Gebelikte 6. Hafta - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebelikte 6. Hafta
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte 6. Hafta

gebelikte 6. hafta

Gebelikte 6. haftada bebeğin boyu, baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm olmuştur. Bebekler anne karnında kıvrılarak durduğundan başından poposuna göre boy mesafesi tahmin edilmektedir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur: Bebeğinizin kalp atışlarını renkli doppler ultrason ile dinleyebilirsiniz. Ancak renkli doppler ultrason genellikle riskli gebelikler için tercih edilmektedir. Çoğunlukla gebeliğin birkaç hafta sonrasında karından yapılan ya da vajinal yoldan yapılan ultrason ile kalp atışları dinlenecektir.

Hamile kalındıktan sonraki 10. Haftaya kadar bebeğiniz embriyo olarak adlandırılmaktadır. Bu süreç, gebelik için en kritik dönemlerden olmaktadır. Bu sebeple de folik asit alımı ve beslenme düzeni mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Hamileliğin 6. Haftasında bebeğinizin şekli; bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut halindedir. Bebeğinizin akciğerleri bu hafta itibariyle gelişiyor, burun ve damak oluşumu başladı bile. Bebeğin baş bölümünde nörol oluklar kapanmaya başladı. İlk beyin odacıklarının da başladığı hafta olduğu için folik asit alımı oldukça önem teşkil ediyor.

Gebelikte 6. haftada anne adayında meydana gelen değişiklikler

Hamileliğin 6. Gebelik haftasında anne adayı kilo almaya başlamıştır. Genellikle gebelikle ilgili belirtiler de bu dönem yaşanmaya başlar. Memelerde hassasiyet, şişme ve meme uçlarında koyulaşma fark edilebilir.

Gebelikte 6. hafta mide yanması:

Hamileliğin 6. Haftasında mide yanması sorunu meydana gelebilir. Mide yanması, hamilelikte en yaygın görülen şikayetlerden biridir. Gebeliğin ilerlemesi durumunda daha da şiddetlenebilir. Mide yanmasına yol açan faktör ise, mideden yemek borusuna asit kaçmasıdır. Hamilelik döneminde rahmin büyümesi, mide ve bağırsak üzerinde baskı oluşmasına yol açar. Bu sebeple de mideden yemek borusuna asit kaçabilir.

Mide yanmasını hafifletmek için:

  • Öğünleri ikiye hatta üçe bölün. Sık ama az yemek, mide yanmasını hafifletmektedir.
  • Yemek yedikten hemen sonra uyumayın.
  • Yağlı ve baharatlı besinler tüketmeyin.
  • Yoğurt ve bir bardak süt, mide yanmasını hafifletmektedir.
  • Kabızlık belirtilerini hafifletmek için:
  • Bol bol su içmeye dikkat edin, günde en az 2 litre su için.
  • Düzenli egzersiz yapmaya dikkat edin.
  • Lif açısından zengin besinler tüketin.

Yorumlar

Bir yorum yazınız