Gebelikte 5. Hafta - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebelikte 5. Hafta
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte 5. Hafta

gebelikte 5. hafta

Gebelikte 5. hafta anne adayları hala gebe olduğunu öğrenmediyse, bu hafta öğrenecektir.  Hamile olduğunu öğrenen anne adayları vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almalıdır.

Gebelikte 5. hafta bebek

Gebelikte 5. hafta bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 1.5 mm’dir. Bu hafta, bebeğinizin kalbinizi oluşturacak tabaka gelişir. Bebeğiniz oldukça küçük olsa da ilk olarak kalbi gelişir. Daha sonra ise gebeliğin 5. Haftasında beyin, omurilik, kas ve kemik yapıları şekillenmeye başladı bile. Folik asit kullanmıyorsanız, bu hafta itibari ile mutlaka başlamalısınız.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur: Gebeliğinizin beşinci haftasında ultrason kontrolleri ile gebelik kesesi izlenebilir fakat henüz kalp atışları duyulamaz. İlerleyen haftalarda bebeğinizin kalp atışlarını da duyacaksınız.

Gebelikte 5. hafta mide bulantısı ve kusmalara hazır olun!

Mide bulantısı, anne adaylarının %70’inin yaşadığı bir sorundur. Miden bulantısı hamilelik hormonu olan HCG kaynaklı olarak meydana gelmektedir ve genellikle sabahları oluşur. Gebeliğin 6. Haftasından itibaren mide bulantıları şiddetlenebilir. Her anne adayında yaşanan mide bulantısı yoğunluğu ise farklıdır. HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer.

Gebelikte 5. hafta mide bulantılarını önlemek ve hafifletmek için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sık ancak az öğünler tüketilmelidir.
 • Uzun süre kesinlikle aç kalınmamalıdır.
 • Yataktan kalkmadan önce bisküvi ya da kraker tüketilmelidir.
 • Midenizi bulandırabilecek ağır ve yağlı besinlerden uzak durun.
 • Mide asidinin artmasına yol açan kahveden uzak durulmalıdır.
 • Yatak odasını sık sık havalandırın.
 • Yataktan ani hareketlerle kalkamyın.
 • Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Gebelikte 5. hafta belirtiler

 • Sık İdrara çıkma:

Gebelikte 5. hafta mesane ve rahim oldukça yakın konumdadır. Bu sebeple de rahim büyüdükçe mesaneye baskı yapar. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyulabilir.

 • Memelerde değişim:

Gebelikte 5. hafta hamilelikle birlikte meme uçlarında koyulaşma meydana gelir. Memelerde sızlanma söz konusu olabilir.

 • Halsizlik ve yorgunluk:

Gebelikte 5. hafta gebeliğin ilk belirtilerinden olan halsizlik ve çabuk yorulma, vitamin ihtiyacının karşılanması ile hafifleyecektir.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım?

Gebelik boyunca ne kadar kilo alınması gerektiğine dair kesin ve belirtilmiş bir sayı bulunmaz. Hamilelik döneminde alınması gereken kilo için bilgi verilmesi gerekirse, gebeliğin 20. Haftasına kadar haftada 300 gram, sonraki haftalarda haftada 450 gram olarak ifade edilebilir.

Düşük kilolu anne adayları gebelik döneminde daha fazla kilo alabilir. Yüksek kilolu anne adaylarının ise gebelik döneminde daha dikkatli olması gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız