Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişiklikler

hamilelikte göğüslerde meydana gelen değişiklikler

Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler, artan kan akımı ve göğüs dokusunda değişikliğe neden olur, bu da göğüslerinizin şişmesine, ağrılı hissetmesine ve dokunma duyusuna olağandışı hassas olmasına neden olabilir.  Göğüs hassasiyeti gebeliğin ilk en erken belirtilerinden biridir. Genellikle 4-6 hafta civarında başlar ve ilk üç ay boyunca sürer.

Hamilelikte göğüslerde meydana gelen değişiklikler

Meme büyümesi:

6-8 hafta civarında başlayarak, göğüslerinizin daha da büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Hamilelik boyunca büyümeye devam ederler. Göğüsleriniz cildi gerginleştikçe kaşınabilir ve hatta üzerlerinde gergin izler gelişebilir.

Damarlar ve pigment değişiklikleri:

Göğüslerinizin derisinin altındaki damarları görebilirsiniz, meme uçlarınızın gittikçe daha koyu ve koyulaştığını görebilirsiniz. İlk birkaç aydan sonra, memelerinizin – göğüs uçlarınızın etrafındaki pigmentli daireler – aynı zamanda daha büyük ve daha koyu olacaktır.

Areola üzerinde şişkinlik, genişleme:

Daha önce atololarınızdaki küçük darbeleri fark etmemişsinizdir. Fakat şimdi, Montgomery’nin tüberkülleri adı verilen yağ üreten bir bez türü olan bu çarpmalar daha da belirginleşebilir. Göğüsleriniz bebeğinizi emzirmeye hazırlanırken bu değişikliklerden geçer.

hamilelikte memelerde meydana gelen değişiklikler

Sızdıran göğüsler:

Hamileliğinizin üçüncü ayında, göğüsleriniz, bebeğinizin alabileceği özel süt olan kolostrum üretmeye başlar. Hamileliğin son birkaç ayı boyunca, bazı kadınlar daha önce sızdırmaya başlarken, bazıları hiç sızdırmaz olmamasına rağmen, bu kalın sarımsı maddenin az bir miktarını sızdırmaya başlayabilir.

Göğüs ucu:

Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler bebeğinizi daha kolay emzirebilmeniz için göğüs uçlarınızı şekillendirir. Meme bezleri büyür ve daha belirginleşir, genellikle hamilelik öncesinden daha fazla yapışır. Montgomery tüberkülleri olarak adlandırılan yükseltilmiş darbe geliştirir. Doğrudan meme uçlarına ve uçlarınıza sabun uygulamaktan kaçının, bu nedenle yağı yıkamayın ve cildi kurutmayın.

Alınabilecek önlemler nelerdir?

Hamilelik sutyenleri:

Gün boyunca ekstra destek için bir doğum sutyenleri rahatlamayı sağlayacaktır.

Hamilelik uykusu sutyeni:

Annelik mağazaları, gece boyunca harika yumuşak, pamuk ve destekleyici sutyenler satabilmektedir.

Egzersiz sutyeni:

Göğüsleriniz ağır olduğundan egzersiz yaparken uygun bir şekilde takılan destekleyici bir sutyen giymek özellikle önemlidir. Egzersiz için tasarlanmış sutyen, ihtiyacınız olan ek desteği ve rahatsızlığı en aza indirgeyecektir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız