Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

kimyasal gebelik

Kimyasal gebelik, gebeliğin ilk beş haftasında ortaya çıkan erken düşük oranını tanımlayan başka bir terimdir. Kimyasal gebelik oldukça yaygındır. İlk gebeliklerin yaklaşık yarısının düşükle ​​sonuçlandığı düşünülmekte ve bunların çoğunun nedeni kimyasal hamileliktir.

Neden ‘’Kimyasal Gebelik’’ olarak adlandırılıyor?

Kimyasal gebelik denir, çünkü sadece bir kimyasal test hamileliği alabilecek bir zamanda meydana gelir. Ultrason gebelik teyidine yol açmazdı. Bu gebeliğin başında, yalnızca biyokimyasal bir test hamileliği doğrulamış olabilir.

Kimyasal gebelik nedenleri

Kimyasal gebelik aşağıdakileri de içeren çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • Uterin anormalliği
 • Uterusun yetersiz astarlanması
 • Fetal kromozomal anormallik
 • Fibroidler Hormonal yetersizlik
 • Luteal faz defekti
 • Kötü yumurta

 

kimyasal gebelik nasıl anlaşılır

Kimyasal gebelik belirtileri

Bazı kadınlar hamile olduklarını fark etmeyebilir ve bu nedenle kimyasal bir gebelik oluştuğunu bilmiyor olabilirler. Bu nedenle, bu durumdan etkilenen kadınların tam sayısının bilinmesi zor. Gebe kalmaya çalışıyorsanız ve yumurtlamayı ve adet döngülerinizi izliyorsanız, kimyasal bir gebelik oluştuğunu fark etme olasılığınız yüksektir.

 Olası semptomlar şunlardır:

 • Adet gecikmesi
 • Lekenmeler
 • Pozitif gebelik testi
 • Vajinal kanamalar
 • Kanınızdaki hCG seviyelerinin azalması
 • Karın krampları

 

kimyasal gebelik tedavisi

Kimyasal gebelik tedavisi

Kimyasal gebeliği teşhis etmek için doktorunuz kandaki hCG seviyelerini birkaç kez test edecektir. HCG düzeylerinde bir düşüş bulunursa, bu hamile olmadığınızı teyit edecektir. İmplante embriyo olup olmadığını kontrol etmek için bir ultrason taraması yapılabilir. Eğer bulunmazsa, bir kimyasal hamilelik varsayılır. Çoğu durumda, uterus kimyasal hamilelik sonrasında kendiliğinden boşalır. Deneyimli kanamalar normal adet kanamalarına benzer, ancak bazen ağır olabilir veya normalden uzun sürer. Bununla birlikte, erken gebelik test kitlerinin popülaritesi arttıkça, hamileliğin farkında olma ihtimaliniz artmış demektir. Hamile olduğunuzu fark ettiyseniz heyecanlıysanız, kimyasal bir hamilelik teşhisi koymak yıkıcı olabilir.

Kimyasal gebeliğin sebepleri

Doktorlar kimyasal hamileliklerin çoğu diğer düşükler ile aynı nedenlerden dolayı gerçekleştiğine inanırlar – muhtemelen gelişmekte olan bebeğin kromozom anomalileri yüzünden. Bununla birlikte, bu erken düşüklere neyin neden olduğunu bilmek zordur, çünkü kromozom testi için herhangi bir numuneyi almak neredeyse imkansızdır.

Hiç kimse gerçekten kimyasal gebeliklerin ne kadar yaygın olduğunu bilmiyor, ancak bazı araştırmacılar kavramların% 70’inin düşük yapmakla sonuçlandığını teorik olarak teyit ediyorlardı.  Kimyasal gebelik kadınların bedenleri üzerinde çok az etkisi olduğu kadar erken gerçekleşir ve çoğu durumda, birkaç gün gecikmeli (hatta zamanında) normal bir dönem için yanlış yapılabilirler.

Yorumlar

Bir yorum yazınız