Gebeliğin 2. Haftası - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebeliğin 2. Haftası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebeliğin 2. Haftası

gebeliğin 2. haftası

Hamileliğin 2. Haftası anne adayının adet döneminin 14. gününe yani yumurtlama dönemine denk gelir. Bu haftalarda sperm ve yumurta buluşacaktır. Yani doğumunuza yaklaşık olarak 273 gün kalmıştır. Ancak gebeliğin 2. Haftasında anne adayı henüz hamile olduğunu bilmez. Ancak hamilelik planlayan anne adaylarının bu haftalarda folik asit alımına başlaması önerilmektedir.

Gebeliğin 2. Haftası için önemli uyarılar:

Hamilelik planlıyorsanız bu aşamada kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almanız önerilmektedir. Bu sayede genetik hastalıklar, çevresel faktörler ve diğer durumlar belirlenerek bilinçli şekilde hamileliğe başlayabilirisiniz. Sağlıklı bir gebelik için hayat ve beslenme tarzının değiştirilmesi gerekebilir. Bununla beraber folik asit alımı hakkında bilgi edinmek ve düzenli olarak her gün 400 mikrogram folik asit almak oldukça önemlidir. Hamile kalmadan önce alınan folik asit; bebekte bifida gibi nöral tüp defektlerini engellemektedir.

Gebeliğin 2. Haftasında anne karnındaki bebek

Gebeliğin 2. Haftasında anne adayının yumurtalıklarında yumurta gelişimi devam eder. Bu aşamada endometirum adı verilen rahim iç tabakası gebeliğe hazırlanır. Rahim zarı kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma sayesinde gebelik rahme tutunabilir. Gebeliğin 2. Haftasında gelişen yumurta çatlar ve yumurta vücuda salınır. Bu sayede yumurtlama dönemi gerçekleşir. Adet döneminde kadın yalnızca bir yumurta üretmektedir. Çift yumurta ikizlerinde ve üçüz gebeliklerde ise birden fazla yumurta üretilmektedir. Bu yumurta hücresi şayet sperm hücresi ile buluşursa, döllenme anne adayının tüplerinde gerçekleşir.

Kadının tüplerinin en uç kısmında yakalanmış olan yumurtaya ulaşabilen 300 sperm hücresinden yalnızca 1 tanesi yumurtanın dış kısmına yapışabilir. Spermin baş bölümü ve yumurtadan, spermin girmesini sağlayan enzimler salgılamaktadır. Yumurtlamadan sonra ise döllenme oluşursa, döllenen yumurta bir haftada tamamlayacağı yolculuğuna çıkar. Yolculuk aşamasında döllenmiş olan yumurta şekil değiştirmeye başlar.  Anne ve baba adayının her ikisinden de gelen kromozomlar kadın yumurta hücresi içinde birleşir. Daha sonra, hızla bölünüp çoğalarak bir hücre kümesi oluşturur.

Döllenen yumurta bölünmeye başlar. Bu dönemde anne adayı henüz adet gecikmesi yaşamamıştır. Gebelik testi yaparsa negatif çıkar. Bu sebeple de henüz anne adayı hamile olduğunu bilmemektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız