Gebelikte Protein Alımı - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebelikte Protein Alımı
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Protein Alımı

gebelikte protein alımı

Proteinler vücudun her hücresinde bulunur; cilt, kas, saç, tırnak yemi ve diğer tüm dokuları oluşturur. Hücrelerin yapısını sağlarlar ve hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olurlar, ayrıca hücrelerin kendilerini onarmasına yardımcı olurlar. Gebelikte protein alımı ise oldukça önemlidir.

Gebelikte protein alımı protein, bebeğinizin gelişmesine diğer önemli alanlarda katkıda bulunurken normal şekilde büyümesine yardımcı olur:

  • Yeni ve hasar gören dokuların büyümesi ve onarımı
  • Bağışıklık sistemi için antikor oluşturma
  • Hormon ve enzimlerin yapımı
  • Kasların düzgün çalışmasına yardımcı olma
  • Kan yoluyla oksijen taşınması

Protein ihtiyacınız vücudunuzun geçtiği çeşitli değişiklikleri desteklemek için gerekli olan sağlıklı bir alımla gebelik sırasında da artar.

Hamilelikte proteinin önemi

Hamilelik sırasında iyi bir protein kaynağı bebeğinizin hücrelerinin baştan itibaren iyi işlev görmesini sağlar. Gelecekteki tüm büyüme ve gelişme bebeklik döneminde, çocukluğunda ve sonrasında inşa etmek için güçlü bir temel taşır.

Sağlıklı bir protein tüketiminden göreceğiniz ilk faydalardan biri sağlıklı bir doğum ağırlığıdır. Sağlıklı bir doğum ağırlığı, şeker hastalığına yakalanma riskinde azalma ya da yaşamın ilerleyen dönemlerinde kilolu olma riskiyle bağlantılıdır.

hamilelikte protein alımı

Doğru miktarda, gebelikte protein alımı

Yetişkinler için proteinin Referans Besin Alma Miktar (RNI) günde vücut ağırlığının kilogramı başına 0.75g, hamile kadınlar için ise ek 6g / gün’dür. Dolayısıyla 60 kg ağırlığında bir kadın için günde 60 x 0.75 g / gün = 45 g protein ve hamile olduklarında 51 g gerekir. Ancak önemli olan miktar değil. Farklı protein kaynakları farklı amino asitler sağladığı için çeşitli protein kaynakları da yemeniz önemlidir.

Hamileler için protein kaynakları:

  • Et
  • Balık
  • Fasulye, bakliyat ve fındık

Bu gıdalar genellikle batı diyetinde yenildiğinden, İngiltere’deki çoğu insan, özel bir dikkat göstermeden yeterince protein alıyor. Vejetaryan veya vegan olmadıkça muhtemelen artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için alımı ayarlamanıza gerek yoktur. Hayvan ürünlerinden kaçınmayı seçen insanlar, çeşitli meyve ve sebzeleri yiyerek gerekli amino asitlerin çoğunu elde edebilirler.

Özellikle faydalı bir protein kaynağı, beyin yapıcı yağ asidi seviyelerinin yüksek olduğu sardalya ve somon gibi yağlı balıktır. Haftada 2 porsiyon yemek yemeye çalışın, ancak içerdikleri potansiyel civa nedeniyle bundan fazlasını yapmayın.

gebelikte protein düşüklüğü

Gebelikte protein düşüklüğü

Hamilelik sırasında protein gereksinimleri hamile kalmadan önceki döneme göre daha yüksektir. Hamilelik sırasında yeterince protein tüketmemek hem sizin hem de bebeğiniz için sorunlara neden olabilir. En önemlisi, gebelik sırasında yetersiz protein ve diğer besin maddeleri bebeğinizin büyümesini ve gelişimini bozabilir.

Gelişme

“American Journal of Physiology” de yayınlanan 2004 tarihli bir hayvansal çalışmaya göre, gebelik sırasında düşük proteinli bir diyet, erkek sıçanlarda üreme gelişimine engel oldu. Çalışma, düşük proteinli maternal bir diyetin bebek erkek sıçanların doğurganlık hızını, vücut ağırlığını, testiküler inişi ve testis ağırlığını etkilediğini bulmuştur. Bu çalışmada gebe sıçanlara beslenen diyetler kontrol 20 yüzde kazein protein diyeti veya kısıtlı protein 10 yüzde kazein protein diyetinden oluşmaktadır. Bu bir hayvan çalışması olmasına rağmen, insanlarda da benzer sonuçlar ortaya çıkabilir.

Metabolizma

“American Journal of Physiology” çalışması ayrıca gebelik sırasında düşük proteinli bir diyetin sıçan yavrularının beyin metabolizması gelişimini etkilediğini bulmuştur. Çalışma, utero protein kısıtlamasının fetal serebral aktivitenin azalmasına neden olduğunu bulmuştur. Bu çalışmada, sıçanlar tarafından tüketilen diyetler ya% 18 kazein proteinden oluşan bir kontrol diyeti ya da% 9 kazein proteini içeren düşük proteinli bir diyetti.

Gebelikte protein alımı ile ilgili tavsiyeler

Vücudunuz tarafından en kolay şekilde kullanılan komple proteinlerin kaynağı et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ve yoğurt ve peynir gibi diğer süt ürünleridir. Hamileyken veya emzirirken yüksek cıva balığından kaçının ve alt cıva balığını haftada 2 ile sınırlandırın. Soya proteinleri, eksiksiz proteinler olarak da düşünülür çünkü bunlar, gerekli amino asitlerin tümünü sağlarlar. Diğer bazı eksik proteinlerle birleştirildiğinde, eksiksiz proteinler oluşturduğu diyet proteinin diğer kaynakları, fıstık, tohum, tahıl ve baklagiller içerir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız