Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, iki türlü yapılabilmektedir. Kanda yapılan hamilelik testi ve idrarda yapılan hamilelik testleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Hamilelik testi, adetin gecikmesinden bir hafta sonra yapılmalıdır. Aksi halde gebelik olsa dahi negatif sonuç çıkacaktır. Hamilelik hormonları, adet gecikmesinden sonra en erken bir hafta sonra kana karışmaktadır. Bu sayede de yapılan idrar ya da kanda hamilelik testi ile sonuç elde edilmektedir. Adet gecikmesi bu noktada oldukça önemlidir. Adet gecikmesinden önce testin yapılması yanıltıcı sonuçlar verebilir.

İdrarda hamilelik testi:

İdrarda hamilelik testi, kadının kendi evinde yapabileceği oldukça rahat ve eczanelerde satılan hamilelik testi kiti ile yapılabilmektedir. Alınan idrarda hamilelik testi, üzerinde yazan talimatlara göre uygulandığında genellikle doğru sonuç vermektedir. Kitin kullanma talimatları mutlaka okunmalıdır. Her idrarda hamilelik testinde ufak da olsa uygulama farklılıkları olabilir.

hamilelik testi

  1. Kadın idrarını temiz ve kuru bir kaba yapmalıdır.
  2. İdrarda hamilelik testinin üzerinde yazan kadar damla idrarı, kitin içinde bulunan aparatla almalı ve hamilelik testinin üzerinde bulunan belirtilen alana damlatmalıdır.
  3. Ardından 5 dakika beklemeli ve sonuca bakmalıdır.
  4. Şayet hamilelik testinin üzerinde çift çizgi varsa, hamilelik mevcuttur. Tek çizgi varsa hamilelik mevcut değildir. Şayet idrarda hamilelik testinin üzerinde hiçbir çizgi yoksa test geçersizdir ve tekrar yapılmalıdır.

Hamilelik testi pozitif çıkmış ise mutlaka kanda hamilelik testi de yapılarak gebelik teyit edilmelidir. Bu aşamada hamileliğin küçük olması söz konusu olabilir. Bu sebeple de ultrasonda hamilelik kesesi gözlemlenemez.

Kanda hamilelik testi:

Kanda hamilelik testi, kandaki hormonların değerlendirilmesi ile yapılır. Adet gecikmesinden bir hafta sonra uygulanmalıdır. Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelik testine göre daha kesin sonuçlar vermektedir. Her sağlık kuruluşunda uygulanan hamilelik testi aynıdır. Kadından ufak bir miktar kan alınır ve laboratuara gönderilir. Daha sonra sonuçlar merkezin yoğunluğuna göre ertesi gün ya da aynı gün çıkabilir. Kanda hamilelik testinin pozitif çıkması durumunda iki hafta sonra ultrasonda kontrollerin yapılması gerekmektedir. Hamileliğin dış gebelik ya da boş gebelik olmadığını tespit adına ultrason kontrolleri oldukça önemlidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız