Lohusalık Süresinde Yapılması Gerekenler - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Lohusalık Süresinde Yapılması Gerekenler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Lohusalık Süresinde Yapılması Gerekenler

lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Doğumdan sonraki ilk haftalar boyunca çok yorulmak ve bunalmak kolaydır. Mümkün olduğunca dinlenin, başkalarından yardım alın ve yeterli şekilde beslenip bol su için. Lohusalık, hormonların yeniden düzene girmek için çalıştığı bir süreçtir.

Lohusalık, doğumdan sonraki 6 haftalık süreyi kapsar ve bu süre zarfında gebelik sırasında meydana gelen değişiklikler gebe olmayan duruma döner. Bu süre boyunca fizyolojik değişiklikler şunları içerir:

 • Kardiyovasküler sistem ilk 2 hafta boyunca normale döner. Ekstra hacimdeki kalpten ekstra yük, ikinci haftaya kadar kaybolur.
 • Plasentanın doğumundan sonra uterus 20 haftalık gebelik boyutundadır, ancak abdominal muayene sırasında her gün 1 parmak genişliğinde küçülür, böylece 12. günde palpe edilemez. Solunumun sonunda, gebelik öncesi değerinden biraz daha büyüktür.
 • İlk 3-4 gün boyunca, lochia esasen kan ve kalıntılardan oluşan trofoblastik dokudan oluşur. 3-12. Günlerde renk kırmızımsı-kahverengi, ancak daha sonra sarıya dönüşür. Bazen, lochia damarların kırılmasından sonra tromboz nedeniyle birkaç gün tekrar kızarabilir.

Sık karşılaşılan zorlayıcı problemler

Perineum:

Perine hasarlıysa ve onarılırsa, analjezi gerektiren ciddi ağrılara neden olabilir. Perine ağrıyorsa, dikişleri kontrol etmek ve herhangi bir enfeksiyon bulgusu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bazen dikişlerin çıkarılması gerekebilir.

Mikstürasyon:

İdrarın tutulması meydana gelebilir (pudendal sinir çürüğü için sekonder olabilir) ve zaman zaman kateterizasyona ihtiyaç duyulabilir.  Kadınların yaklaşık% 50’si bazı üriner inkontinansı geliştirmektedir. Bu hamilelik sonrasında da devam edebilir. Pelvik taban egzersizleri öğretilmeli ve teşvik edilmelidir.

lohusalık süresinde yapılması gerekenler

Bağırsak sorunları:

Kabızlık kısa süre sorun olabilir ve dışkı yumuşatıcıları kullanışlı olabilir. Hemoroid, doğumdan sonra olduğundan daha acı verici olabilir. Bunlar bazen perinatal olarak ilk kez ortaya çıkabilir ve bunlar normalde birkaç hafta içinde ortadan kalkar.

Mastitis:

Bu, göğsün bir yerinden süt ekspres edilmemesi yüzünden olabilir; Tüm sütlerin eksprese edilmesini ve soğuk kompreslerle sağlanarak tedavi edilebilir. Staphylococcus aureus enfeksiyonu ile komplike olabilir ve flukloxacillin ile tedavi gerektirir. Bazen bir meme absesi gelişir ve kesi ve drenaj gerektirir.

Sırt ağrısı:

Bu, doğumdan sonra da devam edebilir ve kadınların yaklaşık dörtte birini etkiler. Ağrı dikkate değer olabilir ve birkaç ay sürebilir.

Psikolojik problemler:

Üçüncü gün hüznü: 3-5. Günlerde, kadınların büyük bir kısmı geçici olarak üzgün ve duygusal hale gelir. Kadınların yaklaşık% 10’u, doğumdan sonraki ilk yılda herhangi bir zamanda görülebilecek doğum sonrası depresyondan muzdarip. Bunun kesin nedeni bilinmemektedir ve hormonal değişiklikler, doğum heyecanına tepki ve anne tarafından çocuğa bakma yeteneği hakkında şüpheler olabilir. Bu sebeple de anne, hem doğum eyleminin yorgunluğu hem de psikolojik yorgunluklar ve hormonal dengesizlikler sebebiyle kendini farklı hissedebilir.

lohusalık dönemini rahat geçirmek için yapılması gerekenler

Lohusalık dönemini rahat geçirmek için yapılması gerekenler

Dinlenmek

Gebelik dönemi; heyecan, neşe ve tükenme zamanlarının karışımı olabilir. Harikulade küçük bebeğinize bakıp mutlu olabilirsiniz. Ayrıca, yeni uyku saatleriniz ve yeni sorumluluklarınız da ortaya çıktığı için bunalmış hissedebilirsiniz. Dinlenmek için mutlaka zaman kazanmaya çalışmalısınız.

 • Her gün dinlenin. Bebeğiniz uyuduğu zaman uykuya dalmaya çalışın.
 • Başka bir yetişkinin doğumdan sonraki birkaç gün boyunca sizinle birlikte olmasını isteyin.
 • Başka çocuklarınız varsa çocuk bakım planlayın.
 • Evden çıkmak için küçük geziler planlayın. Değişim daha az yorgun hissetmenizi sağlayabilir.
 • Ev işleri, yemek pişirme ve alışveriş konularında yardım isteyin.

Cinsellik, doğurganlık ve doğum kontrolü

Vücudunuzun doğumdan sonra iyileşmesi için zamana ihtiyacı var. Bu süre yaklaşık 4-6 hafta sürebilir, ancak her kadın için farklıdır. Kanamayı durdurana kadar cinsel ilişkiden kaçının.

Adet döngüsü -ve tekrar hamile kalma yeteneği- vücudun kendi hızında ve emzirme sürecinin tamamlanmasından sonra tekrar başlayacaktır. Unutmayın, ilk menstrüel döneminizden bir ay önce, doğumdan sonraki en geç 3 hafta içinde yumurtlayabilir ve hamile kalabilirsiniz. Emzirmiyorsanız bile, hemen hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrolünü kullanın.

 • Emzirmiyorsanız adet döneminiz doğumdan sonra bir veya iki ay içinde başlayabilir.
 • Tam gün emzirirseniz, dönemleriniz muhtemelen birkaç ay devam etmez. Emziren kadınlar arasında adet görmeme süresi ortalama 8 aydır. Ancak emzirme, doğum kontrolünde güvenilir bir yöntem değildir.
 • Çoğu doğum kontrolü yöntemleri doğumdan sonra güvenli ve etkilidir. Ancak doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde veya emziriyorsanız östrojen içermeyen bir yöntem kullanmak en iyisidir. Sizin için en iyi türü hangisi konusunda doktorunuzla konuşun.

 

lohusalık döneminde beslenme

Sağlıklı beslenme

Çeşitli sağlıklı besinler yemek enerji yüksek tutmanıza ve hamilelik sırasında kazandığınız ekstra kiloları vermenize yardımcı olması açısından önemlidir.  İhtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanıza yardımcı olmak için çeşitli gıdalar yiyin. Vücudunuz enerji için protein, karbonhidrat ve yağlara ihtiyaç duyar.

 • Lifli bir diyet hazırlayın. Tahıl ekmeği ve tahıllar, çiğ sebzeler, çiğ ve kurutulmuş meyveler ve fasulye gibi gıdaları dahil edin.
 • Bol miktarda sıvı, özellikle de su için.
 • Enerjinizi korumak için gün boyunca küçük atıştırmalıkları tüketin.
 • Emzirirseniz, alkol ve uyuşturucudan kaçının. Sigara içmek yasaktır.

Egzersiz

Egzersiz, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur ve vücudunuzun eski formuna geri dönmesine yardımcı olur. Genel olarak, doğumdan sonra 4-6 haftada egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak egzersiz başlamadan önce, özellikle sezaryen doğum yaptıysanız doktorunuza danışın.

 • 4 ila 6 hafta sonra günlük egzersizlere başlayın, ancak yorgun hissettiğinizde dinlenin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Dışarı çıkın, yürüyüş yapın veya yoga gibi sporlara yönelin.
 • Kegel egzersizleri ise vajinanın doğumdan önceki formuna dönmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız