Gebelikte 7. Hafta - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebelikte 7. Hafta
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte 7. Hafta

gebelikte 7 hafta

Gebelikte 7. hafta bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 5 mm’dir. Yedinci gebelik haftasının sonuna kadar bebeğiniz 2 kat daha fazla büyüyecektir. Bu hafta bebeğinizin bacakları adeta yüzgeçler gibi belirmeye başladı bile. Elleri ve kolları ise ayrılmaya başladı. Parmaklarının gelişeceği alanda tomurcuklanmalar hızla devam ediyor.

Gebelikte 7. hafta bebeğinizin kalp kapakçıkları sağ ve sol olmak üzere ikiye ayrıldı. Akciğerlerindeki ilk bronşlar oluştur. Gebeliğin 7. Haftasında bebeğinizin gözleri ve burun delikleri de oluşmaya başladı bile.

Gebelikte 7. hafta anne adayında meydana gelen değişiklikler

Gebelikte 7. hafta anne adayının karnı henüz dışarıdan bakıldığında fark edilememektedir. Bu gebelik haftasında anne adaylarının yaygın olarak yaşadığı problem ise sabah bulantılarıdır.

Gebelik döneminde reçetesiz satılan ilaçları kullanmak

Hamilelik dönemi dışında da doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar, gebe olunmayan döneme göre farklıdır. Bu sebeple de doktor bilgisi dışında aspirin dahi almak bebek için zararlı olabilir. Bu sebeple de gebelik döneminde doktorunuzun onayı olmadan hiç bir ilaç kullanmayınız.

gebelikte 7 hafta beslenme düzeni

Gebelikte 7. hafta beslenme düzeni

Gebelikte 7. hafta en önemli besin kaynaklarından biri de kalsiyumdur. Kalsiyum, bebeğin kemik ve diş gelişimine katkıda bulunmaktadır. Kalsiyum, şayet anne adayının günlük ihtiyaçları kapsamında karşılanmazsa bu aşamada bebeğin gelişimi için annenin kalsiyum depoları kullanılacaktır. Bu durumda da uzun vadede kemik erimesi meydana gelebilir.

Hamilelerin günlük ne kadar kalsiyuma ihtiyacı vardır?

Anne adaylarının günlük yaklaşık olarak 1200 mg kalsiyum tüketmesi gerekmektedir. Bundan dolayı da tüketilen besinlere mutlaka dikkat edilmeli ve günlük kalsiyum ihtiyacı karşılanmalıdır.

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur?

Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında brokoli, ıspanak, somon balığı, nohut, badem ve kuru fasulyede de kalsiyum bulunmaktadır.

Gebelikte demir vitamini

Gebelik döneminde demir ihtiyacı da artmaktadır. Hamilelik döneminde demir deposunun sağlıklı oranlarda tutulması oldukça önemlidir. Hamilelik boyunca kan hacminin %50 artması, demir ihtiyacının da artmasına yol açar.

Bu sebeple de demir takviyesi yapmak gerekmektedir. Besinlerden günlük demir ihtiyacını karşılanamamaktadır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız