Kısırlık Durumunda Yapılan Testler ve Tahliller - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Kısırlık Durumunda Yapılan Testler ve Tahliller
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kısırlık Durumunda Yapılan Testler ve Tahliller

kısırlıkta yapılan testler

Bir çiftin doğal yolla gebelik elde edememesi sorunu kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Kısırlıktan şüphe edilmesi için 35 yaşın altındaki çiftlerin yaklaşık 1 yıl, 35 yaşın üzerindekilerin ise 6 ay civarında düzenli olarak korumasız cinsel ilişkide bulunmuş olmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu süreler içinde haftada ya da 10 günde bir gibi seyrek veya her gün gibi sık aralıklarla cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Bunun yerine haftada 2-3 kez düzenli korumasız cinsel ilişki önerilir. Tüm bu şartlar dikkate alındığı halde altında gebelik elde edememe şikayetiyle doktora başvuran çiftlere pek çok test, tahlil ve muayene yapılır. Elde edilen sonuçlara göre de çifte en uygun tedavi yöntemi seçilir.

Kısırlık durumunda kadına yapılan test, tahlil ve muayeneler

  1. Pelvik muayene

Kadın kısırlığının araştırıldığı vakalarda ilk olarak miyom, polip, kist benzeri bir patolojinin olup olmadığını araştırmak için pelvik muayene yapılır. Vajina ve dişi üreme organlarının genel durumu, olası sorunları, pelvik organların boyutları, pozisyonları bu muayene ile tespit edilebilir. Pelvik muayene test ve tahlillere, filmlere göre daha genel bir sonuç verdiğinden kısırlık tanısında ilk adımdır.

  1. Ultrasonografi

Kısırlık şüphesiyle doktora başvuran kadınların rahminde doğumsal anomaliler, perde olup olmadığı ultrason muayenesi ile belirlenmektedir. Bununla birlikte kadında yumurtlama olup olmadığı ve yumurtanın büyüme evreleri de ultrasonografi ile tespit edilmektedir.

  1. Yumurtalık fonksiyonlarını gösteren hormon tahlilleri

Kadın üreme yeterliliğinde önemli rol oynayan yumurtalık fonksiyonları, kısırlık şüphesinde ilk olarak kontrol edilmesi gerekenlerdendir. Bu kapsamda adetin 3. günü kanda Folikül Uyarıcı Hormon ve östrojen değerlerine bakılır. Bu hormon tahlillerinin sonuçları kadının yumurta rezervi ve gebe kalabilirliği hakkında bilgi verebilmektedir. Ayrıca kadın hamile olmadığı halde göğüslerinden süt gelmesi durumunda da prolaktin (süt hormonu) ve troid hormonu seviyesine bakılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak adetin 21. günü kanda progesteron hormonu değerine bakılır ve yumurtlama durumu hakkında bilgi edinilmiş olur.

  1. Yumurtalık rezerv testleri

Gebelik elde edilebilmesi için öncelikle kadının yumurtalıklarının yeterince yumurta üretiyor olması gerekmektedir. Doğal yolla gebelik elde edemeyen kadınlarda yumurtalık rezerv testleri ile yumurtalıklarının hormon salgılama ve yumurtlama kapasitesi değerlendirilir.

kisirlik-durumunda-yapilan-testler-2

  1. Rahim filmi (HSG)

Yumurtayı spermle buluşturan tüplerin kısmen ya da tamamen kapalı olup olmadığının belirlenmesi için rahim filmi çekilir.

  1. Salin infüzyon sonografi (sis)

Vajinadan ince bir kanül yardımıyla steril, tıbbi bir sıvı kadının rahmine verilir ve bu şekilde ultrason çekilir. Uygulanma şekli dolayısıyla sulu ultrason olarak adlandırılan Salin infüzyon sonografi, rahmin genişlemesine olanak verdiğinden rahim içi ile ilgili detaylı bilgiler verir. Bu sayede rahim duvarında oluşan ve gebeliğin devamını engelleyen, gebelik kayıplarına yol açan polip, miyom, kist gibi oluşumlar gözlenir.

  1. Histeroskopi

Histeroskop adı verilen ince bir cihaz ile vajinadan rahme girilir ve rahmin içi cihazın ucundaki kameranın yansıttığı ekrandan izlenir. Hem tespit hem de tedavi amaçlı kullanılabilen Histeroskopi ile rahim içindeki polip, miyom, kist benzeri oluşumlar hem gözlenir hem de çıkarılıp alınabilir.

  1. Laparoskopi

Laparoskopi; kadın kısırlığında tüplerin kapalı oluşundan şüphe edildiği durumlarda uygulanır ve tüplerle ilgili en net bilgiler Laparoskopi ile alınır. Bir tür kapalı ameliyat şekli olan Laparoskopi, tıpkı Histeroskopi gibi hem tespit hem de tedavi amaçlı kullanılır. Göbek deliğinden laparoskop ile girilerek karın içi organları izlenir, herhangi bir anomali, patoloji varlığında tedavi gerçekleştirilir.

Kısırlık durumunda erkeğe yapılan test, tahlil ve muayeneler

  1. Sperm testi (Spermiografi)

Erkek kısırlığının en sık karşılaşılan sebebi erkeğin sperm sayısının, olgunluğunun, kalitesinin gebelik için yeterli olmamasıdır. Bu bakımdan kısırlık durumunda erkeğe sperm testi yapılır. Erkekten alınan meninin içindeki spermler sayı, canlılık, olgunluk ve şekil açısından değerlendirilir. Sperm testinden sağlıklı ve gerçekçi sonuçlar alınabilmesi için testten önceki 3 gün boyunca erkeğin boşalmamış olması gerekmektedir. Bununla birlikte sperm testinden daha gerçekçi sonuçlar alınabilmesi için test 1 ay arayla tekrarlanır.

  1. Ürolojik muayene

Erkek kısırlığının tespitinde sperm testinin yanında üroloji uzmanı tarafından ürolojik fiziksel muayene yapılmaktadır. Ürolojik muayenede erkeğin testislerinin şekli, inmemiş testis sendromu, üreme organının yapısal özellikleri değerlendirilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız