Kadınlarda Kısırlık Nedenleri - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

kadınlarda kısırlık nedenleri

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık % 15’i doğal yolla gebelik elde edememekte ve gebelik için üremeye yardımcı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duymaktalar. Kısırlık sorunu ile doktora başvuran çiftlere yapılan tektiler ve muayeneler sonucunda tüm kısırlık vakalarında kadın ve erkekte kısırlığa yol açan etkenlerin oranları yaklaşık olarak aynı gözlenmektedir.

Şöyle ki tüm kısırlık şikayetlerinin yaklaşık % 45’i kadından, 35’i erkekten kaynaklanırken, % 15 civarında da sebep bulunamamakta ve bu durum açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepleri genellikle sperm sayısının, olgunluğunun, hareketliliğinin istenenden az olması şeklinde sayılabilmektedir.

Kadından kaynaklanan kısırlık sebepleri ise yumurtlama bozuklukları, ilerleyen yaştan dolayı yumurta rezervinin azalması, tüplerin tıkalı olması, endometriozis (çikolata kisti), süt hormonunun yüksekliği, troid hormonu bozuklukları, rahim patolojileri, rahim ve yumurtalık ameliyatları, genital organ enfeksiyonları gibi sıralanabilmektedir.

Yumurtlama bozuklukları

Bir kadının doğal yolla gebe kalabilmesi için düzenli olarak yumurtlama gerçekleşiyor olması gerekir. Zira yumurtlama bozukluklarının yaşandığı kadınlarda olası yumurtlama dönemini kestirebilmek güç olduğundan gebelik elde edebilmek de zordur. Kadından kaynaklanan kısırlık sebeplerinin yaklaşık olarak üçte birini oluşturan yumurtlama bozuklukları, genellikle stresli yaşam, bazı hastalıklar ve hormonsal dengesizliklerden kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte Polikistik Over Sendromu da kadında yumurtlama bozukluklarına sebep olmaktadır. Yumurtlama bozukluğu sorununda öncelikle yumurtlamayı düzenleyici ilaçlar kullanılır, aşılama yöntemi uygulanır ve bunlarla gebelik elde edilemediğinde ise tüp bebek tedavisine başvurulur.

kadinda-kisirlik-nedenleri-3

Tüplerde tıkanıklık

Doğal yolla gebelik elde edilebilmesi için kadının yumurtlama döneminde folikülden çıkan yumurtanın fallop tüpleri tarafından yakalanması ve spermle bir araya getirilmesi gerekmektedir. İşte bunun için de tüplerde işlev bozukluklarının ve tıkanıklığın olmaması gerekir.

Kadın kısırlığının sebeplerinden yaklaşık üçte birini oluşturan tüplerde tıkanıklık sorunu; rahim ve çevresindeki organlarda enfeksiyon geçirilmesi, çikolata kisti, tüplere yakın bölgede oluşan miyomlar, tüplerle ilgili ameliyatlar gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Tüplerin kapalı olup olmadığı laparoskopi tekniği ile tespit edilebilmekte ve tıkanıklığın çok ileri seviyede olmadığı vakalarda tüpler laparoskopi ile açılabilmektedir. Tüplerden birisinin tıkalı olduğu durumlarda doğal yolla gebelik şansı olmakla birlikte, her iki tüpün de tıkalı olması durumunda gebelik için tek çare tüp bebek tedavisidir.

Yumurta rezervinin azalması

Kız bebekler belli sayıda bir yumurta rezervi ile dünyaya gelirler ve bebek sahibi olmaya karar veren kadının üreme kapasitesi çoğunlukla bu yumurta rezervi ile bağlantılıdır. Genetik bozukluklar, hastalıklar, geçirilen operasyonlar, çikolata kisti ve yaşın ilerlemesiyle birlikte bu rezerv hızla azalır. Yumurta rezervi azaldıkça da doğal yolla gebe kalabilme ihtimali düşer.

İşte yumurta rezervini azalmasına yol açan etkenler içinde en çok dikkat edilmesi gereken ve geri dönüşü olmayan etken kadının yaşının ilerlemesidir. Zira 35 yaşından küçük olan kadınların gebe kalabilirlik düzeyi ile 40 yaşın üzerindekilerin gebe kalabilirliği arasında uçurum denilebilecek kadar fark vardır. Bu bağlamda yumurta rezervi azalmış olan kadınlar için yumurtlama tedavisi ve en önemlisi de tüp bebek tedavisi uygulanması faydalı olacaktır.

kadinda-kisirlik-nedenleri

Rahim ve yumurtalık ameliyatları

Döllenme gerçekleşip gebelik oluşabilmesi için en temel koşullardan birisi kadının yumurtalıklarının tam fonksiyonla çalışıyor olmasıdır. Yumurtalıkların gebelik için uygun yumurta üretememesi durumunda gebelik meydana getirilebilmesi mümkün olmamaktadır.

Bununla birlikte döllenme gerçekleştirildikten sonra elde edilen embriyonun rahme tutunması ve bebeğin buradan beslenebilmesi için rahim içinin ve rahim ağzının sağlıklı olması gerekmektedir. Bu bağlamda yumurtalıklar ve rahim ile ilgili ameliyatlar, hastalıklar, enfeksiyonlar rahim ve yumurtalıkların doğal yapısını, fonksiyonlarını bozduğundan tedavi edilmeksizin gebelik elde edilebilmesi de zor ya da imkansız olmaktadır.

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Kadınların normal adet döngüsü içinde yumurtlama dönemlerinde rahim içi duvarı kalınlaşır ve kendisini olası bir gebelik durumuna hazırlar. Zira döllenme gerçekleştiğinde oluşacak embriyo, bu kalınlaşan rahim duvarına tutunacak ve oradan beslenecektir. Gebeliğin oluşmadığı aylarda da kalınlaşan bu duvar pul pul dökülür, aradan damarlar çatlar ve kanar. İşte bu akan kanla birlikte rahim duvarının da vajinadan dışarı atılması durumu adet kanaması olarak adlandırılmaktadır.

Bazı durumlarda bu adet kanı vajinadan dışarı doğru çıkamaz ve karın içine doğru ilerler ve bu alanlarda yapışıklıklara, kistik oluşumlara yol açar. Bu durumda karın içi organlar zarar görür ve gebelik de gerçekleşemez. Çikolata kistinin tedavi edilmesi, yapışıklıkların temizlenmesiyle gebelik elde edilebilir ya da tüp bebek tedavisi uygulanarak bebek sahibi olunabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız