Geç Döllenme, Geç Yumurtlama Nedir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Geç Döllenme, Geç Yumurtlama Nedir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Geç Döllenme, Geç Yumurtlama Nedir?

geç döllenme kimlerde olur

Menstrüel periyotları ve siklusları sürekli olarak 35 günden uzun olan adet döngüsü “oligomenore” olarak da bilinir. Oligomenorrhea genellikle yumurtalıklardan gelen hormonal olayların usulsüzlüğünü yansıtır. İlk önce, döngüsü sırasında yumurtlamanın ne zaman olacağını belirlemelisin. 39 günlük bir döngüde CD 25 civarında olmasını beklersiniz ve CD 21’den sonra gerçekleştiğinden yumurtlamanın gecikmiş olduğu düşünülmektedir. Yapılması gereken ilk şey bir doğurganlık ve sıcaklık tablosu başlatmaktır. Bu, yumurtlamanın tam olarak ne zaman ve ne zaman yapıldığını teyit edecektir.

Geç yumurtlama birkaç nedenden dolayı gebelik şansınızı düşürebilir:

  • Daha seyrek yumurtlarsınız, bu nedenle zamanla hamile olma şansınız az (örneğin, CD 14’te yumurtlamak iseniz, o zaman yılda ortalama 13 kez yumurtlarsınız, ancak CD 25’te yumurtlamaya yönelik 39 günlük bir döngü ile veya Yılda sadece 9 saat, bu yaklaşık üçte bir oranında daha az).
  • Gecikmiş yumurtlama kötü yumurta kalitesinin bir işaretidir.
  • Döllenme olsa bile, gecikmiş ovulasyon ile endomtrium (uterin astar) döngüsünün başlangıcından beri yaşlandı ve döllenmiş yumurtanın implantasyonu için artık hazır olmayabilir.

Geç döllenme kimlerde olur?

Bazı kadınlar zaman zaman geç yumurtlamaktadır ve geç döllenmeye neden olabilecek birçok şey vardır. Bazı kadınlar için, bir yumurtanın olgunlaşması ve yumurtalıktan salınması gecikmeli hormonal değişiklikler olabilir. Bazen geç döllenmen düşük vücut yağının ve bazı ilaç türlerinin bir sonucu olabilir. Anne sütü, bazı durumlarda yumurtlamayı geciktirebilir ve hatta stres ve kaygı gibi koşullar hatalı olabilir. Genel olarak, ara sıra geç döllenme alarm için bir sebep değildir, ancak bir kadın gecikmeler sık ​​olduğunda doktorundan tavsiye almak için iyi yapabilir.

geç döllenme kan testinde çıkar mı

Birçok durumda yumurtlama, bir kadının hormonlarındaki kaymalar ve dengesizliklerin bir sonucu olarak geç. Başarılı bir ovulasyon oluşması için doğru miktarda üretilmesi ve salınması gereken birçok hormon vardır. Hormon üretiminde veya salımda meydana gelecek değişiklikler yumurtlama gecikmelere neden olabilir. Hormonal değişimler ve dengesizlikler her yaştaki kadını etkileyebilir ve bazen stresle ilişkilidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, menopoz veya tıbbi durumlara yaklaşma ile ilgilidir.

Anne sütü, geç yumurtlamanın olası bir başka nedeni olabilir. Bazı kadınlar, çoğu zaman emzirmek ya da sadece emzirmek için dönemler bırakmazlar. Bununla birlikte, gecikmiş döllenme emzirmenin ilk altı ayında özellikle yaygındır.

Bazı ilaçların ovulasyonda gecikmeye neden olması mümkündür. Örneğin, steroid hormonu alan bir kadın geç ovulasyona ve geç döllenme sorununa maruz kalabilir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların aynı etkileri olabilir. Aslında, doktorlar depresyon ve psikoz tedavisinde reçete ilaçların bazıları bir kadının adet döngüsünü değiştirebilir ve yumurtlamayı etkileyebilir.

Çok fazla veya çok az vücut yağlanması bir kadının adet döngüsünü etkileyebilir. Bununla birlikte, geç döllenmeye neden olması muhtemel olan faktör kilo fazlağıdır. Bir kadının vücut yağ seviyesi, vücudunun östrojen üretimini etkileyebilir. Vücut yağı yoksa, östrojen üretimi geç döllenmeye neden olacak kadar değiştirilebilir.

Geç döllenme kan testinde ne zaman çıkar?

Genellikle gecikmiş bir dönem, bir kadının ovulasyonun her zamankinden daha sonra gerçekleşmesini sağlayacak tek işaretidir. Bu zaman zaman olur, ciddi bir sorunla ilgisi olmayabilir. Bir kadın, periyodunda düzenli olarak veya iki defa üst üste bir gecikme yaşarsa, bir doktora danışmak isteyebilir. Geç döllenme, adet gecikmesinden bir ya da iki hafta sonra ortaya çıkabilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız