Gebeliğin 4. Haftası - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebeliğin 4. Haftası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebeliğin 4. Haftası

gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. Haftası, anne adaylarının genellikle gebe olduğunu öğrendiği haftadır. Adet gecikmesi yaşandığı için, adetleri düzenli olarak yaşanan anne adayları mutlaka gebelik testi yapacaktır. Gebeliğin 4. Haftası anne adayının gebeliğini ilk olarak öğrenebildiği gebelik haftası olduğu için, 4. Haftayı gebeliğin 1. Haftası olarak sayma eğiliminde olunabilir. Ancak gebelik tespit edilebildiği dönem yani 4. Haftada, dört haftalıktır. Ancak henüz anne rahmine yerleşebilmiştir.

Bu gebelik haftasında bebek miniciktir ve tıbbi literatürde aslında bebek olarak ifade edilmez.  Gebeliğinizin dördüncü haftasında erken gebelik belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Özellikle aşağıdaki belirtiler, en yaygın yalanan belirtiler arasındadır. Bunlar:

  • Yorgunluk, halsizlik,
  • Memelerde dolgunluk,
  • Sürekli uyuma isteği,
  • Ruh halinde değişimler,
  • Bel ağrısı,
  • Mide bulantıları olarak sayılabilir.

Bu belirtiler her anne adayında yaşanmasa da bazı anne adayları yaygın olarak, ilk gebelik haftalarında bu belirtileri yaşamaktadır.

Gebeliğin 4. haftasında anne adaylarına tavsiyeler

Anne adayı gebe olduğunu öğrenir öğrenmez, kötü alışkanlıklarını terk etmelidir. Örnek olarak sigara kullanıyorsa bırakmalı, alkolden uzak durmalıdır. Zaten vücut, sigaraya karşı tiksinme oluşturacaktır. Sigara tiryakisi anne adaylarının büyük bir kısmı, hamilelik döneminde sigaradan tiksindiklerini ve doğal olarak bıraktıklarını ifade etmektedir. Bu durum, vücudun bebek için aldığı bir önlemdir.

Gebelik testini evde yapmışsanız ve gebe olduğunuzu öğrenmişseniz, zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almalısınız. Bu sayede gebelik döneminiz ile ilgili sağlıklı bir bilgilendirme sağlayabilirsiniz.

Gebeliğin 4. haftasında beslenme düzeni

Hamilelik döneminde kilo alınması oldukça doğaldır. Büyüyen ve gelişen bebeğiniz için kilo alınmaktadır. Bu durum elbette ki, iki kişilik yemek yemek anlamına gelmez. Gebelik döneminde beslenmenin esas kuralı, anne adayının yeterli ve dengeli beslenmesi üzerine olmaktadır.

Bu dönemde vitamin ağırlıklı beslenmek, sık ama az yemek, protein, kalsiyum, mineral ve vitamin ihtiyaçlarını günlük olarak karşılamak oldukça önemlidir. Gebelik döneminde bu ihtiyaçların besinlerden karşılanması önerilir. Bu kuralın dışında kalan iki faktör ise folik asit ve demirdir. Her anne adayının demir ve folik asit tavsiyesi yapması gerekmektedir. Bu sebeple de gebe olduğunu öğrenen anne adaylarının zaman kaybetmeden bir uzmana başvurması ve öneri dahilinde takviyelerini alması gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız