Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilen 10 Soru - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilen 10 Soru
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilen 10 Soru

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilen 10 Soru

Hamilelikte cinsel ilişki toplum olarak konuşulması, soru sorulması zor bir konudur. Temel olarak bunun nedeni geleneksel Türk aile kavramında annelik ve cinsellik konularının asla bir arada tutulmamasından kaynaklanır. Hamilelikte cinsel ilişki kurulmasının bebeğe zarar vereceği, düşük ya da erken doğum sonuçlarına neden olacağı korkusuyla hamilelikte cinsel ilişki yaşanmaktan kaçınılır ve de cinsel ilişki yaşanmaması tembih edilir. Oysa ki hamilelik normal seyrettiği sürece istenilen sıklıkta cinsel ilişkiye girilmesinde tıbben hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Normal hamilelik, düşük ya da erken doğum belirtilerinin ya da risklerinin olmadığı, aşamaları düzenli olarak seyreden gebeliktir. Hamileliğin nasıl seyrettiği konusunda detaylı bilgiler düzenli yapılan doktor ziyaretlerinde doktor tarafından belirtilir. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak edilen bir çok soru bulunmaktadır. Doktor tarafından detaylı olarak yapılan düzenli muayenelerde bu sorulara cevap alabilirsiniz. İşte size özel hazırladığımız hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak edilen 10 soru:

1) Hamilelikte cinsel ilişki güvenli midir?

hamilelikte cinsel ilişki güvenli midir

Normal bir hamilelik geçiren çoğu kadın hamilelik sürecinin sonuna kadar, yani suyun gelmesi veya doğumun başlamasına kadar, cinsel ilişkide bulunabilir. Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe hiçbir zarar vermez. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kese ve rahimin güçlü kasları bebeği korur. Ayrıca rahim ağzında bulunan kalın mukus tabakası da enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur. Erkeğin cinsel organı cinsel ilişki sırasında asla bebekle temas etmez.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm yaşamanız, hafif rahim kasılmalarına sebep olabilir. Aynı şekilde meme ucu stimulasyonu ve semen içeriğindeki prostoglandinler de hafif rahim kasılmaları yapabilir. Ancak tümü genellikle geçicidir ve zararsızdır. Ne hamileye ne de bebeğe zarar vermez.

2) Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur mu

Hamilelikte cinsel ilişki düşüğe neden olur kaygısı ile çiftler, hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınır. Oysa ki, hamileliğin erken dönemindeki düşüklerin çoğu kromozom anomalilerine ya da diğer genetik problemlere bağlı olarak gerçekleşir ve bu durum cinsel ilişki ile bağlantılı değildir.

3) Hamilelikte cinsel ilişki sırasında hastalık bulaşır mı?

hamilelikte cinsel ilişki sırasında hastalık bulaşır mı

Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk altındaysanız bu konuyu ciddi olarak ele almalısınız. Eğer eşiniz cinsel yolla bulaşan bir hastalık taşıyorsa veya eşinizle tek eşli ilişki yaşamıyorsanız önlem almanız gerekir. Bu nedenle ya cinsel ilişkiye girmeyin ya da her cinsel ilişki sırasında lateks kondom kullanın. Eğer latekse allerjiniz varsa poliüretan olan kondomları tercih edin.

4) Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nelerdir?

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları olarak birçok pozisyona izin verilir. Bu konuda önemli olan anne adayının kendini rahat hissetmesidir. Hamile anne adayı kendisi için en uygun pozisyonu seçmelidir. Tabii ki karın büyüdükçe cinsel ilişkideki en rahat pozisyonu bulmak da biraz zorlaşacaktır.

Örnek vermek gerekirse, erkeğin üstte olduğu misyoner pozisyonu, gebelik ilerledikçe zorlaşır ve hatta gebeliğin geç dönemlerinde mümkün olamaz.

Hamilelikte rahat olarak seçilen pozisyonlara yakın başka pozisyonlar da deneyebilirsiniz. İşte bazı öneriler:

 • Eşiniz sırtüstü yatarken üstte olursanız, göbeğinize hiçbir ağırlık binmez ve daha derin teması hissedebilirsiniz.
 • Eşiniz bir sandalyede veya koltukta otururken siz üstte olabilirsiniz.
 • Eşinizle yan yana yatıyorken eşiniz sizin arkanızda olabilir.
 • Sırtüstü yatarken, eşinizin yüzünü görecek şekilde sırtınıza yastıkla destekleyin. Bu pozisyon eşinizin ağırlığını sizin üzerinize vermesini engeller.
 • Kalçanızı veya ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatıp dizlerinizi kırın. (ilk 3 aydan sonra, altınıza yastıkla açı vermelisiniz) Eşiniz sizin önünüzde ayakta veya dizleri üzerinde olabilir.
 • Dizleriniz ve dirseklerinizle kendinizi destekleyin, eşiniz arkanızda diz çökerek vajina içine girebilir.

5) Hamilelikte oral seks veya anal seks güvenli midir?

hamilelikte oral seks ve anal seks

 • Hamilelikte oral seks çoğunlukla güvenlidir. Ancak eşiniz genital bölgenizin içine doğru asla hava üflememelidir. Vajina içine doğru hava üflenmesi hava embolisine, yani kan dolaşımı içine hava kabarcıklarının girmesine neden olabilir. Bu durum çok nadirdir, ancak siz ve bebeğiniz için hayati tehlike yaratabilir.
 • Gebelikte size oral seks yapılması partneriniz için de güvenli olmayabilir. Eğer eşinizde aktif olarak oral herpes , yani uçuk varsa, size bulaştırabilir. Eğer eşiniz daha önce oral herpes geçirdiyse, şu an herhangi bir belirti olmasa dahi, 3. Trimestr sırasında size oral seks yapmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.
 • Anal seks ise hamilelikte önerilmez. Eğer gebeliğe bağlı hemoroid probleminiz varsa anal seks sıkıntı yaratacaktır. Ancak en önemlisi, anal seks yoluyla rektumda vajina içine doğru bakteri geçişi olur ve durum enfeksiyon riskini arttırır.

6) Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmak gerekir?

hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınılmalı

Doktorunuz aşağıdaki özel durumlarda hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızı önerebilir:

 • Geçmişte düşük hikayeniz veya şu adan düşük riskiniz varsa
 • Daha önce erken doğum hikayeniz varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa)
 • Çoğul gebelik
 • Beklenmeyen vajinal kanamanız oluyorsa
 • Amniotik sıvı, yani suyunuz geliyorsa
 • Rahim ağzında erken açılma varsa
 • Plasenta kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa

Bu durumlarda hamilelikte cinsel ilişki konusunda risk taşıyorsunuz demektir.

7) Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olabilir?

hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olabilir

Hamilelikte tıbbi bir engel oluşmadıkça ve belirli bazı rahat edilecek risksiz pozisyonlarda gebeliğin son ayına kadar cinsel ilişkiye girmekte sakınca bulunmaz. Hamileliğin son dört haftasında spermin içeriğinde bulunan prostaglandin hormonunun rahim ağzında açılmaya ve meme başı uyarılması ve orgazmın yarattığı oksitosin salınımının da yine rahimde kasılmalara yol açacağını öngörerek, cinsel ilişkide bulunulmaması teorik olarak tavsiye edilir.

Ancak yine de bununla ilgili kesin bulgular bulunmamaktadır. Anne adaylarının bu konuda doktorlarının tavsiyesini dinlemelerinde fayda vardır.

8) Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı nasıl belirlenir?

hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne kadar olmalıdır

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı konusunda tıbbi olarak bir engel bulunmaz. Ancak hamile anne adayının cinsel ilişkide rahat olması, risk taşıyan durumlardan birini yaşamamış ya da yaşamıyor olması gibi konular her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Eşlerde ilişki isteği varsa, ilişki için zaman ya da sayı sınırlaması bulunmaz.

9) Hamilelikte cinsel ilişki sırasında eşinizin içinize boşalması sakıncalı mıdır?

hamilelikte cinsel ilişki sırasında içine boşalmak

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında eşinizin içinize boşalması hamileliğin son 4 haftasına kadar sorun çıkartmaz, ancak bu dönemden sonra kısıtlama getirilir. Bu kısıtlamanın nedeni de erkeğin menisindeki bazı maddelerin rahim kasılmasını başlatması ve erken doğuma sebep olma ihtimalidir. Fakat tabii ki tıbben bazı riskler vardır; bunlardan biri enfeksiyon kapma riskidir. Bu riski önlemek için de mutlaka prezervatif kullanmak gerekir. Ayrıca eğer kanlı akıntı söz konusuysa cinsel ilişki kesilerek, doktora danışılması gerekir.

10) Hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm olmak düşüğe neden olur mu?

hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm olmak düşüğe neden olur mu

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında orgazm olmak, rahim kasılmalarını arttırır. Ama bu tip kasılmalar doğum sırasında meydana gelen kasılmalardan farklıdır. Orgazm olmak erken doğum riskini arttırmaz veya erken doğuma neden olmaz. Benzer şekilde, gebeliğin son günlerinde bile cinsel ilişkiye girmek doğum kasılmalarını tetiklemez.

Yorumlar

Bir yorum yazınız