Gebelikte Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir? - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebelikte Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

gebelikte sık görülen hastalıklar nelerdir

Gebelikte görülen hastalıkların çoğu bebeğinize zarar vermez, ancak bazıları – kızamıkçık ve egzotik sivrisinek taşıyan zika ve dang humması – büyüyen küçük bebeğiniz için ciddi sonuçlar doğurabilir. Ve diğerleri sizin için komplikasyonlara neden olabilir.

Gebeliği etkileyen hastalıklar nelerdir?

Özellikle gebelik sırasında, gelişmekte olan bebeğinizin sağlığını hangi hastalıkların etkileyeceğini bilmek oldukça önemlidir.

Anne adayına gebelik sırasında enfeksiyon bulaşırsa, bu enfeksiyonlarının büyük bir kısmı bebeğe geçmez. Fakat bazı enfeksiyonlar plasenta yoluyla veya doğum sırasında bebeklere bulaşabilir ve bu gerçekleştiğinde bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir. Dahası, bazı enfeksiyonlar hamile kaldığınız zaman sizi daha da hasta yapabilir veya preterm doğum gibi komplikasyonlara neden olabilir. Hamileyken tüm enfeksiyon kaynaklarını önleyemezsiniz. Ancak bir hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltmak ve enfeksiyon bulursanız, sizin veya bebeğinizin ciddi sorunlara yol açma riskini azaltmak için belirli adımları atabilirsiniz.

gebelikte görülen hastalıklar

Doğum öncesi bakım almak çok önemlidir. Örneğin, basit kan testleri, su çiçeği ve kızamıkçık gibi belirli enfeksiyonlara karşı bağışık olup olmadığınızı söyleyebilir. Üriner sistem enfeksiyonları, B grubu strep, hepatit B ve HIV dahil olmak üzere, bilmediğiniz enfeksiyonlar için test edileceksiniz. Ciddi bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya hasta olduğunuzu düşünüyorsanız, zamanında bakım yapmak sıklıkla komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Grip, gebe kadınlar için özellikle tehlikeli midir?

Evet. Bağışıklık sisteminiz hamile kaldığınız zaman daha zayıftır, bu yüzden genel olarak hastalığa karşı daha savunmasızsınız. Ve grip, gebelik sırasında çok hızlı ciddileşir ve pnömoni gibi enfeksiyonlar tarafından karmaşık hale gelir.

Gebe kadınlar, doğum öncesi doğum eylemi ve doğum eylemi gibi doğmamış bebekleri için ciddi sorunlarla karşılaşma şansının da daha yüksektir.  Grip genellikle ateş, halsizlik ve yorgunluk ile başlar; bunları akıntı veya burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı, öksürük, titreme gibi soğuk belirtiler izler. Ayrıca ishal veya kusmanız olabilir.

gebelikte (hamilelikte) grip

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen acil tıbbi yardım alın:

  • Nefes darlığı,
  • Kanlı mukus
  • Göğüs veya karnınızdaki ağrı veya basınç
  • Ani baş dönmesi, karışıklık
  • Şiddetli veya kalıcı kusma
  • Bebeğinizden fazla hareket hissetmemek

Hamilelikte grip

Gribe benzer belirtiler ile hasta olursanız, evde kalın, başkalarıyla teması sınırlayın ve doktorunuzu arayın. Doktorunuz test veya tedavi için gitmeniz gerekip gerekmediğini belirleyecektir. Testler, burun sürüntü içerebilir. Gribe yakalanan biriyle yakın temasa geçerseniz, tedavinizin grip bulaşma şansınızı azaltıp azaltamayacağını konuşmak için doktorunuzu arayın. Gribe yakalanan kişilerin semptomları bulunmadan önceki günün bulaşıcı olduğunu ve hastalandıktan bir hafta kadar önce bulaşıcı olduğunu unutmayın.

Yorumlar

Bir yorum yazınız