Hamilelik Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Hamilelik Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Nedir?

hamilelik

Hamilelik, kadın ve erkek üreme hücrelerinin birleşerek döllenmesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşerek hamileliği yani bebeği oluşturmasıdır. Ancak hamileliğin gerçekleşebilmesi için bazı şartlar aranmaktadır;

Hamilelik gerçekleşmesi için şartlar:

  • Erkekte sperm üretiminin sağlıklı ve yeterli olması,
  • Sperm kanallarının açık olması,
  • Kadında sağlıklı ve yeterli yumurta üretimi,
  • Yumurtlama günlerde cinsel ilişkide bulunmak,
  • Spermin ve yumurtanın döllenebilmesi,
  • Döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşebilmesi için uygun şartlar,
  • Hormonal dengenin yeterli olması gibi.

Sperm üretimi nedir?

Sperm, erkek üreme hücresidir ve testislerde üretilmektedir. Ergenlik döneminde başlayan yumurta üretimi, erkeğin hayatının sonuna kadar devam eder. Kadınlarda yumurta hücresi her ay üretilirken, erkeklerde sürekli sperm hücresi üretimi devam etmektedir.

Erkek çocuk dünyaya geldiğinde, testislerde spermi üretecek ana sperm hücreleri mevcuttur. Ergenlik döneminden sonra ise ana sperm hücreleri bölünmeye başlar. Oluşan yeni hücreler, çeşitli bölünme ve gelişme fonksiyonları ile spermi oluşturur. Testislerde dakikada yaklaşık 50-200 bin adet sperm üretilir. Testislerin içinde bulunan kanallarda oluşan spermler; epididim denilen kanal sistemi içine girerler. Bu alanda olgunlaşma fonksiyonları devam eder. Epididim, kuyruk kısmına ulaştığında bağımsız hareket yetisi kazanır. Sperm hücresinin gelişmesi ve olgunlaşması yaklaşık olarak 70 günde tamamlanır. Sperm hücresi; 5-7 mikro boyundadır. Eni ise, 3-4 mikron endir.

hamilelik

Spermin vücut dışına çıkması:

Cinsel uyarılma sırasında; sperm hücreleri meni kesilerinin ve prostat salgılarının, arka idrar yolu ve boşaltma kanallarında toplanır. Birikimin tamamlanması için prostat içerisindeki idrar kanalı mesane bölümündeki üst bölümü ve prostatın alt bölümü sfinker sistemi ile kapalıdır. Bu şekilde biriken spermler, mesaneye kaçmamaktadır. Biriken spermler, aslında meni olarak adlandırılır. Boşalma gerçekleştiğinde ise, mesane bölümünde bulunan iç sfinkter kapalı tutulur. Dış sfinkter açılır. Bu aşamada idrar yolu üzerinde bulunan ve boşaltma kanallarındaki kaslar hızlı bir şekilde ritmik olarak kasılır. Bu kasılmalar sayesinde meni idrar deliğinden vücut dışına atılır.

Yumurta hücresi nasıl üretilir?

Anne karnındaki gebeliğin bebeğin bel kemiğinin iki tarafında yer alan dokular, gebeliğin kromozom yapısı dişi ise, yumurtalık şeklini almaya başlar. Farklılaşmaya başlayan yumurtalıklar, hamileliğin 6. Haftasında yumurtanın ana hücreleri olarak belirginleşir. Gebeliğin 20. Haftasına kadar ana yumurta hücreleri bölünerek çoğalmaya başlar.  Ardından 46 kromozomlu hücreler, kromozom sayısını yarıya indirir. Bu sayede bölünme aşaması başlar. Hamileliğin 7 ve 9. Ayları arasında bu hücre bölünmesi henüz tamamlanmamıştır. Bölünme aşamasında olan hücreler, oosit şeklinde ifade edilir. Çevresi hücre tabakasıyla çevrili lan oositler, yumurtalıklarda beklemeye başlar. Yumurtaların sayısı bellidir. Artmaz ancak azalabilir.

Doğum anından ergenlik dönemine dek, yumurtalıklarda sessizce bekleyen oositler, ergenlik döneminden sonra gelişir ve yumurta hücresi olur.

Yumurtlama:

Kadınların adet döngüsü içinde ortalama olarak 14. Günde, beyindeki hipofiz bezinden LH hormonu salgılanır. Bu sayede folikülün içerisinde bulunan yumurta hücresi salınır. Yumurtlama da böylece gerçekleşir.

Yumurtalıkta, yumurta hücresinin gelişme aşamasında, östrojen ve progesteron hormonları üretilir. Yumurtlama döneminden önceki periyodun ilk sürecinde östrojen, yumurtlamadan sonraki 2. Dönemde ise progesteron salgılanır. Bu sayede rahim, hamilelik için uygun şartları sağlar.

Yorumlar

Bir yorum yazınız