Histeroskopi Nedir? Nasıl Yapılır? Histeroskopi Nedir, Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Histeroskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

histeroskopi

Rahim içi kavitesini (içini) incelemek, değerlendirmek ve tedavi etmek için kullanılan tekniğe Histeroskopi adı verilmektedir. Histeroskopi; kısırlık ve tekrarlayan düşüklerin, normal dışı adet kanamalarının nedenlerinin araştırılmasında, rahim içi bozuklukların tespit ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Histeroskopide teleskop adı verilen ışıklı, optik bir sistem kullanılmakta ve vajinadan, rahim ağzına girilmektedir.

Histeroskop adı verilen cihazın ucundaki kameranın ekrana yansıttığı görüntüler incelenerek bir sorunun varlığı saptanabilmekte ya da soruna yönelik tedavi uygulanabilmektedir. Histeroskopide, rahim ağzından CO2 ya da değişik özel sıvılar verilir ve bu şekilde rahim duvarları ayrılır, rahim içi genişler ve çok daha rahatlıkla görüntülenebilir. Histeroskopi tanısal ve operatif olmak üzere iki türlü uygulanmaktadır.

Tanısal (ofis) Histeroskopi nedir, nasıl yapılır?

Tanısal Histeroskopi, rahmin içini incelemek için kullanılmaktadır. Uygulaması daha basit olduğundan tanısal Histeroskopi muayenehane şartlarında ve rutin jinekolojik pozisyonda yapılabilmekte ve bu sebeple de ofis Histeroskopi diye de adlandırılmaktadır.  Tanısal amaçla uygulanan Histeroskopide çapı yaklaşık 5 milimetrelik optik bir cihazla rahim ağzından girilir, histeroskop aracılığıyla rahim içine CO2 ya da farklı özel sıvılar verilir. Bu şekilde açılan rahim duvarları sayesinde rahim içi genişler ve çok net bir şekilde gözlemlenebilir. Tanısal Histeroskopi ya hiç anestezi verilmeden, basit ağrı kesiciler kullanılarak ya da lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Rahim içinin daha net gözlemlenebilmesi için genellikle adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün içinde uygulanan tanısal histeroskopi, hastanede yatmayı gerektirmeyen bir uygulamadır. Tanısal histeroskopi; rahim içindeki miyom, polip, yapışıklık gibi patolojilerin çok net bir şekilde tespit edilmesine olanak vermektedir.

Operatif (cerrahi) Histeroskopi nedir, nasıl yapılır?

Tanısal (ofis) histeroskopi ile tespit edilen polip, miyom ya da adezyonlar operatif histeroskopi ile tedavi edilebilmektedir. Operatif histeroskopi; rahim içinde büyümüş olan et parçaları (polipler), rahmi bölen perdeler, parçalar, yapışıklıklar, rahim içi miyomlar tedavi edilebilmektedir. Rahim içi zarının tahrip edilmesi mantığıyla uygulanan operatif histeroskopi, rahimden kaynaklanan anormal kanamaların tedavi edilmesinde ve rahmin alınmasının uygun olmadığı vakalarda kullanılmaktadır. Tanısal histeroskopi de kullanılan histeroskop yaklaşık 5 milimetre çapında iken cerrahi histeroskopide kullanılan histeroskop daha kalındır.

Zira histeroskopun içindeki kanallarda makas, biyopsi forsepsi, yakalama forsepsi, lazer fiberi ve elektro-cerrahi araçların geçmesine izin verecek bir düzenek bulunmaktadır. Operatif cerrahi ile rahim içi yapışıklıkları, polipler, miyomlar, doğumdan kaynaklanan rahmi bölen perdeler ya da gebeliğin yerleşmesini engelleyen anormallikler tedavi edilebilmektedir. Bunlara ek olarak kadınlara doğum kontrolü için uygulanan rahim içi spiraller zaman zaman kayabilmekte, yer değiştirebilmektedir. İşte bunların bulunup çıkartılabilmesi için de operatif histeroskopi kullanılmaktadır. Rahim içinde uygulanan cerrahi girişimler rahim duvarlarının birbirine yapışmasına sebep olabilmekte, bunu engellemek için de rahim içi spiral ya da ince bir idrar sondası yerleştirilir. Operatif histeroskopide enfeksiyon oluşmasını önlemek ve rahim iç zarının daha hızlı iyileşmesi için antibiyotik ve hormonal ilaçlar kullanılır.

Histeroskopinin riskleri var mıdır?

Her rahatsızlığın tedavisinde kullanılan yöntemler gibi histeroskopinin de belli oranda riskleri bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu bağlamda tanısal histeroskopide çok nadiren riskli bir durumla karşılaşılır, yaşamı tehdit edecek ciddiyette sorun ise neredeyse hiç yaşanmaz. Histeroskopi uygulamalarında riskli bir durumla, komplikasyonla karşılaşma olasılığı yaklaşık % 1-2 civarındadır. Operatif histeroskopide ise en sık karşılaşılan komplikasyon rahmin delinmesidir. Ancak bu tür vakalarda da başka bir tedaviye gerek kalmadan rahim kendiliğinden iyileşmektedir.

Rahim duvarlarının açılabilmesi ve rahmin genişletilmesi için kullanılan CO2 ya da diğer bazı özel sıvılar da hastada bazı komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Örneğin çok ciddi alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, vücut ısısının anormal düzeyde düşmesi, pıhtılaşma sorunları, nefes alıp vermede güçlük, akciğerde sıvı birikmesi histeroskopi sonrası karşılaşılabilen sorunlardır. Çok nadir olmakla birlikte operatif histeroskopi esnasında karın içi organlar yaralanabilmektedirler. Böyle vakalarda durum maalesef hayatı tehdit edecek boyutlarda ciddiyet taşıyabilmektedir.

Histeroskopi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Histeroskopi sonrasında kadının birkaç gün vajinal akıntı ve kasıklarda ağrı yaşaması normal karşılanmaktadır. Bu tür şikayetler için basit ağrı kesici ilaçlarla tolere edilebilmektedir. Histeroskopi sonrasında birkaç gün ya da bir sonraki adet kanamasına kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ancak operasyonun ardından 1-2 gün geçtikten sonra hasta rutin iş ve sosyal yaşamına dönebilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız