:

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasından dolayı vajinada kuruluk söz konusu olabilir. Bu sebeple cinsel ilişki sırasında tahriş meydana gelebilir.

  • Uyku sorunları:

Menopoz döneminde yaşanan stres hormonu değişimler kaynaklı olarak uyku kalitesinde azalma söz konusu olabilir.

  • Depresyon:

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması kaynaklı olarak kadının duygu durumunda değişimler meydana gelebilir. Bunun dışında menopoz dönemindeki kadın artık hamile kalamayacağımı gerçeğini üzüntüyle karşılayabilir. Bu sebeple de ani duygu değişimleri söz konusu olabilir.

  • Cilt değişiklikleri:

Cilt östrojen hormonunun etkilediği organların başında gelmektedir. Östrojen hormonunun artık daha az salgılanması sebebi ile deride karışmalar, nemsizlik söz konusu olabilir.

  • Libidonun düşmesi:

Menopoz döneminde yaşanan değişimler ve belirtiler sebebiyle cinsel sorunlar meydana gelebilir. Kadın bu dönemde vajinada kuruluk sorun yaşıyorsa cinsel uyarılmadan zorluk çekebilir. Bununla beraber vajinada meydana gelen değişimler sebebiyle cinsel ilişkide ağrı söz konusu olabilir. Bu sebeple de kadın cinsel ilişkiden soğuyabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız