İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?

ideal hamilelik yaşı kaç olmalı

Doğum kontrol yöntemlerine kolay erişim ve üreme teknolojilerinin yaygınlığı ile çiftler ailelerine ne zaman başlamak istediklerine karar verebilirler. Ancak ideal hamilelik yaşı nedir, hem tıbbi hem de psikolojik olarak en ideal hamilelik yaşı kaçtır?

Bir kadın en verimli olduğu dönemler, 20’li yaşlardır.  Kadınlar, hayatındaki bu noktada en iyi yumurta sayısına sahiptir. 20’li yaşlarda kadın vücudu: Fiziksel olarak, vücudun hamilelik için hazırlanır. Doğurganlık yüksektir (kadınların yüzde 7’sinin gebe kalma problemi yaşanmasına rağmen) ve hipertansiyon veya gestasyonel diyabet gibi komplikasyonların riski düşüktür.

İdeal hamilelik yaşı

  • 30’larınızda doğurganlık

Bir kadının doğurganlığı 30’lu yaşlardan itibaren azalmaya başlar ve 35 yaşından sonra daha belirgin bir düşüş görülür. Amerika Üreme Sağlığı Derneği (ASRM) ‘ne göre her ay 30’lu yaşlarında bir kadın için gebelik oranı yüzde 20 kadardır ). Düşük ve genetik anormallikler için risk 35 yaşından sonra da yükselmeye başlar. Gebeliğinizde ve / veya doğum sırasında daha fazla komplikasyonla karşı karşıya kalabilirsiniz. Doktorunuz ayrıca sizin ve bebeğiniz için ek tarama ve test öneride bulunabilir.

Yumurta dondurma hâlâ 30’larınızda bir seçenek olsa da, muhtemelen 20’li yaşlarında sağlıklı bir kadın kadar yumurta donduramazsın. Çok sayıda yumurta dondurmak için birden çok döngünün geçmesi gerekebilir.

  • 40’lı yaşlarda doğurganlık

Bir kadının 40’lı yaşlarında doğal olarak hamile kalma yeteneğinde ciddi bir düşüş var.  Kadınlar, 35 yaşından sonra her yıl gebe kalma oranının daha yüksek bir yüzdesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Aslında, ASRM’ye göre, 40 yaşına geldiğinde bir kadının her ay yüzde 5 oranında gebelik şansı bulunmaktadır. Ayrıca bir kadın yaşlandıkça gebelik ve doğumun zorlaştığını bilmek önemlidir. Kadınların hamilelik tehlikesine neden olan sağlık sorunları da olabilir.

Gestasyonel diyabet ve preeklampsi gibi tıbbi durumlar yaşlı kadınlarda daha sık görülür. Olası komplikasyonları araştırmak için ek test ve izleme gerekebilir.

Erkek üreme sağlığı içi yaş fark eder mi?

Çağlar boyunca kadın doğurganlık konusunu ele aldığımıza göre, büyük olasılıkla erkeklerin yaşları arttıkça neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir erkeğin üreme sağlığı yaşlandıkça azalır. Fakat bu süreç genellikle  60 yaşlarında gerçekleşir. Erkekler cinsel işlevlerindeki sorunlar  yaşları ilerledikçe fark edilir. Yaşlı bir erkeğin sperm hücreleri, genç erkeklerinkinden daha genetik anormalliklere sahip olma ihtimalindedir.

Bu, 60’lı ya da 70’li yaşlarındaki bir erkeğin çocuk babası olamayacağı anlamına gelmez. Fakat biraz daha zor olabilir.

Tüp bebek uzmanına ne zaman başvurulmalı;

35 yaşın altındaki bir kadın bir yıl içinde hamile değilse doğurganlık uzmanı görme zamanı. 35 yaşın üzerindeki bir kadın altı ay içinde hamile kalmazsa, onun doktorunu görmesi gerekir.

Bilinen genetik hastalıkları olan ya da çoklu düşük geçirenler, doktorları veya doğurganlık uzmanlarıyla da görüşmelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız