Gebeliğin 1. Haftası - Tüp Bebek İstanbul | Prof. Dr. Kadir Savan Gebeliğin 1. Haftası
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebeliğin 1. Haftası

gebeliğin 1. haftası

Hamilelik haftaları, son adet tarihinin ilk gününden başlamaktadır. Bu sebeple de hamilelik yani embriyo rahme yerleştiğinde aslında dört haftalıktır. Bu sebeple de gebeliğin 4. Haftasına kadar herhangi bir gebelikten bahsedilemez. Bu sebeple de gebeliğin 1. Haftasında aslında gebelik yoktur. Ancak anne adayları gebeliğin 4. Haftasında adet gecikmesi yaşadıkları için genellikle test yapar ve bu haftayı gebeliğin ilk haftası olarak kabul eder.

Son görülen adetin ilk gününden 2 hafta sonra yumurtlama meydana gelir. Bu sebeple de gebeliğin ilk haftasında döllenme oluşur. Bu sebeple de hamileliğin 1. Ya da 2. Haftası denilen dönemlerde herhangi bir bebek söz konusu değildir. Gebeliğin 3. Haftasında döllenmeden sonra rahme doğru yol alan gebelik, dördüncü hafta rahme ulaşır ve döllenir. Ultrasondan gebeliğin görülmesi ise gebeliğin 5. Ve 6. Haftalarını bulabilir.

Bu sebeple de gebelik 4. Haftadan itibaren sayılmaktadır. Örnek olarak düzenli olarak, 30 günde bir her ay adet kanaması gören bir kadının adetinin ilk günü 5 Eylül olsun. Bu kadının öbür ayın 5’inde adet olması gerekir. Adet başlamazsa gebelikten şüphe edilir ve gebelik testi yapılabilir. Bu aşamada gebelik varsa, hali hazırda dört haftalıktır

Gebeliğin 1. haftasında alınması gereken vitaminler

Gebelik planlayan ve bunun için çabalayan anne adayları özellikle folik asit alımına dikkat etmelidir. Günlük olarak 400 mikrogram folik asit alımı, gebeliğin oluşması ve devamı için oldukça önemlidir. Folik asitin yeterli miktarda tüketilmemesi durumunda bebeğin beyin ve sinir sisteminde gelişim bozuklukları meydana gelebilir.

Gebeliğin 1. haftasında uzak durulması gereken durumlar ve alışkanlıklar

Gebelik planlayan kadınların alkol ve sigaradan uzak durması gerekmektedir. Bu maddeler, gebe kalmanın planlanmasından en az 3 ay önce bırakılması gereken alışkanlıklardır. Sigara ve alkol bebeğin gelişim bozukluklarına, doğum komplikasyonlarında, solunum yolu problemlerine ve hatta bebek ölümlerine yol açabilir.

Bu süreçte gebe kalmak isteyen kadınların reçeteli ya da reçetesiz olan ilaçları doktor kontrolü dışında alması oldukça sakıncalıdır. Baş ağrısı için alınabilecek basit bir ağrı kesici bir gebeliğin olumsuz olarak ilerlemesine yol açabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız