Gebeliğin 3. Haftası - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebeliğin 3. Haftası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebeliğin 3. Haftası

gebeliğin 3. haftası

Hamileliğin 3. Haftasında gebelik rahme doğru yol almıştır. Haftaya muhtemelen gebe olduğunuzu öğreneceksiniz. Gebelik, rahme hamileliğin 4. Haftası yerleşmektedir. Hamileliğin 3. Haftası anne adayının gebe olduğundan haberinin olmadığı bir süre olsa da oldukça önemli ve kritik bir haftadır. Gebeliğin 4. Haftasında anne adaylarının büyük bir kısmı adet kanaması geciktikten sonra test yaparak gebe olduğunu öğrenir. Gebeliğin 4. Haftasını birinci hafta olarak algılama meyilinde olan anne adayları bu aşamada gebeliğin 4. Haftasında olduklarını unutmamalıdır. İlk üç hafta içerisinde bebeğiniz henüz tıbbi literatürde bebek olarak adlandırılmaz. Ancak buna rağmen 3 haftada büyük bir yol kat etti ve birçok engeli aşarak nihayet rahme ulaşmak üzere. Anne adayları farkında olmasa da bebek, yaşamak için sıkı bir mücadeleye şimdiden başladı.

Gebeliğin 3. haftasında anne adayındaki değişimler

Geçen hafta anne adayının yumurtası salınmış ve bu yumurta, sperm hücresi ile buluşmuştur. Oluşan embriyo ise bu gebelik haftasında rahme doğru yol almaya başladı. Bu yolculuğu kolaylaştıran en önemli faktör ise; yumurtlama sırasında salgılanan progesteron hormonudur. Sperm hücresinin yolu bulmasına ve kat edilmesi gereken mesafenin atlatılmasında progesteron hormonunun rolü büyüktür. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutuplar sayesinde birbirini çekme etkisi ile yumurtalığa kolayca ulaşılabilir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Hamileliğin 3. Haftasında henüz bebeğin kilosundan ve boyundan bahsetmek söz konusu değildir.  Boy ve kilodan bahsetmek için gebeliğin ultrasondan gözlemlenmesi gerekmektedir.

Gebeliğin 3. haftasında anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler ise:

  • Şayet gebelik planlanıyorsa ve anne adayı spor yapıyorsa, vücut ısısının aşırı yükselmemesine dikkat etmelidir.
  • Egzersizden sonra mutlaka soğuma hareketleri yapılmalıdır.
  • Beslenme düzeni gebeliğe uygun olmalıdır.
  • Folik asit alımı unutulmamalıdır.
  • Anne adayı egzersiz sırasında karın bölgesinin yıpranmamasına dikkat etmelidir.
  • Vücudun susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Gebe kalmadan önce mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bu sayede gebelik süreci hakkında sağlıklı ve yeterli bilgi elde edilebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız