Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım) - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım)
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları (Resimli Anlatım)

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları resimli anlatım

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları, anne adayının konforu ve güvenli olması ve hissetmesi açısından büyük önem taşır. Çiftler hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarını, hamileliğin yaşanılan son durumuna ve gidişatına uygun olarak ve tabii hamilelik sürecini düzenli olarak takip eden doktorun muayene sonucunda verdiği öneriler doğrultusunda denemelidir.

Hamileliğin ilk aylarındaki dönemde anne adayının genital bölgesinde meydana gelebilen hafif kanamalar ya da vajinal akıntıların artması nedeniyle, rahim ağzında yumuşama meydana gelir. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında cinsel istek oranında artış gözlenebilir. Bu da hormonların artmasından kaynaklanır.

Hamilelikte üçüncü aydan sonra anne adayında cinsel arzularda pek artış gözlemlenmez. Hamilelikte anne adayının rahat ve keyifli bir orgazma ulaşması durumu kişiden kişiye ve de hamileliğin yaşanma farklılıklarına göre değişkenlik gösterir ve yine ilerleyen aylarda hamilelede cinsel tatminde azalma meydana gelebilir.

Hamilelikte hormonların çok yoğun ve fazla çalışması ile anne adayları özellikle ilk 3 aylık dönemde cinsel isteklerinde ciddi bir artış hissedebilirler, bu çok olağan bir durumdur. Hamilelik sırasında cinsel ilişki sıklığı için ya da seçilecek pozisyonlar için bir kısıtlama ya da engel bulunmamaktadır. Halk arasındaki yaygın inanışın aksine düşük konusunda, cinsel ilişkinin hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz. Anne adayının kendini en iyi hissettiği bu özel anların tadını çıkartması gereken, cinsel ilişkiden uzak durmasına asla gerek yoktur.

hamilelikte cinsel ilişki pozsiyonları resimli

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konusunda tıbben içinde bulunulan aylara göre, anne adayının konforu da göz önüne alınarak cinsel ilişki pozisyon önerileri sunulmaktadır;

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları aşağıdaki gibidir;

1) Hamilenin baba adayının üstüne oturarak yer aldığı pozisyon

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu olarak en güvenli ve anne adayı açısından en rahat hissedeceği pozisyonlardan biridir. Anne adayının baba adayının üstünde rahat bir şekilde oturur pozisyonda olduğu ve bu şekilde kendi vücut hareketlerini kendisinin ayarladığı bir pozisyondur. Anne adayı bu pozisyonda elleriyle baba adayının dizlerinden destek alarak, iniş ve kalkışlarını kolaylaştırıp kendi vücut ağırlığına göre rahatça ayarlayabilir. Bu pozisyonda kontrolün büyük bir kısmı anne adayındadır.

2) Hamilenin baba adayının üstüne ters oturarak yer aldığı pozisyon

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Anne adayının eşinin üzerinde bu kez ters oturması ile yaşanan rahat bir pozisyondur. Anne adayı yine son derece rahattır ve tüm kontrol de kendisindedir. Kendi ağırlığını kendi ayarlayarak iniş ve kalkışlarını düzenler. Bu pozisyon da hamilelikte güvenli ve rahat bir cinsel ilişki pozisyonudur. Çiftler tarafından en çok tercih edilen pozisyonlardan da biridir.

3) Hafif kıvrılarak çiftlerin arkadan sarılarak uyguladığı kaşık pozisyonu

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları yan yatma

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Hamilelikte en güvenli pozisyonlardan biri olan hafif kıvrılarak arka arkaya yan olarak yatma pozisyonunda, çiftler fazla enerji de sarf etmeden cinsel ilişkiyi çok rahat hissedip, zevk yaşayabilirler. Kaşık pozisyonu olarak da adlandırılan bu pozisyonda hissedilen rahatlık, hamileliğin tüm ayları ve tüm aşamaları için geçerli bir durumdur. Hamilelik aylarının ilerlemesiyle anne karnında büyüme olacağı için en uygun pozisyonlardan biri kesinlikle bu rahat kaşık pozisyonu olacaktır.

4) Çiftlerin bacaklarını kullanarak oluşturdukları makas pozisyonu

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları makas

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Anne adayının en az enerjiyi harcadığı bu pozisyon da hamilelikte sık tercih edilen güvenli ve de rahat cinsel ilişki pozisyonlarından biridir. Hamilelikte tıbbi ve de fiziksel açıdan da güvenli bir cinsel ilişki pozisyonudur. Hamileliğin tüm aylarında rahatlıkla uygulanan ve baba adayı için oldukça keyif verici bir cinsel ilişki pozisyonudur. Dikkat edilmesi gereken konu ise bu pozisyonda erkeğin boşalması kesinlikle vajina içine değil, dışarıya olmalıdır ya da kesin çözüm için uygun bir kondom kullanılmalıdır. Aksi takdirde anne adayının, baba adayının spermlerinden enfekte olması, yani enfeksiyon kapma olasılığı riski bulunmaktadır.

5) Köpek pozisyonu

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları köpek

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu olarak uygulanan, anne adayının köpek şeklinde erkeğin ön tarafında bulunduğu bu pozisyonda, tüm kontrol bu kez de baba adayındadır. Bu farklı pozisyonda anne adayı elleri ve dizlerinin üzerinde eğilmiş olarak erkeğin ön tarafında yer alır. Bu pozisyon da anne adayı için rahattır ancak ilerleyen aylarda karın büyüdükçe öne doğru ağırlık yapabilir, bu da anne adayına rahatsızlık verebilir. Ayrıca baba adayı ilişki sırasında çok sert hareketlerde bulunmamalıdır. Anne adayı için bu pozisyon, oldukça hassas bir pozisyondur.

6) Kurbağa pozisyonu

hamilelikte cinsel iklişki pozisyonları kurbağa

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları: Bu pozisyonda anne adayı, köpek pozisyonunda olduğu gibi, ancak bu kez el bilekleri ve dizleri üzerinde baba adayının ön tarafında yer alır. Bu pozisyonda baba adayının kavrayışı açısından anne adayı kalçalarını hafif yukarı doğru yükseltir. Bu pozisyonda tüm kontrol yine baba adayındadır. Baba adayı kesinlikle cinsel ilişki sırasında sert hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Anne adayı herhangi bir rahatsızlık hissederse, kafasına yastık desteği de alabilir. Yine bu pozisyon da anne adayı için hassas bir pozisyondur. Kesinlikle dikkat edilmelidir.

Yorumlar

 • Fatma sutemiz

  Hocam merhaba 3 haftalık gebeyim. hamilelikte cinsel ilişkide içine boşalınırmı? Korkuyoruz bebeğime zarar gelecek diye?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Bu konuda “Asla yapılmamalı” gibi birşey söylemek söz konusu değil. Fakat enfeksiyon riski olabilir, o yüzden mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

 • sema aydoğanlı

  Hocam merhaba 7 haftalık hamileyim ve bebeğimize zarar verecek birşey yapmak istemiyoruz. hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı? yardımcı olur musunuz lütfen

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Gebeliğin son haftalarına doğru cinsel ilişkinin bırakılması tavsiye edilir. Sperm doğum kasılmalarına sebep olabilen kimyasal madde taşımaktadır. Bu konuda yinede doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

 • Çiğdem Haleli

  Mrb. 2 haftalık hamileyim, hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır sorusunun net bir cevabı yoktur. Cinsel ilişkinin sıklığının az veya çok olması herhangi bir sorun teşkil etmez. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonlarına dikkat ettiğiniz sürece bebeğinize zarar gelmez.

 • Melisa Oyatarıverdi

  Hocam hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yapılabilir? 12 haftalık hamileyim cinsel ilişki sorun yaratır mı bu aşamada?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba Melisa Hanım,

   Hamilelikte cinsel ilişki gebeliğin son haftalarına kadar sorun teşkil etmez fakat korunmanızda fayda var.

 • Turkuaz

  Hocam selamlar 6 haftalık hamileyim. Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Cinsel ilişki konusunda kısıtlamalı mıyız kendimizi?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Gebelikte cinsel ilişki son haftaya kadar yapılabilir. Korunmayı unutmayın.

   Saygılar.

 • İdil

  Hocam merhaba ist dan yazıyorum, 22 haftalık hamileyim, hamilelikte cinsel ilişki yaşarken korku içindeyim, eşime belli etmemeye çalışıyorum ama bebeğime birşey olacak diye çok tedirginim. Bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen…

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba İdil Hanım,

   Hamilelikte cinsel ilişki konusunda korkulacak bir durum söz konusu değil. Gebeliğin son haftalarına kadar sorun olmayacaktır. Prezervatif kullanmanızı tavsiye ederim.

 • Belma katı

  Hocam merhaba ben hamile olduğumu anladığım 4. Haftaya kadar tamoxifen teva 10 mg kullandım. Bebeğime bir zararı olurmu şu anda 9 haftalık. Bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Direkt olumsuz etki etmez. Düşük tehlikesine karsı dikkat etmek gerekir.

 • Sibel avşar

  Hamilelikte cinsel ilişki doğum sonrası bebekte bir problem yaratır mı hocam? Bazıları çocuğunuz sakat olur diyor, banada saçma geldi duyunca ama yine korktuk hocam, sizin düşüncelerinizi merak ettik?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Merhaba Sibel Hanım,

   Hamileliğinizin son haftasına kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bu herhangi bir sorun teşkil etmez.

 • aliye

  Hocam çok güzel ve anlatıcı bir makale olmuş, eşimle cinsel ilişki konusunda korkularımızı sayenizde yendik sevgiler hocam.

 • Ümmü gülsüm

  Hamilelikte cinsel ilişki yaşarken korunmalı mıyız hocam? Eşimin herhangi bir hastalığı yok ama yinede ne olur ne olmaz diye size danışmak istedim?

  • Prof. Dr. Kadir Savan

   Sperm içinde bulunan prostaglandin maddesi rahim ağzında kasılmalara neden olabilir. Bu neden hamileliğiniz boyunca cinsel ilişki yaşarken prezervatif ya da geri çekme metodu uygulamanızı tavsiye ederim.

 • Ayşe tunc

  8Aylık hamileyim ilişkinin bana ve bebeğe bir zararı varmi

 • Askin budak

  Slm kadir bey ben 26 hafta gebeyim ilişkiye girdiğimde çok korkuyorum bebeğine sorun olurmu

Bir yorum yazınız